۱) در خصوص خرید اعتباری در بازار سهام، حد اعتباری از ۴۵درصد به ۳۵درصد کاهش یافت. بنابراین مجموع اعتبارات ثابت است اما بین تعداد افراد بیشتری توزیع می شود که اقدامی عادلانه است.

۲) شرکت هایی که سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند دارند می توانند تا ۳۰ مهرماه مجمع خود را برگزار کنند در حالی که پیش ازین می بایستی تا ۳۱تیر برگزار می کردند.

۳) حداقل ارزش سفارش های آنلاین از ۱۰۰هزار تومان به ۵۰۰هزار تومان افزایش یافت.

۴) ارسال سفارش در هر نوبت بر اساس سرمایه شرکت تا ۲۰۰هزار سهم افزایش یافت در حالی که سقف آن ۱۰۰هزار سهم بود.

۵) قوانین فوق از ۲۰ فروردین اجرا می شود و برخی ازان ناظر به فرابورس است.

۶) روز گذشته ۱۴۰۰میلیارد تومان ورود پول به بازار صورت گرفت ضمنا ۳هزار میلیارد تومان صف خرید عرضه نشده در پایان معاملات باقی ماند!

۷) طی سال ۹۹ بخش مهمی از زیر مجموعه های بنیاد و شستا در بازار پذیرش می شوند. احتمالا آریاساسول زیر مجموعه پتروشیمی پارس در روزهای آینده عرضه می گردد.

۸) دانشمندان دانشگاه UBC در ونکوور کانادا که اعضای ایرانی هم دارد موفق به تولید دارویی به نام hrsACE2 شده اند که گفته می شوند بهترین پاسخ را در دمان کرونا داده است.

۹) طرح سه فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل کشور تقدیم هیات رئیسه مجلس شد. اگر رای بیاورد کشور برای یک ماه تعطیل می گردد. ابتدا باید سه فوریت آن رای بیاورد و پس ازان روی خود طرح رای گیری می شود.

۱۰) فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی می گوید حتی با کاهش تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه، معادل ۱۰ درصد از عرضه جهانی، ذخیره‌سازی‌های جهانی نفت در سه ماه دوم ۱۵ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد.

۱۱) نشست روز دوشنبه اعضای اوپک پلاس که قرار بود دوشنبه برگزار گردد به دلایل نامعلومی لغو شد. احتمالا این جلسه انتهای هفته برگزار می شود.

۱۲) پوتین می گوید عربستان قصد دارد از شر رقبای نفت شیل خود خلاص شود و برای این کار، مجبور شد قیمت نفت را به پایین‌تر از ۴۰ دلار برای هر بشکه برساند.

۱۳) قرنطینه و تعطیلی صنایع پایین دست متانول باعث شده تا مازاد عرضه ایجاد گردد. کمبود مخازن ذخیره سازی عامل اصلی افت متانول در هفته اخیر گزارش شده است.

۱۴) قرنطینه در افریقای جنوبی و هند که سومین و چهارمین تامین کننده بزرگ سنگ اهن چین هستند باعث شده تا قیمت این محصول کاهش نیابد. همچنین VALE تصمیم دارد ۱۸میلیون تن از ظرفیت خود بکاهد.

۱۵) نيروهاى امريكايى پايگاه الحبانيه در عراق را تخليه كردند. اين پنجمين پايگاه در عراق است كه تخليه میشود . گروه های وابسته به حشد الشعبى امروز به نيروهاى امريكايى هشدار حمله نظامى دادند.

۱۶) مقامات رسمی ایالات متحده و کانادا در ارتباط با اعمال تعرفه بر واردات نفت عربستان سعودی و روسیه گفتگو می کنند.

۱۷) اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد.

۱۸) یک مقام دولتی ایتالیا گفته کمک‌های روسیه به ایتالیا برای حل بحران کروناویروس نامرتبط و غیر مفید بوده و ضمن اینکه ۸۰ درصد از تجهیزات به درد کرونا نمی‌خورد، اغلب ۱۰۰ کارشناس همراه با تجهیزات لجستیک ارسالی، جاسوس هستند.

۱۹) شرکت فولاد Usiminas از برزیل فعالیت در دو کارخانه کوره بلند خود را برای ۳۰ روز تعلیق کرد.

۲۰) شرکت فولاد Thyssenkrupp که بزرگترین فولادساز آلمان شناخته می شود تولید خود را متوقف کرد.

۲۱) مدیرتولید فولاد مبارکه ایران گفته برنامۀ تولید سال ۱۳۹۹ برای ناحیۀ فولادسازی بیش از ۶٫۶ میلیون تن تختال پیش بینی شده است که ۵درصد بالاتر از سال قبلی است.

۲۲) شایعاتی مطرح است که نرخ سود سپرده بانکی برای اشخاص حقوقی به ۱۵درصد کاهش می یابد و سقف آن برای حقیقی ها نیز ۱۷٫۵درصد است.

۲۳) معاون وزیر اقتصاد گفت برآوردهای اولیه این است که شیوع کرونا تولید کشور را در سه ماه نخست تحت تاثیر خودش قرار می دهد و به نظر می رسد تا ۱۰ الی ۱۵ درصد با کاهش تولید روبرو خواهیم بود.

موفق باشید. ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

ولید هلالات

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org

خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *