بانک ملت دلیل شناسایی سود تسعیر ارز پایین را اعلام کرد

مجتبی کحالی معاون مالی بانک ملت در خصوص موضوع نرخ تسعیر ارز و عدد آن با توجه به آنچه اعلام شده و تاثیر آن روی «وبملت» به بورس۲۴ اقدام به شفاف سازی مضاعفی انجام داده است…

با توجه به اصلاح نرخ تسعیر ارز و ابلاغ بانک مرکزی، تراز ارزی بانک ملت به چه میزان بوده است؟

تراز ارزی بانک ملت حدود ۷٫۴ میلیارد دلار می باشد لیکن مبلغ قابل تسعیر حدود ۶٫۴۳ میلیارد دلار می باشد.

بر اساس شفاف سازی صورت گرفته از سوی بانک ملت نحوه محاسبه تسعیر دارائی های ارزی بانک بر چه مبنایی بوده است و چرا نرخ اعلامی از سود بانک با محاسبات سهامداران متفاوت است؟

در تسعیر اقلامی پولی هم دارائی های ارزی تسعیر می گردد و هم بدهی های ارزی و انجام عملیات تسعیر بر مبنای نرخ های اعلامی بانک مرکزی به ازای هر دلار ۱۵۹٫۰۰۰ ریال و یورو ۱۹۰٫۰۰۰ ریال و سایر اسعار بر مبنای برابری آن ها با یورو در پایان سال ۱۳۹۹ محاسبه شده است.

در خصوص اختلاف بین محاسبات سهامداران و بانک نیز موضوع سود ناخالص و خالص تسعیر ارز می باشد. به نظر می رسد سهامداران محترم سود ناخالص را در نظر می گیرند ولی باید در نظر داشته باشیم که در نتیجه عملیات تسعیر هزینه مطالبات مشکوک الوصول بانک افزایش بسیار زیادی خواهد داشت و از طرف دیگر سازمان امور مالیاتی نیز در محاسبه مالیات بر درآمد بانک ها متاسفانه نرخ اعلامی بانک مرکزی را ملاک عمل قرار نداده و از نرخ نیمایی برای تشخیص مالیات بانک ها استفاده می نماید که منتج به کسری ذخیره مالیات برای سنوات قبل و سال جاری می گردد و بانک به ناچار مبلغ قابل توجهی به عنوان ذخایر مالیاتی که منشا آن سود تسعیر ارز می باشد، منظور نموده و سود خالص در شفاف سازی قید شده است.

 آیا ذخایر ارزی در دسترس بانک با ذخایر قابل محاسبه متفاوت است؟

همانگونه که در سوال اول پاسخ داده شد از کل خالص تراز ارزی بانک مبلغ ۶٫۴۳ میلیارد دلار قابل تسعیر می باشد. لازم به ذکر است حدود ۳ میلیارد دلار از مطالبات بانک ملت بابت تسهیلات اعطایی و اعتبارات اسنادی غیر جاری می باشد.

میزان مالیات و ذخیره در نظر گرفته شده از سوی بانک چه میزان بوده و بر چه مبنایی محاسبه شده است؟

مانده ذخیره مالیات بانک در پایان سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۳ هزار میلیارد ریال بوده و در سال ۱۳۹۹ بابت مالیات سنوات قبل حدود ۱۰۴ هزار میلیارد ریال مالیات در نظر گرفته شده است. مالیات مذکور با استناد به برگ مالیات قطعی سال ۱۳۹۷ که حدود ۸۶٫۰۰۰ میلیارد ریال بوده و مبلغ تعدیل شده برگ تشخیص مالیاتی سال ۱۳۹۸ که بیش از ۱۳۲٫۰۰۰ میلیارد ریال می باشد محاسبه و در حساب ها منظور شده است.

بدیهی است پیگیری های لازم از مراجع مختلف دادرسی مالیاتی به منظور تعدیل مالیات های مطالبه شده را داشته و خواهد داشت.

آیا سود تحلیلی شرکت اصلی و زیرمجموعه ها نیز در نهایت به مانند سود محاسبه شده نرخ تسعیر ارز با تغییر روبرو خواهد شد؟

صورت های مالی شرکت ها بر مبنای اصول و استانداردهای مالی تهیه می گردد که بانک ها نیز صورت های مالی خود را بر همین اساس و با رعایت قوانین و مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و افشا می نماید اگر منظور از تغییر در سود، منظور نمودن ذخایر می باشد، به اطلاع می رساند بانک ملت در راستای رعایت قوانین و مقررات و شفافیت مالی ذخایر کافی و مناسب و بر مبنای استانداردهای مالی در حساب ها منظور نموده و همواره در جهت حمایت از منافع سهامداران و سپرده گذاران تلاش می نماید.

بورس ۲۴

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *