پس از گذشت یک دهه از زمان تخصیص سهام عدالت به افراد، بسیاری از صاحبان سهام عدالت فوت کردند و سهام عدالت آنها بلاتکلیف مانده است. با توجه به ارزش روز سهام عدالت، بسیاری از وراث متوفی تصمیم دارند این دارایی را انتقال دهند.

 

فرایند انتقال سهام عدالت متوفیان سهام عدالت به وراث

در صورت وجود چند وارث،‌ یکی از آن‌ها که در سامانه سجام ثبت نام کرده باشد، می‌تواند به عنوان «نماینده وراث» مراحل انتقال را طی کند.
برای ثبت نام و دریافت کدبورسی، می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید:

 

 

پس از ثبت نام و دریافت کدبورسی مراحل ذیل را دنبال کنید:

۱-  وارد سایت درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به نشانی  https://ddn.csdiran.ir شده و سپس از قسمت انتقال سهام عدالت متوفی، روی منوی «استعلام نوبت پرونده قهری» کلیک کنید.

با وارد کردن کدملی، تاریخ تولد و تاریخ فوت متوفی زمان تشکیل پرونده مشخص می شود.

۲-  در صورت تایید زمان تشکیل پرونده، فهرست کارگزاران منتخب نمایش داده می‌شود. در این لیست کارگزاری فارابی را انتخاب کنید.

۳-  متقاضی می‌بایست با مراجعه به یکی از دفاتر کارگزاری‌های منتخب نسبت به ارائه مدارک ذیل اقدام کند:

  • تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی
  •  اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت (با این توضیح که رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد)
  •  اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی (در صورتی که مادر در عداد وراث باشد؛ مستنبط از بند ب ماده ۸۹۲ قانون مدنی برای کنترل حاجب، صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است)
  • در صورتی‌که متوفی دارای وصیت نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده است، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت نامه نیز ضروری است.
  • مطابق تبصره سه ماده دو آیین نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت، تقسیم سهام عدالت متوفیانی که تاریخ فوت آن‌ها بعد از ۱۳۹۹/۰۵/۰۱ باشد، منوط به پرداخت مالیات بر ارث است؛ لذا در این فرض، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی پرداخت مالیات بر ارث مندرج به سهام عدالت نیز ضرورت دارد.

 

سود سهام عدالت متوفیان

 سود انباشته شده سهام عدالت که متوفی دریافت نکرده است، از ابتدای سال ۱۴۰۳ بین وراث تقسیم خواهد شد.

 

 اعلام جدول زمان بندی انتقال سهام متوفیان سهام عدالت به وراثسهام عدالت

وراث متوفیان سال ۱۳۸۴ و قبل از آن در تاریخ ۱۵ آبان، متوفیان سال ۸۵ در تاریخ ۲۷ آبان، سال ۸۶ و ۸۷ در تاریخ ۱۱ آذر، سال ۸۸ و ۸۹ در تاریخ ۲۵ آذر، سال ۹۰ و ۹۱ در تاریخ ۹ دی، سال ۹۲ و ۹۳ در تاریخ ۲۳ دی، سال ۹۴ و ۹۵ در تاریخ ۷ بهمن، سال ۹۶ و ۹۷ در تاریخ ۲۱ بهمن، سال ۹۸ و ۹۹ در تاریخ ۵ اسفند، سال ۱۴۰۰ و به بعد در تاریخ ۱۹ اسفند سال ۱۴۰۲ میتوانند با ثبت نام در کارگزاری فارابی و مراجعه به یکی از شعب کارگزاری فارابی نسبت به تعیین وضعیت زمان تشکیل پرونده برای آغاز فرایند انتقال سهام متوفیان سهام عدالت به وراث اقدام کنند.

 

 

پس از مراجعه و تائید مدارک، پرونده شما توسط کارگزاری در سامانه سپرده‌گذاری ثبت و با تائید این سازمان سهام مورد نظر بین وراث تقسیم میشود. درصورت تقسیم، نتیجه از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود

“امکان پیگیری پرونده از طریق بخش “استعلام وضعیت پرونده” در درگاه یکپارچه برای تمامی وراث، فراهم است”