در شرایط فعلی به اوج نا امیدی رسیده ایم. یعنی در مقابل آن دیدگاهی که چندان میلی به تحلیل نداشت و همه چیز را بسیار خوشبینانه و ایده آل می دید حالا به نقطه معکوس آن روزها رسیده ایم.

بحث حمایت از بازار و جمع آوری صفوف فروش یک بحث است، بحث چشم انداز آینده بحثی دیگر. حمایت از بازار جهت نقدشونده بودن سهام قطعا مورد حمایت است و باید تداوم هم یابد. سهام باید نقد شونده باشد و در نبود بازارگردان طبعا حقوقی های بزرگ باید نقشی مشابه بازی کنند.

در خصوص چشم انداز بحث متفاوت است. در یک نقطه ای سهام بین ارزشمند بودن یا نبودن است. از یک زاویه ای می شود در اقتصادی تورم محور، ارزش دارایی ها و سود آینده را به رخ کشید از جهت دیگر می شود به p.e نسبی اشاره کرد که این ها دو تارگت و چشم انداز متضاد هم را ترسیم می کند.

بازار امروز و ازینجا به بعد اگر منفی باشد علت آن ترس از باختن و فشار روانی حاصل ازان است چون اگر مبنا را eps قرار دهیم آن نمادهایی که eps محور بودند به نقطه ای رسیده اند که اساسا بدون حمایت هم خودشان باید متعادل شوند.

نمادهایی هم که مبنای معاملاتشان eps نبوده که اساسا بحثی در خصوص p.e آن ها نیست اما بازار این روزها به شدت نگران سرمایه خود است لذا مدل فروش ها تحلیلی نیست و نمی توان رفتارهای بعدی را پیشبینی کرد اما می شود گفت بازار به نقطه ای رسیده که تعداد نمادها مناسب سرمایه گذاری در آن کم نیستند.

بازار اگر نقدشونده بود و تمامی نمادها بازارگردانی می شدند، به این نقطه نمی رسیدیم اما در نبود آن ها باید حقوقی ها همچنان در جهت حمایت و نقدشونده کردن نمادها کوشش کنند.

ولید هلالات

 

تحلیل تصویری تکنیکال را در کانال تلگرام و آپارات ببینید:

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: aparat.com/kargozari.org

تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

برای دریافت کد بورسی روی گزینه افتتاح حساب کلیک کنید:

کد بورسی ( کد بورس ) - دریافت کد بورسی رایگان و غیر حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *