گزارش هفتگی بازار بورس :
در اولین روز هفته، شاهد افزایش فشار عرضه در گروه‌های مختلفی چون، پالایشگاهی‌ها، شیمیایی‌ها، گروه فلزی بودیم که این فشار فروش تا آخر هفته هم ادامه داشت.

شاید بتوان دلیل اصلی فشار فروش در این گروه‌ها را نزدیک شدن به آخر سال و پایان مهلت تسویه اعتباری سهامداران دانست که احتمال می‌رود تا آخرین هفته اسفند ۹۶ نیز ادامه یابد. البته دلایلی چون کاهش قیمت قیمت فلزات اساسی در بورس‌های جهانی و خاموش شدن عطش خرید دلار و تثبیت نسبی قیمت آن نیز از عواملی بودند که این هفته بازاری با فشار فروش را شاهد بودیم.

از اتفاقات مهم هفته متوفق شدن سهم پرحاشیه خکاوه بود. سازمان بورس این سهم گروه خودرویی را به دلیل تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت طی ۴ روز متوالی و جهت شفاف سازی متوقف کرد. این سهم طی ۳ هفته اخیر رشد حدوداً ۸۰ درصدی مواجه شد اما اطلاعیه‌ای که از شرکت به عنوان شفاف سازی ارائه شد آب پاکی را روی دست سهامداران خکاوه ریخت.

خکاوه در اطلاعیه‌ای بیان کرد که با تعدیل منفی ۱۸۰ درصدی مواجه شده و زیان هر سهم که ۱۶۵ ریال بوده را به ۴۶۲ ریال افزایش داده است.

و البته سه دلیل زیر را به عنوان این تعدیل منفی سنگین خود عنوان کرده است:

* عدم تحقق افزایش سرمایه

* افزایش هزینه مالی به میزان ۱۲%

* عدم تحقق تولید و فروش پیش بینی شده

گروه خودرویی بخصوص قطعه سازها این هفته معاملات منفی‌ای را پشت سر گذاشتند که از دلایل تکنیکالی آن می‌توان به قرار داشتن در سطوح مقاومتی و اشباع خرید اشاره کرد.
در گروه فلزی و معدنی نماد کمنگنز پس از افشای اطلاعات (تغییر در ترکیب تولید و فروش محصولات) با رشد حدود ۵ درصدی و نماد فلوله پس از افشای اطلاعات با اهمیت، با رشد حدود ۱٫۵ درصدی به گردونه دادوستدها بازگشتند.
مدیرعامل بانک قوامین از کاهش ۲۰۰ شعبه این بانک خبر داد و گفت: حجم زیادی از سرمایه‌های کشور به تأسیس شعب بانک‌ها اختصاص داده شده که این موضوع باعث کمبود منابع مالی برای بخش تولید می‌شود.
سه شنبه شاهد معامله بلوک ۲۰ درصدی نماد فایرا به قیمت پایه ۲۰۰۰ ریال باشیم که باعث صف خرید سهم در همان روز شد. مورد معامله قرار گرفت. حدوداً ۱ میلیارد سهم معادل معادل ۱۹٫۵۳ درصد از سهام شرکت آلومینیوم ایران توسط سازمان خصوصی سازی به وکالت از موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد معامله شد.
همچنین رئیس جمهوری آمریکا که هفته پیش در اظهار نظری جنجالی باعث تشنج در بازارهای جهانی فلزات شده بود در خصوص افزایش تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم اعلام کرد: تعرفه فولاد و آلومینیوم تنها درصورتی برداشته می‌شود که یک توافق نفتای جدید و منصفانه امضاء شود.
در روز چهارشنبه هم ۶۷/۱۶ درصد از سهام مدیریتی غیر کنترلی ذوب آهنبه قیمت ۷۵۰ ریال، عرضه و معامله شد تا دومین بلوک این هفته هم به نام گروه فلزات اساسی زده شود.
در آخرین روز هفته شاهد عرضه سهم شفادارو با نماد شفا بودیم که حاشیه‌هایی را نیز به همراه داشت. عده زیادی از تحلیلگران بازار NAV شفادارو را قیمتی معادل ۳۷۰۰ ریال اعلام کرده بودند و اعتقاد داشتند که قیمت ۴۱۵۰ ریال بالاتر از ارزش ذاتی سهم است و ارزش خرید ندارد.
شرکت شفادارو این شرکت طی نامه‌ای اعلام نموده است که جبران هزینه هرگونه دعوای حقوقی که به زمان قبل از عرضه اولیه مربوط باشد و افشا نشده باشد و همچنین جرائم مالیات و … بعهده سهامدار عمده خواهد بود. این رویه می‌تواند تا حدودی خیال سهامدارانی که قصد داشتند عرضه اولیه را خریداری کنند راحت کرد و در نهایت حدود ۱۵۰ هزار کد این سهم را خریداری کردند.
شاخص کل در پایان این هفته در ارتفاع ۸۶۰,۹۶ واحدی قرار گرفت تا به نسبت به هفته قبل با کاهش ۱۱۰۰ واحدی مواجه شود.

منبع : بلاگ کارگزاری فارابی

کد بورسی بگیرید

راهنمای دریافت کد بورسی

افتتاح حساب آتی سکه

گزارش هفتگی بازار بورس گزارش هفتگی بازار بورس گزارش هفتگی بازار بورس گزارش هفتگی بازار بورس گزارش هفتگی بازار بورس گزارش هفتگی بازار بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *