چینی ها به دلیل بحث های زیست محیطی میزان تولید سیمان خود را کاهش داده اند لذا بازارهای صادراتی را کاملا رها کرده اند.
سیمان به دلیل نسبت ارزش هر تن محصول به هزینه حمل، به عنوان یک کالای صادراتی محسوب نمی شود بنابراین کمتر کشوری در دنیا اقدام به صادرات آن می کند.

همچنین برای تولید کلینکر (سیمان قبل از آسیاب) میزان انرژی مصرفی بسیار بالا است که باعث می شود ارزش افزوده ای از تولید سیمان ایجاد نگردد مگر آنکه کشوری همچون ایران منابع انرژی ارزان قیمتی در اختیار تولید کننده قرار دهد.

در دنیا برخی شرکت ها همچون لافارژ فرانسه، بازار صادراتی خاورمیانه و آفریقا را در اختیار گرفته اند. یکی از ارزان ترین سیمان ها مختص ایران است اما شرایط در حال تغییر است.

۱) ابتدا آنکه کاهش تولید توسط چین، بازار جنوب کشور ایران را کاهش عرضه مواجه کرده است. عمان که تقاضای قوی داخلی و حتی صادراتی دارد، از ایران با قیمتی مناسب سیمان خریداری می کند بنابراین در نبود چینی ها، ایران می تواند هرچه بیشتر از سمت جنوب کشور کلینکر و حتی سیمان صادر کند.

۲) صادرات سیمان باعث می شود تا عرضه در داخل کاهش یابد بنابراین منجر به حذف رقابت منفی در داخل می گردد. در این شرایط امکان افزایش نرخ فروش در داخل مهیا می گردد چون عرضه مازاد بر تقاضای داخلی خنثی می شود.

۳) افزایش نرخ ارز بازار باعث می شود تا خریدار خارجی سیمان ایرانی حاضر باشد ريال بیشتری برای خرید پرداخت کند. سیمان کالایی است که می توان آنرا با نرخ آزاد به فروش رساند بنابراین اگر فرض کنیم که صادرات حتی ريالی باشد، آنگاه می توان ريال بیشتری تقاضا کرد.

۴) نرخ سیمان در دنیا بین ۳۰ دلار تا ۱۰۰ دلار است. ارزان ترین سیمان در دنیا توسط ایران و چین تولید می گردد. گزارش ماهانه برخی شرکت های جنوب ایران نشان از افزایش نرخ فروش صادراتی دارد.

* اهالی بازار به دلیل آنکه حجم معاملات سیمانی ها مناسب نیست و مازاد عرضه در کشور وجود دارد، تمایلی به خرید ندارند. این دیدگاه به شرط بهبود نرخ فروش می تواند تغییر یابد. گزارش های ماهانه و سه ماهه سیمانی ها را در انتهای تیر و ابتدای مرداد ماه دنبال کنید.
هلالات

با سامانه فارابیکسو ، شما به صورت همزمان می توانید در بازار آتی سکه ، زعفران و بورس اوراق بهادار معاملات آنلاین انجام دهید.

تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

برای دریافت کد بورسی روی گزینه افتتاح حساب کلیک کنید:

کد بورسی ( کد بورس ) - دریافت کد بورسی رایگان و غیر حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *