هنوز هم پر انرژی ام !

امروز بازار حسابی نور بالا میزد و خوشحال بود درست برخلاف انچه برخی فکرمیکردند بعد از عرضه اولیه شادمانی در چهره بازار بیشتر به چشم میخورد ولی هنوز ابهامات و سوالات دور سر بازار دور میزند به نظر فضای بازار فضای خوبی است البته رگه های ترس دلزدگی از هر خریدی در بین برخی سهامداران به چشم میخورد این ترس و دلزدگی را باید ناشی از چند عامل دید که برخی از آنها منطقی و برخی دیگر غیر منطقی است امروز از این ترس ها و بیم و امید ها صحبت میکنیم و ببنیم ایا باید نگران بود یا خیر .

آیا این مشکل بازار که قیمت ها کمی بالاست و اشتیاق کم برطرف می شود …

قبل از هر چیز این نکته را در ذهن داشته باشید که بازار سرمایه در حال حاضر یک پوینت قوی دارد و ان رکود و سکون سایر بازارهاست . بازار خودرو بازار ارز طلا و مسکن حسابی زمین گیر شده اند و این یک برتری قوی برای بازار سرمایه است که خودی نشان دهد واقعا باید هوشمندانه عمل شود. اگر ذره ای پای بازار کج گذاشته شود این بازار هم به مانند سایر بازارها به رکود خواهد رفت ان وقت است که داد و فغان همه بر آسمان خواهد بود …

در مجموع بازار این روزها باید به ۳ عامل بیشتر توجه کند:

عامل اول را با وصل به نوشته دیروز آغاز میکینم دیروز برخی پیغام دادند که مثلا صندوق ها تشکیل شود چه کمکی به بازار خواهد کرد ؟!

ببنید یکی از مهم ترین عوامل این روزهای بازار در عین اینکه شاهد هجوم پول به سمت عرضه های اولیه هستیم همینقدر هم بی پولی و تشنگی را در نماد های بزرگ بازار می بینیم . به نظر جریان نقدینگی کمک شایانی به بازار میکند و باعث می شود چرخ بازار بهتر و قشنگ تر بچرخد . از همین رو این روزها که ابهام روی سر بازار کم نیست و پول های بزرگ خیلی سراغ بازار سرمایه نمی روند تجمیع پول های کوچک برای رونق بازار می تواند جالب باشد . این موضوع را باید جدی گرفت ناگهان به خودمان نیاییم برای نجات بازار دست به دامن صندوق توسعه شده باشیم …

عامل دوم را باید در دلار دید …

سوال بسیاری از فعالان بازار این روزها این است که مگر دولت افت فروش نفت را ندارد ؟ مگر تحریم همه جانبه نیستیم ؟چرا پس دلار با وجود این همه خبرهای منفی رشدی نمیکند و حتی کم می شود . دقت کنید که کاهش نرخ دلار بازی نیست که بازار به این راحتی با آن کنار آید و کم کم اثرات خود را خواهد داشت . ولی هنوز سوال باقی است که چرا دلار گارد نزولی گرفته ؟ برخی این نزول را به دلیل افت تقاضای موثر ومحدودیت برخی واردات اعلام میکنند و در سوی دیگر برخی آن را از لایه های پنهانی سیاسی می دانند برخی دیگر هم اقدام قریب الوقوع تعامل به جای تقابل و مذاکره به جای دعوا را دلیل میدانند .

امیدواریم عامل سوم باشد که کمی بازار پی به ای بگیرد ولی بعید است به این راحتی همه چیز بهبود یابد .بارها بیان شده به ریزش دلار به زیر ۱۲۵۰۰ خیلی خوش بین نیستیم …. ولی در کل وقتی دلار نیما ۱۱۳۰۰ است بعید است دلار ازاد زیر ۱۲۵۰۰ شود خود دولت نیز با نرخ گذاری در صرافی ملی نشان داده است که دنبال کاهش نیست و اتفاقات خاصی که برخی ان را چالش بازار بعد از افت دلار میدانند بعید است رقم بخورد . برخی از ترس دلار ۹ هزار تومانی همین حالاتب کردند ولی حقیقت امر ریزش دلار را به این سطح بعید می بنیم ولی اگر به عنوان یک سناریو مطرح باشد متاسفانه باید گفت بازار کمی اذیت می شود و پی به ای گرفتن هم نمیتواند جلودار او باشد ولی بازهم معتقدیم این اتفاق تقریبا بعید است.

اما عامل سوم یک مقایسه ساده است .

ببنید شرایط دلار و تورم و بودجه دولت نشان میدهد قرار نیست انفجار قیمت ها را در پیش داشته باشیم و حنتی یک نیمچه رکودی را نیز خواهیم داشت . این بدان معنی نیست که همه چیز بدون مشتری باشد. خیر بلکه دیگر خبراز صفوف به هم فشرده و خرید برای انبار کردن نیست از همین رو عزیزان به قیمت فروش شرکت ها نرخ های هیجانی ندهند و به مقدار فروش هم نرخ ۱۰۰% مقداری را نباید داد و بهتر است کمی محافظه کار باشیم .

در این چند روز پیش رو صورت های مالی ۳ ماهه اول و بعد ماهانه منتشر می شود به نظر این اهرم و فیلتر را برای خود بگذارید شرکتی که در گزارش ۳ ماهه توفیقی نداشته و فروش تیر ماه او از میانگین فروش ۳ ماهه گذشته کمتر باشد یک سیگنال مهم صادر کرده است به خصوص این که قیمت این سهم طی مدت گذشته ۲ الی ۳ برابر شده باشد این یعنی با این فیلتر و اهرم ها فقط و فقط مراقب باشید تا سود به دست آورده و کسب شده را خراب نکنید .

سیو سود در شرایط فعلی و دل سپردن به کشتی های بزرگ می تواند در توفان های احتمالی که قایق های کوچک را خرد میکند بتوانید زمزمه کنید که دل قوی دار که بنیاد بقا محکم از اوست …

بتا سهم

تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *