بورس اوراق بهادار

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بیشتر اجناس موجود در هلدینگ خلیج فارس، محصولات پلیمری است، گفت: بسیاری از شرکت های حاضر در این مجموعه تامین کننده خوراک برای مجموعه هایی است که ارتباط چندانی با خارج ندارند؛ این موضوع می تواند عاملی برای کم رنگ شدن تاثیر تحریم ها در اقتصاد ایران و راحت شدن دور زدن تحریم ها باشد.

ولید هلالات گفت:

در یک سال و نیم گذشته صنایع مختلفی مورد تحریم قرار گرفتند و طبیعی بود که فلزات اساسی و پتروشیمی ها به دلیل بالا بودن میزان ارزآوری وارد لیست تحریم ها شوند.

هلالات با اشاره به اینکه بازار مصرف محصولات پتروشیمی ایران کشورهایی مانند افغانستان، عراق، ترکیه و در آخر چین است، گفت: مراکزی که با شرکت های مورد تحریم آمریکا در حال فعالیت هستند ارتباطی با سیستم مالی آمریکا ندارند و از حساب دلاری در این کشور برخوردار نیستند که بخواهند نگران عواقب همکاری با ایران و بلوکه شدن حساب خود باشند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: برخلاف دفعات گذشته که تحریم ها بازار را تحت تاثیر خود قرار می داد ،تاثیر خبر دو روز گذشته مبنی بر تحریم جدید پتروشیمی ها بر معاملات شنبه محدود و روند بازار منطقی بود، یکشنبه هم که بازار روند صعودی  را در پیش گرفت.

وی معتقد است که هدف آمریکا از تحریم ها ایجاد اثر روانی در بازار بود که در این زمینه نتوانست چندان موفق عمل کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به نظر می رسد هلدینگ خلیج فارس ۱۰ هزار میلیارد تومان سود برای سال مالی امسال ساخته باشد که بخش مهمی از آن را در مجمع پیش رو تقسیم می کند.

وی با تاکید بر اینکه با وجود مطرح شدن تحریم ها سهام صنعت پتروشیمی در صف فروش قرار نگرفت، افزود: پتروشیمی مبین که هدف تحریم قرار گرفته بود معاملات مثبتی را در پایان بازار روز گذشته از خود به نمایش گذاشت بنابراین تحریم نتوانست اثر خاصی را با خود در  بازار به همراه داشته باشد.

هلالات به منفی بودن سهام برخی از صنایع پتروشیمی در بازار روز گذشته اشاره و بیان کرد: هر روز تعدادی سهم ها از یک گروه خاص مثبت و برخی دیگر منفی هستند بنابراین روند معاملات روز گذشته سهام پتروشیمی ها منطقی بود و در صورتی که کل گروه پتروشیمی منفی می شدند و در صف فروش قرار می گرفتند وضعیت بازار نگران کننده بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار واکنش خود را نسبت به تحریم ها نشان داده و دیگر با عکس العمل خاصی در این زمینه همراه نیست، اظهار داشت: بازار با فرض اینکه در شرایط تحریم قرار داریم در حال انجام معاملات است بنابراین خبر تحریم خبر جدیدی نیست و به عنوان یک خبر سوخته شناخته می شود.

پایگاه خبری بازار سرمایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *