۱) در آمریکا برنی سندرز مغلوب جوبایدن در انتخابات درون حزبی آمریکا شد. پس ازین مساله شاخص سهام در بازارهای آمریکا روند صعودی به خود گرفت چون افکار برنی ضد نظام سرمایه داری بود.

۲) مدیر کل آژانس اتمی می گوید ما از ایران قدری اطلاعات و دسترسی خواسته‌ایم اما به اطلاعاتی که درخواست کرده‌ایم دست پیدا نکرده‌ایم.

۳) ایران می گوید آژانس بر اساس ادعای سرویس های جاسوسی اسرائیل می خواهد بازدیدهایی از برخی مناطق داشته باشد که این یک بدعت است و مقابل آن می ایستیم.

۴) عدم موافقت روسیه با کاهش تولید نفت به میزان ۱٫۵میلیون بشکه باعث شد تا اجلاس اوپک+ با شکست مواجه شود. زنگنه می گوید این بدترین و فاجعه بارترین جلسه اعضا بوده است. پیشتر عربستان و روسیه قبل از جلسه به توافق می رسیدند و در طی جلسه رسمی تنها آن را عنوان می کردند. ایبار که بدون توافق قبلی وارد جلسه شدند، نتیجه مطلوب نبود! روسیه نمی خواهد با تک تک اعضای اوپک چانه زنی کند و باید این نکته سیاسی را در عدم موفقیت جلسه دیروز اوپک مد نظر قرار داد.

۵) با كاهش بسيار محسوس در تعداد مبتلايان جديد به كرونا درچين ، صنعت چين در حال رونق گرفتن است و عملاً ۶۰% از ظرفيت اقتصادى متوقف شده در جريان شروع كرونا ، به كار خود بازگشته است! دیروز برای اولین بار بود که خارج از ووهان هیچ مورد جدید ابتلا به کرونا گزارش نشد.

۶) برخی منابع مدعی شده اند که فدرال رزرو در جلسه ای که دو هفته دیگر برگزار می کند نیم درصد نرخ بهره را می کاهد و در ژوئن نیز ۲۵صدم درصد دیگر هم کاهش نرخ بهره را تصویب می کند!

۷) اشتغالزایی آمریکا بسیار بهتر از انتظارها بود. خالص غیرکشاورزی ۲۳۷هزار و نرخ بیکاری ۳٫۵درصد! ترامپ ضمن این گزارش مثبت را شوکه کننده خواند گفته نميدانم كه نيازى به اهرم مالى (QE) براى حمايت از اقتصاد هست يا نه. اما فكر ميكنم بازار سهام دوباره به مدار صعود بازخواهد گشت!

۸) اندونزی از دو ماه آینده اجازه صادرات زغالسنگ را تنها در صورتی می دهد که از کشتی ها و بیمه های این کشور استفاده شود. این مساله باعث شده تا قیمت زغالسنگ تقویت شود.

۹) چین که ۳۵درصد متانول مصرفی خود را از ایران وارد می کند نگران است تا درگیر شدن ایران با ویروس کرونا بر صادرات این کشور اثر بگذارد. ایران که سه کشتی متانولی به هند رسانده به دلایل نامشخصی آن ها را تخلیه نکرده و ممکن است آن کشتی ها از هند به سمت چین بروند.

۱۰) روسیه و ترکیه در خصوص ادلب به توافقاتی رسیده اند. پوتین می گوید روسیه و سوریه خبر نداشتند نظامیان ترکیه در مناطق هدف قرار داده شده حضور داشتند.

۱۱) سازمان جهانی بهداشت: حدود ٢٠ واکسن علیه کرونا آزمایش شده که منتظر نتایج آنها هستیم. گفته می شود اولین واکسن در تابستان آماده تست می شود.

۱۲) بارندگی های شدید در برزیل تولید سنگ آهن را کاهش داده و موجودی انبارهای چین هر هفته کاهش می یابد لذا قیمت سنگ آهن صعودی شده است.

۱۳) عربستان گفته ایران به دلیل تحریم ها در پاسپورت ها مهر خروجی ایرانی نمی زند و ما متوجه نمی شویم چه کسانی از ایران آمده اند!

۱۴) گودرزی، معاون بازار شرکت بورس تهران می گوید به هیچ عنوان هیچ گونه تقابلی میان نهادناظر و سهامدار وجود ندارد و نهاد ناظر در کنار سرمایه گذاران است.

۱۵) صمدی عضور هیات مدیره بانک ملت می گوید سازمان بورس نظر نهایی خود را درباره افزایش سرمایه از محل سود انباشته ناشی از تسعیر نرخ ارز، احتمالاً هفته آینده اعلام خواهد کرد. همچنین افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت بانک ملت نیز در حال انجام است که هر دو افزایش سرمایه پس از دریافت مجوزهای لازم، عملیاتی خواهد شد.

۱۶) گفته می‌شود سهام و مالکیت کامل شرکت فرآوری اپال کانی پارس به فولاد مبارکه اصفهان واگذار خواهد شد بنابراین فولاد مبارکه بهره بردار معدن و صاحب کارخانه گندله سازی جدید به ظرفیت ۵ میلیون تن و کارخانه کنسانتره سنگ آهن به ظرفیت ۵ میلیون تن خواهد شد.

۱۷) ایران خودرو ۲۷ اسفند مجمع افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی برگزار می کند.

۱۸) وامید بخشی از دارایی های ثابت خود را می فروشد.

۱۹) گل گهر ۱۰۸درصد افزایش سرمایه می دهد.

۲۰) شگویا آماده عرضه اولیه شد.

۲۱) فولاد خوزستان خط تولید ماسک بیمارستان به بهره برداری رساند.

موفق باشید. ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

ولید هلالات

 

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org

خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *