دوباره ۲۵۰!

امروز بازار روز خوبی را داشت و روحیه قوی تر و شرایط بهتری را تجربه میکرد ترس سیاسی او تاحدودی ریخته بود و بازار هم انگار دارد تمرین میکند این ترس را از خود دور کند ولی امروز میخواهیم یک نکته مهم را بیان کنیم یک دغدغه بسیار خاص که بسیاری از بچه های بازار این روزها با آن درگیر هستند .

حتما همه قاعده قورباغه جوشان را به یاد دارید ابتدا این قاعده را برای مسائل سیاسی بیان میکنیم ولی نظر اصلی و هدف اصلی بیان و ربط ان به شرایط فعلی بازار است .قاعده قورباغه جوشان میگوید اگر همان اول قورباغه را درون اب جوش بگذارید بیرون می پرد ولی اگر او را در اب سرد قرار دهید و رفته رفته دمای اب را بالا ببرید بنده خدا این شرایط را تحمل کرده و کلا احساس نمیکند که اب در حال جوش است و در نهایت وقتی که میفهمد آب جوش امده که دیگر کار از کار گذشته و توانی برای جهش و بیرون پریدن از آب ندارد !!

خوب به این قاعده فکر کنید بعد به این دو موضوعی که بحث میکنیم بپردازیم …

در شرایط سیاسی کار طوری شده است که مردم و حتی فعالان بازار به موج خبرهای منفی بی تفاوت شده اند دیگر اصلا هیچ خبر منفی اثر گذار نیست و درست شبیه همان قورباغه رفتار میکنند گوش مردم ذهن همه به خبرهای منفی عادت کرده است و اصلا اگر روزی خبر تحریمی چیزی نشنوند روزشان شب نمی شود ولی این تا کجا خوب است ؟

درست تا نقطه جوش این اب گرم وگرم تر می شود و جایی ناگهان گیرمیافتیم و احساس پخته بودن به شما دست میدهد که دیگر کاری ساخته نیست و البته امیدورایم دمای این اب که کمی این روزها بالا رفته دوباره کم شود… میدانید این نکته را برای چه نوشتیم ؟

برای این که به هر حال در یک نقطه اثرات این تحریم و فروش نفت از اثرات روانی به اثرات واقعی تبدیل می شود و در ان مقطع واکنش نشان دادن سخت خواهد بود گوشه ذهن خود اثرات این موضوع را مرور کنید ولی این که وزن بدهید و همین حالا پرتفوی را به آتش بکشید خیر .

اتفاقا در حال حاضر کمی فضا در حال بهبود است و امیدواریم طرفین چراغ سبز ها را جدی بگیرند ولی این را گوشه ذهن داشته باشید و پلن اتفاقات مختلف را مرور کنید که در صورت بروز هر رویداد چه میکنید .

همین چیزی که امروز خیلی از عزیزان تحویل بنیادی کارها میدهند که ما اینده را میخریم باید مراقب باشیم این اینده ای که میخواهیم بخریم خالی از اب در نیاید !

اما درمورد بازار این چند روزواقعا زیاد حرف زدیم این بار ولی می شود این قاعده قورباغه جوشان را برای بازار دقیق تر و بیشتر به کار برد . ببنید همین ابتدای کار میگوییم اصلا حرفی از حباب و شیشه و خلاصه کف و صابون نداریم و نمی زنیم بحث روی کلیت بازار نیست روی برخی شرکت هاست .

باید بسیار مراقب بود که سهامداران اسیر این قاعده قورباغه جوشان نشوند .

همه میدانیم و امروز تقریبا صدای بسیاری بلند شده است که سهم های خوب بازار به هر دلیلی که امروز جای بحثش نیست گوشه ای افتاده و سهم های پروژه محور بازار و آنها که به نوعی بازیگر دارند و قدرت پول پشت انهاست در بازار حرکت میکنند به درستی و غلطی موضوع نیز فعلا کاری نداریم خود افراد میدانندو سهمی که میخرند ولی فقط این موضوع را میگوییم که بسیار مراقب باشید اسیر این قاعده قروباغه جوشان نشوید امروز همه از یک موضوع حرف میزنند و این آب آرام آرام داغ شده و کسی اصلا متوجه موضوع نیست ولی میرسد روزی که ناگهان اسیر این دمای داغ شده و از شدت پختگی نمیتوانند حرکتی بکنند …

بازاردر گذشته پر است از این اتفاقات . هیچ کس منکر تحولات بنیادی نیست ولی باید قاعده بررسی شرکت ها را در یک چک لیست و پکیج نگاه کرد صرف یک عامل فروش یا فرضا دعوای سهامداری و چند ده عامل دیگرنمیتواند درمیان مدت تضمین کننده رشد قیمت سهم باشد . بهتر است قبل از هر چیز عامل سود اوری و چشم انداز سود اوری را در ذهن داشته باشید و یا حداقل کنار چند عاملی که برای خرید سهم مد نظر دارید این را هم به جد مورد بررسی قرار دهید .

و سر آخر این حرف را نزنیم نمیشود این وضعیت که میبینید بی شک یکی از عوامل ان تصمیمات عجیب و غریب دوستان وعزیزان در سازمان است که به قول سعدی بزرگوار سگ را گشاده اند و سنگ را بسته اند !

و البته عزیزان حاضر به پذیرش اشتباهات و اصلاح آن هم نیستند ای کاش میشد کمی هم جرات تجدید نظر در برخی تصمیمات ایجاد میشد و البته بازهم این را میگوییم اگر حرفی زده می شود فقط و فقط برای کمک به بازار و دوام و قوام بازار و وضعیت بهتر آن است .امیدواریم طی روزهای اتی یک اسیب شناسی و تجدید نظر جدی را داشته باشیم …

و حرف آخر

این را هم باید گفت فقط سازمان مقصر نیست ! بخشی از خود فعالان بازار در این بازی ها و این وضعیت مقصر هستند وقتی سهامداران عمده ۵۰ شرکت بزرگ بورسی اماده هرلحظه فروش سهم هستند و در سوی دیگر سهامداران شرکت های کوچک به هر دلیلی از فروش سهم سربازمیزنند سهامداران دنبال این گونه سهم ها می روند و بزرگان را فراموش میکنند تا وقتی متولی این مسجد خود هر روز به این نمازی که میخواند اعتقادی نداشته و به همه ناسزا میگوید نمیتوان انتظار داشت مردم جذب این مسجد شوند ! بگذریم بحث خیلی معنوی شد…

نکته آخر

در این دقایق که در مورد این اتفاقات می نوشتیم حریل به عنوان شرکتی که زیان خاصی نداشته و دارایی دارد بحث افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی را استارت زد که نشان میدهد موضوع کاملا جدی و عملیاتی شده است به نظر سازمان بورس این پیشنهاد را به شرکت های بزرگ داشته باشد که از این فرصت استفاده کرده و در بخش صرفا زمین که استهلاکی را نیز متوجه سود نکند این موضوع را در دستور کار قرار دهند . به هر حال از هر ابزاری برای جذاب کردن بازار باید کمک گرفت .

بتاسهم

 

تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org

برای دریافت کد بورسی روی گزینه افتتاح حساب کلیک کنید:

کد بورسی ( کد بورس ) - دریافت کد بورسی رایگان و غیر حضوری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *