های وب
های وب بزودی بازگشایی می شود

معاون ناشران بورس تهران در گفت و گو با بورس ٢۴ دلیل درخواست اعلام نظر از جامعه حسابداران رسمی در خصوص نحوه شناسایی درآمد توسط «های وب» را اعلام کرده است… چه شد که این گونه شد!؟

شرکت «های وب» در ۸ آبان ۹۶ طی مذاکره و توافق نهایی با شرکت پارس آنلاین توانست سهام این شرکت را خریداری کند . ظاهرا قرار است تا پایان سال ۹۶ کلیه سهام و تجهیزات شرکت پارس آنلاین به طور کامل به شرکت داده گستر عصر نوین موسوم به «های وب» منتقل شود. اما خرید ۱۰۰درصدی پارس آنلاین توسط «های وب» آغاز دردسرهای شرکت و به قولی پاشنه آشیل آن بوده است.

تا جایی که نحوه سود آوری «های وب» از این محل بورس را دچار ابهام کرده و قرار است برای اطمینان بیشتر از نحوه درآمد زایی شرکت، جامعه حسابداران رسمی موارد مهم شناسایی سود بر اساس استاندارد های حسابداری را بررسی نماید. در همین رابطه با روح اله حسینی مقدم،معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس گفت و گویی داشته ایم.این مقام مسئول در بورس تهران در گفت و گو با بورس۲۴ از آخرین وضعیت نماد «های وب» سخن گفته است.

تصمیم بازنگری در صورت های مالی سه سال گذشته شرکت « های وب» چگونه گرفته شد؟

هیات پذیرش طبق قانون بازارسرمایه، این اجازه را دارد هر زمانی که بخواهد در مورد پذیرش شرکت ها سوال بپرسد.

مشکل اساسی در این شرکت چه بوده…؟

نکته ای که راجع به شرکت «های وب » وجود دارد این است که آیا نحوه شناسایی درآمد شرکت، بر اساس استاندار ها است یا خیر؟

مگر در زمان پذیرش این موارد بررسی نمی شود؟

در زمان پذیرش در بورس نحوه شناسایی درآمد این شرکت با استانداردها مطابقت داده شد. قرار دادهای پیمانکاری این شرکت و نحوه شناسایی درآمد آن بر اساس استانداردها هم بررسی شد. ما به عنوان نهاد بورس همه این موارد را در زمان پذیرش دیده ایم و جمع بندی هیات پذیرش این است که شرکت شرایط شناسایی در آمد درستی داشته است.

پس اساسا مشکل چیست؟

موضوع این است که شناسایی درآمد شرکت با توجه به بند های قرار داد پیمانکاری باید به صورت خطی انجام شود ؛ که نبوده است .

نحوه شناسایی درآمد چطور باید باشد؟

اگر قرار داد ۱۰ساله است، باید طی ۱۰سال سود ها شناسایی شود؛ نه این که بخشی از این درآمد در سه سال نخست و مابقی در طی ۷سال باقیمانده شناسایی شود.

اگر استاندارد تغییر کند؛ نحوه شناسایی درآمد چگونه خواهد بود؟

درآمدی که سال گذشته شناسایی شده، سود آن هم سال بعد شناسایی می شود، یعنی درآمد به سال های بعد منتقل می شود که جامعه حسابداران در این خصوص تصمیم گیری می کند.

دقیق تر توضیح می دهید؟

در نحوه فعالیت و شناسایی درآمد این شرکت، استانداردی وجود دارد که می گوید با توجه به این که مبالغی برای انجام کار دریافت شده، این مبالغ به مدت ۱۰سال تحت عنوان درآمد شناسایی شود؛ ابهام اینجاست که چرا شرکت ۴۰درصد از این درآمد را در ۳سال نخست دیده است.

جامعه حسابداران چه نقشی دارد؟

در حال حاضر مرجعی که می تواند در مورد نحوه درستی یا نادرستی انجام شناسایی سود بر اساس استاندارد حسابداری اظهار نظر نماید، جامعه حسابداران رسمی است.

پرونده در چه مرحله ای است؟

پرونده ارسال شده و این نهاد پس از بررسی به ما اعلام می کند که آیا نحوه شناسایی در آمد این شرکت بر اساس استاندارد هاست یا این که خیر؟

زمان اعلام پاسخ جامعه حسابداران رسمی مشخص نشده؟

جامعه حسابداران رسمی۱۰اسفند ماه پاسخ قطعی را در خصوص «های وب» را اعلام می کند.

در صورت عدم موافقت جامعه حسابداران با نحوه محاسبه نحوه شناسایی درآمد ، سرانجام این شرکت چه خواهد شد؟

در صورت پاسخ رسمی از سوی جامعه حسابداران رسمی، روش های درآمد در حساب های شرکت باید تغییر کند.

تاکنون موضوع لغو پذیرش مطرح نشده؟

مشکلی بابت پذیرش وجود ندارد و لغو پذیرش اساسا مطرح نیست.
تاریخ: ۹۶/۱۲/۰۶
لینک کانال تلگرام
ما را در آپارات دنبال کنید
لینک صفحه اینستاگرام

…………………………………………………………….
برای ثبت نام در کارگزاری فارابی و یا دریافت کد بورسی می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید و از خدمات منحصر به فرد کارگزاری فارابی و پیشرفته ترین پنل معاملاتی کشور استفاده نمایید.

دریافت کد بورسی

کد بورسی چیست؟

کد بورسی شناسه یکتای شما برای معاملات در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس است که با داشتن آن می‌توانید برای خود (یا شرکت) سهام و یا اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا تسهیلات مسکن خرید و فروش نمایید. کد بورسی همانند شماره ملی منحصربه فرد است. پس از داشتن کد بورسی می توانید از طریق یک (یا چند کارگزاری) به خرید و فروش سهام (و یا اوراق اسناد خزانه اسلامی و یا تسهیلات مسکن) بپردازید.

حتی اگر از چند کارگزاری خرید و فروش آنلاین سهام انجام دهید، کد بورسی شما یکسان خواهد بود. (زیرا پس از تکمیل مراحل اولیه، درخواست شما در سازمان بورس انجام می‌شود.) بعد از داشتن کد بورسی لازم است رمز خرید و فروش آنلاین سهام دریافت کنید و معاملات خود را آغاز کنید. اکنون در چند دقیقه می‌توانید همزمان برای دریافت کد بورسی و خرید آنلاین سهام اقدام کنید. با این روش می‌توایند به صورت آنلاین و رایگان کد بورسی دریافت کنید.

پیمانکاران دولت لازم است برای دریافت مطالبات خود یک مرتبه کد بورسی اخذ نمایند. جهت دریافت کد بورسی برای خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی ( اخزا ، سخا )روی لینک پایین صفحه کلیک کنید .

کارمزد فروش اسناد خزانه اسلامی چقدر است؟

هنگام فروش اسناد خزانه اسلامی، طبق قوانین سازمان بورس، به صورت خودکار مبلغی به عنوان کارمزد از شما کسر می‌شود. این کارمزد دو بخش است شامل ۰٫۰۰۰۶۳ کارمزد کارگزار و ۰٫۰۰۰۱۴۴ کارمزد شرکت فرابورس، که جمعا ۰٫۰۰۰۷۷۴ می‌باشد. (یعنی بابت فروش ۱۰۰ میلیون تومان اسناد خزانه، ۷۷ هزار و ۴۰۰ تومان کارمزد از شما کسر می‌شود.)
………………………………………………………………………………………..
درباره شرکت کارگزاری فارابی:
شرکت کارگزاری فارابی، کارگزار رسمی بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس کالا و انرژی از سال ۱۳۷۲ فعالیت عملیاتی خود را در بازار سرمایه آغاز نمود.
این شرکت با هدف ارائه خدمات نوین و جهان تراز به مشتریان، همواره توسعه کمی و کیفی فعالیت هایش را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است.
در این راستا با هدف توسعه کمی فعالیت ها تعداد ۲۷ شعبه و تالار اخصاصی معاملات توسط این کارگزاری در سراسر کشور راه اندازی گردید.
همچنین این شرکت با هدف ارتقاء سطح کیفی خدمات خود، طرح ریزی و توسعه خدمات نوینی را در دستور کار خود قرار داده است که از جمله آنها میتوان به طراحی و معرفی سامانه معاملات آنلاین فارابیکسو اشاره نمود که با توجه به وضعیت پلت فرم های معاملاتی موجود، در نوع خود محصول منحصر به فردی در بازار ایران محسوب میشود.
این شرکت در حال حاضر با تمرکز بر دو عنصر « نوآوری مبتنی بر فن آوری » و « کیفیت مشتری محور » به عنوان مزیت های رقابتی اصلی خود برآنست تا جایگاه خود را به عنوان نخستین کارگزاری جهان تراز در ایران بیش از پیش تثبیت نماید.
های وب – های وب – های وب – های وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *