پیش بینی چند روز آینده بورس و پاسخ به شائبه دستکاری صندوق‌ها در ریزش قیمت ها

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان ضمن اعلام دلیل تداوم ریزش قیمت سهام در بازار و شائبه دست داشتن صندوق‌های درآمد ثابت در سقوط نمادها، وضعیت معاملات طی چند روز آینده را پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی تیموری درباره دلیل تداوم ریزش قیمت سهام در بازار و شائبه دست داشتن صندوق‌های درآمد ثابت در سقوط نماگرهای بورسی به فارس گفت: کل حجم دارایی‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت در بازار سرمایه به حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافته، اگر با فرض رعایت سقف ۵ درصدی خرید سهام، مجموع سبد دارایی‌های این صندوق‌ها معادل با ۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شود، این رقم باید ظرف سه روز در بازار عرضه و هضم می‌‌شد.

وی افزود:

در بازار سهام کنونی روزانه بیش از ۲ هزار میلیارد تومان سهام از سوی سرمایه‌گذاران خریداری می‌شود و ارزش سهام موجود در سبد دارایی‌های صندوق‌های با درآمد ثابت، عدد موثری برای بازار تلقی نمی‌شود.واقعیت بازار سهام کنونی حاکی از تاثیر شایعاتی از بابت لایحه FATF و نگرانی‌های ناشی از آن بوده که حتی با وجود تصویب بخشی از آن از سوی مجلس اما همچنان بازار سهام شاهد افت قیمت‌ها بود.دلیل اصلی ریزش قیمت سهام در بازار عمدتا ناشی از ورود صاحبان پول و نقدینگی‌های جدیدی بوده که براساس دیدگاه سرمایه‌گذاری بلند مدت وارد بازار سهام نشده‌‌اند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه از خرداد سال جاری هر سهامداری که وارد بازار شده، از حدود ۸۰ درصد سود برخوردار شده،ادامه داد:رخدادها و نوسان‌های شدید قیمتی در بازار ارز و همچنین عقب‌گردهای پی‌درپی از نرخ ۱۹ هزار تومان تا ۱۲ هزار تومان برای هر دلار باعث شده تا سهامداران تازه وارد در بورس تهران دچار هیجان و وحشت‌زدگی دوچندان شوند. برهمین اساس این تصور در بازار پدید آمده که ریزش قیمت ارز می‌تواند به افت شدید قیمت سهام و برباد رفتن بازدهی‌های کسب شده بیانجامد.

تیموری شندی روند کنونی بازار سهام را ناشی از اصلاح طبیعی قیمت سهام دانست و گفت:

وقتی نماگر بورس با رشد ۱۰۰ درصدی در مدت کوتاهی مواجه می‌شود، طبیعی است که با اصلاح ۲۰ درصدی نیز روبرو شود و سهم خوب و برخوردار از چشم‌‌ انداز بنیادی علمی تا امروز از اصلاح ۱۵ درصدی قیمت سهام نیز برخوردار نبوده، اما سهم‌های زیانده و یا فاقد چشم‌انداز سودآوری که با رشد غیرمنطقی مواجه بودند، همچنان با افت بیشتری مواجه خواهند بود.

وی با بیان اینکه صندوق سرمایه گذاریدرآمد ثابت لوتوس پارسیان طی ۴ روز اخیر اقدامی برای عرضه سهام در بازار نداشته، گفت: فارغ از این موضوع که صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت از حجم قابل توجه سهام برخوردار هستند یا خیر، باید دانست این صندوق‌ها به مالکان واحدهای سرمایه‌گذاری تعهداتی دارند که در روزهای بدون بازده بازار به دنبال مدیریت دارایی‌ها بوده‌اند.

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان گفت:

مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس تعهدات و مدیریت ریسک دارایی‌ها به طور طبیعی همواره از سیاست کسب بازدهی بیشتر استفاده می‌کنند، اما اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت طی روزهای اخیر عرضه‌کننده عمومی سهام در بازار بوده‌اند، باید گفت حداقل این موضوع از سوی صندوق درآمد ثابت لوتوس پارسیان صحت نداشته و فقط یک توهم و توطئه است.

تیموری درباره اینکه رشد دست جمعی و یا افت یکپارچه قیمت سهام در بازار تا چه حد از فرایند مهندسی شده و یا عمدی تبعیت می‌کند،گفت: روند بازار سهام هم اکنون طبیعی بوده، این در حالی است که وقتی انتظارات سرمایه‌گذاران مبنی بر رشد بازار و خرید سهام و سایر دارایی‌های مالی با هر وضعیت خوب و بدی است، می‌توان انتظار داشت در فرایند اصلاح نیز مجموع بازار سرمایه با افت قیمت‌ها مواجه باشد. طی چند روز آینده معاملات بازار سهام به تعادل خواهد رسید، حتی با وجود اصلاح ۱۰ درصدی قیمت سهام همچنان این صندوق درآمد ثابت در بازار اقدام به جمع‌آوری و خرید سهام خواهد کرد.
بورس پرس

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۱۶

دریافت کد بورسی آنلاین

افتتاح حساب آتی سکه

راهنمای دریافت کد بورسی

کانال ما در تلگرام

…………………………………………………………………………………
برای ثبت نام در کارگزاری فارابی و یا دریافت کد بورسی می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید و از خدمات منحصر به فرد کارگزاری فارابی و پیشرفته ترین پنل معاملاتی کشور استفاده نمایید.

دریافت کد بورسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *