مطلب حاضر می خواهد نشان دهد در سناریوهای نسبتا بدبینانه چه میزان زیان احتمالی ممکن است به سهامدار ملی صنایع مس ایران با نماد فملی در قیمت جاری وارد شود. علت نوشتار این مطلب کاهش قیمت نفت جهانی و در نظر گرفتن سناریوهای بدبینانه و متعادل است.

۱) ملی در ۳ ماه اخیر ۴۰ درصد بازدهی و در یک سال ۱۵۶ درصد بازدهی ایجاد کرده است.

۲) این شرکت در ۹۰ روز اخیر به طور متوسط ۵۹ میلیون برگ سهم معاملاتی داشته در حالی که حجم مبنای آن ۱۶٫۳ میلیون برگ سهم است و ازین حیث پر حجم است.

۳) در تیر ۱۳۹۴ P.e سهم ۷ واحد بود، در تیر ۱۳۹۵ به ۱۴رسید. در سال ۱۳۹۶ حدود ۵٫۵ بود، در سال ۱۳۹۷ به ۶ رسید و نهایتا در تیرماه سال جاری ۶٫۵ بود و همکنون حدود ۶٫۸ واحد است.

۴) این شرکت با کاتد حدود ۵۵ میلیون تومان در هر تن حاشیه سودی در سطح ۴۷درصد دارد و ۱۸۰۰میلیارد تومان در هر فصل سود می سازد. با کاتد ۶۵میلیون تومان حاشیه سود به ۵۵درصد نزدیک می شود و در هر کوارتر تا ۳۰۰۰میلیارد تومان نیز می تواند سود بسازد.

۵) اگر فرض کنیم مس که در لندن ۴۴۰۰ دلار باشد که کف آن در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۶ بوده با دلار ۱۴هزار تومانی به کاتد ۶۱میلیون تومان می رسیم یعنی سالی ۹۰تومان می تواند سود بسازد. اگر کاتد در ارقام فعلی بماند، حدود ۱۳۵ تومان می تواند سود داشته باشد.

۶) با کاتد ۵۰۰۰ دلاری و دلار ۱۴هزار تومانی حدود ۱۲۰ تومان سود دارد. اگر در مجمع ۴۰ تومان سود تقسیم کند به P.e 5.5 می رسد.

نتیجه:

اگر در بلند مدت نفت و تحریم ها باعث شود تا کاتد مس ایران ۵۰۰۰ دلار باشد، p.e سهم در نقطه ای نرمال خواهد بود لذا ممکن است در هیجانات با افت قیمتی مواجه شود اما در میان مدت خطری آن را تهدید نمی کند و اگر مس جهانی بتواند در سطوح فعلی بماند، در میان مدت بازدهی ایجاد می کند.

ولید هلالات

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org

خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *