چشم‌انداز قیمت ارز و طلا

بازارهای طلا و ارز در کنار سایر بازارهای دارایی، از جمله بازارهایی به‌شمار می‌آیند که قدرت نقدشوندگی دارایی‌ها در آنها بیشتر است. این ویژگی باعث شده است به‌صورت سنتی، افراد در کنار سایر دارایی‌ها، طلا و ارز نیز نگهداری کنند. ازاین‌رو، انتظار می‌رود در کنار تقاضای واقعی از این بازارها، طلا و ارز نیز در شرایط خاص اقتصاد از جمله شکل‌گیری انتظارات تورمی موردتوجه ویژه مردم و به‌ویژه سفته‌بازان در راستای کسب سود و حفظ ارزش پول، قرار گیرد.

در شرایط فعلی، اقتصاد کشور در وضعیت رکود قرار گرفته و انتظارات تورمی در اقتصاد شکل گرفته است. این امر موجب شده است بازارهای طلا و ارز در کنار سایر بازارهای دارایی، موردتوجه مردم قرار گیرد. این تقاضا موجب شده است که قیمت این دو نوع دارایی در روزهای اخیر افزایش یابد. با توجه به منابع مالی اندک مورد نیاز برای خرید طلا و ارز در مقایسه با سایر دارایی‌ها، این دو دارایی دامنه اقبال بیشتری را به خود اختصاص داده است. سوالی که مطرح می‌شود اینکه چشم‌انداز بازارهای طلا و ارز در سال‌جاری به چه صورت خواهد بود؟

با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور، عوامل اثرگذار بر بازارهای طلا و ارز را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱- کاهش میزان بازدهی بازارها:

قیمت در بازارهای طلا و ارز از بازدهی سایر بازارها تاثیر می‌پذیرد. اگر بازدهی در سایر بازارها کاهش یابد، تقاضا در بازار ارز و طلا افزایش یافته و با توجه به محدودیت‌های سمت عرضه طلا و ارز، قیمت افزایش می‌یابد. با توجه به کاهش شاخص کل در بازار سهام و منفی شدن قیمت بیشتر سهام‌ در این بازار در حدود یک ماه اخیر، انتظار بر این است کاهش و منفی شدن بازدهی در این بازار، جریان بخشی از پول آزاد شده به بازار طلا و ارز را موجب شود.

۲- کاهش درآمدهای ارزی:

در نتیجه تشدید تحریم‌های اقتصادی و کاهش درآمدهای ارزی، سمت عرضه بازار ارز به‌شدت تحت‌تاثیر قرار گرفته و این امر، توان بانک‌مرکزی را برای مدیریت بازار ارز کاهش می‌دهد. با توجه به تقاضای واقعی در بازار ارز از یکسو و حمله‌های سفته‌بازانه به این بازار از سوی دیگر، قیمت ارز افزایش یافته و این امر بر قیمت طلا نیز به‌طور مستقیم اثر گذاشته و قیمت هر دو دارایی افزایش خواهد یافت.

۳- کسری بودجه دولت:

با توجه به شرایط اقتصاد کشور در نتیجه تشدید تحریم‌ها از یکسو و اپیدمی کرونا از سوی دیگر، دولت با کسری بودجه مواجه شده است. با توجه به نحوه تامین مالی کسری بودجه از سوی دولت که در اشکال مختلف آن در نهایت از کانال بانک مرکزی عبور خواهد کرد، بازار ارز و در نتیجه بازار طلا تحت‌تاثیر قرار گرفته و عموما روند صعودی را تجربه خواهد کرد.

۴- انتظارات تورمی:

در نتیجه کاهش رشد اقتصادی و رکود حاکم بر اقتصاد کشور از یکسو و بازدهی‌های غیرواقعی در بازار دارایی‌های مالی از جمله بازار سهام از سوی دیگر، انتظارات تورمی در جامعه افزایش یافته است. این انتظارات نگرانی عمومی درخصوص کاهش ارزش پول ملی را افزایش داده و مردم به اشکال مختلف تلاش می‌کنند پول نقد خود را به دارایی‌های مختلف از جمله طلا و ارز تبدیل کنند. شکل‌گیری چنین انتظاراتی از یکسو در نتیجه افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت طلا و ارز می‌شود و از سوی دیگر، بر تشدید انتظارات و رشد فزاینده قیمت‌ها در بازارهای مختلف از جمله بازار طلا و ارز دامن می‌زند.

با توجه به عوامل اصلی اثرگذار بر بازارهای طلا و ارز، انتظار بر این است  که…

تمام عوامل یادشده در سال‌جاری فعال بوده و در نتیجه آن، بازارهای طلا و ارز روند صعودی را داشته باشد. نکته مهم و کلیدی آن است که بازارهای طلا و ارز در نتیجه افزایش تورم در اقتصاد کشور، حداقل به همان میزان با افزایش قیمت در سال‌جاری مواجه خواهند شد.

در صورت تشدید تحریم‌ها و افزایش فشار مالی بر دولت در راستای تامین کسری بودجه، انتظار بر این است که بازارهای طلا و ارز متلاطم شده و میزان افزایش قیمت‌ها در این بازارها بیشتر شود. با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده درخصوص خرید و فروش در بازارهای طلا و ارز، انتظار افزایش‌های غیرمتعارف در این بازار وجود ندارد، اما این به‌معنای عدم تعدیل قیمت‌ها در بازارهای طلا و ارز در آینده نیست چراکه بازارهای طلا و ارز نیز همسو با سایر بازارهای مالی از جمله بازار سهام، با افزایش قیمت مواجه خواهند شد. با توجه به منفی شدن بازدهی بازار سهام در یک ماه اخیر، احتمال افزایش قیمت طلا و ارز در ماه‌های پیش‌رو افزایش یافته است.

دنیای اقتصاد

 

تحلیل تصویری تکنیکال را در کانال تلگرام و آپارات ببینید:

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: aparat.com/kargozari.org

تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

برای دریافت کد بورسی روی گزینه افتتاح حساب کلیک کنید:

کد بورسی ( کد بورس ) - دریافت کد بورسی رایگان و غیر حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *