#بازار

اگر ترامپ در برنامه اقتصادی خود که کاهش مالیات ها، تزریق منابع در صنایع و همچنین رشد GDP است، موفق عمل کند، در دوره ۴ ساله بعد ازان نیز موفق به کسب آرای اکثریت خواهد شد. لذا به بودن ترامپ باید عادت کنیم.

سوگیری در رفتار معاملاتی مختص ایران نیست و در هر معامله گری دیده می شود. به رشد و افت های قیمت نفت و سیگنال گیری بر مبنای آن نباید وزنی داد! دیروز که بازار مثبت شد، دوستانی گفتند، علامتی است که نشان می دهد ترامپ در برجام می ماند! آیا واقعا تصور میکنید بازار سهام ما آنقدر هوشمند و مطلع است که بر مبنای آخرین تصمیم ذهنی ترامپ تغییر جهت داده است؟

من اینطور فکر نمی کنم …

من تصور میکنم بازار سهام به اندازه کافی و با فرض خروج ترامپ از برجام ریزش کرده است. در تحلیل شنیداری ها نیز خدمت محترمتان عرض شد که فرض شما در معاملات این باشد که ترامپ از برجام خارج می شود، من فکر میکنم بازار با همین فرض ریزش کرده است.

قاعدتا ترامپ از برجام خارج می شود. تحریم هایی که از سوی کنگره و دولت آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی وضع شد، در دوران مذاکرات و پس ازان توافق، لغو نشد بلکه تعلیق شد! هر رئیس جمهوری هر ساله باید تعلیق این تحریم ها را تمدید کند و این تحریم ها در موضوعات مختلفی است.

شب جاری ترامپ اگر تمدید تعلیق را اعلام نکند که ما در اصطلاح می گوییم خروج از برجام، آنگاه کشورهای خریدار نفت ایران باید هر ۶ ماه ۲۰درصد از میزان نفتی که از ایران خریداری می کنند را کاهش دهند.

پس ازان ۲۰ تیرماه، به زمان تمدید تعلیق تحریم های دیگری می رسیم که به موجب آن هرگونه سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران به میزان بیش از ۲۰ میلیون دلار ممنوع اعلام شده است.

ترامپ با خروج از برجام و ایران در صورت ماندن در برجام، این فرصت فراهم می شود که ترامپ هر قانون و هر مدلی خواست را ایجاد کند.

مثلا می تواند اعلام کند از برجام خارج شده ایم و همه کشورها باید ۲۰درصد میزان خرید نفت خودشان از ایران را ضمن ۶ ماه کاهش دهند اما اگر ببیند فضا مناسب نیست به راحتی یک قید اضافه می کند! مثلا کره جنوبی و هند می توانند همچون گذشته خرید کنند!

در خصوص سرمایه گذاری در صنعت نفت، به راحتی می تواند در اواخر تیر ماه اعلام کند که هیچ شرکت جدیدی نباید قراردادی با ایران منعقد کند اما به طور مثال توتال می تواند قرارداد خود را تا انتها پیش ببرد.

اما چرا خروج ترامپ از برجام برای ایران بهتر است؟

۱) در مهرماه که ترامپ تداوم برجام را امضا نکرد، بازار سهام ۱۰درصد کاهش قیمتی را تجربه کرد. امروز باز به همان بهانه چند هفته ای است که در ریزش قیمت به سر می بریم! این بازی تمام شود بهتر است …

۲) خروج ترامپ از برجام، این موقعیت را برای آنها از بین می برد که بتوانند کاری کنند که ایران از برجام خارج شود. خروج ایران از برجام به معنای بازگشت تحریم های شورای امنیت است و روسیه هم که پشتوانه خوبی برای ایران نیست اما حضور ایران در برجام مانع از تحریم های شورای امنیت می شود.

در سایه حضور در برجام می توانیم طرح های پالایشی خود را پیش ببریم اما فراموش نکنیم که هرچقدر پالایشگاه میعات گازی هم که بسازیم، چون دنیا با دلار معامله می کند، ترامپ یا هر کس دیگر، هر زمان بخواهد می تواند فتیله فروش نفت و میعانات گازی ایران را پایین بکشد!

اما ماندن ترامپ در برجام باعث می شود هر چند ماه یکبار شوک خروج بر اقتصاد و سیاست ما وارد شود! شرکای اروپایی و آسیایی ایران از آمریکا مجوز خواهند گرفت که سطح فروش نفت ایران کاهش نیابد و سرمایه گذاری های فعلی تداوم یابد ازین جهت که اگر اینچنین نشود، قیمت نفت به شدت رشد می کند که این مورد علاقه ترامپ نیست بنابراین به نظر می رسد اگر ترامپ خارج شود، ایران بماند و سعی کند طرح های خود را به اتمام رسانده، حجم تولید در پارس جنوبی را بالا ببرد و در سایه عدم درگیری با آمریکا، بنیه اقتصاد خود را تقویت کند، آنگاه پس از چند سال می توانیم قد علم کنیم اما در این مقطع، وضوح می بینیم که اقتصادمان با یک مصوبه در وزرات خزانه داری امریکا، تا چه حد آسیب میبیند. توان خود و توان دشمن را ببینیم و بشناسیم و بر همان اساس عمل کنیم. دوره ی هیاتی عمل کردن ها گذشته و آن مردی که هیاتی عمل می کرد رفته است.

تعقل و تدبیر اگر باشد، ظرف چند سال خودمان را بی نیاز و یارگیری های اساسی میکنیم اما در این مقطع آسیب پذیری اقتصادیمان نمی گذارد که درگیر شویم مگر دوستان علاقه ای به رفاه اقتصادی نداشته باشند.

تاریخ :۱۳۹۷/۰۲/۱۸

دریافت کد بورسی آنلاین

افتتاح حساب آتی سکه

راهنمای دریافت کد بورسی

کانال ما در کارگزاری فارابی

…………………………………………………………………………………
برای ثبت نام در کارگزاری فارابی و یا دریافت کد بورسی می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید و از خدمات منحصر به فرد کارگزاری فارابی و پیشرفته ترین پنل معاملاتی کشور استفاده نمایید.

دریافت کد بورسی

#بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار #بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *