*آمارها کلیدی بازار

۱٫ شاخص کل روند متعادل – شاخص هم وزن روند نزولی

۲٫ دلار حواله سنا ۲۰٫۷۰۳-۲۰٫۸۹۲ تومان. اسکناس تهران ۰۰۰٫۲۴ تومان.

۳٫ در بورس کالا، آهن اسفنجی ۸۵٫۲میلیون ريال، الکیل بنزن سنگین ۲۱۴میلیون ريال، بیلت فایرا ۵۶۱میلیون ريال، سیمان تیپ ۵ فله ۳۹۹۴ هزار ريال، سیمان تیپ ۲ فله ۳۶۲۲ هزار ريال، شمش روی ۵۷۹ میلیون ريال، گندله ۳۶٫۵ میلیون ريال، کاتد مس ۱۹۵۵ میلیون ريال.

۴٫ روز یکشنبه ۲۴۶ نماد (۲۴۲ قبلی) دچار صف فروش بودند که ارزش این صفوف ۳٫۵ همت (قبلی ۳٫۱) بود. ۴۷۵ نماد (قبلی ۳۸۴) معادل ۷۶ درصد بازار منفی بود.

۵٫ ارزش معاملات روز یکشنبه ۴٫۶ همت بود. ۵۴۷ میلیارد تومان خروج پول حقیقی صورت گرفت ضمن اینکه ۴۷ میلیارد تومان ورود پول به صندوق های درآمد ثابت ثبت شد.

۶٫ سرانه خرید و فروش حقیقی روز یکشنبه به ترتیب ۱۱۲ میلیون ريال در مقابل ۲۲۱ میلیون ریال گزارش شد. (روز قبل ۱۲۶ به ۱۶۲ )

۷٫ حقیقی ها در بازار روز یکشنبه شیمیایی، چند رشته ای خریدند. حقوقی ها نفتی و بانکی خریدند. نوری، شستا، ثشاهد، ونوین در صدر خرید حقیقی ها بود. حقوقی ها شپنا، فولاد، وملل، خاهن، برکت خریدند.

۸٫ در خصوص بخشی از فرآیند افزایش سرمایه غشوکو، تپمپی، شفن، بکاب، کلر، غگرجی، تیپیکو، ثپردیس، فاراک … گزارش جدید به کدال نشست.

*صنایع و شرکت ها

۱٫ بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار قیمت سبوس به عنوان یکی از مواد اولیه خوراک دام آزاد شد.

۲٫ برکت از تفاهم نامه و قرارداد فروش ۵ میلیون دوز واکسن رونمایی کرد اما به دلیل مشخص نبود قیمت، آثار سود و زیانی آن را افشا ننمود.

۳٫ روز چهارشنبه لطیف عرضه اولیه می شود که ۵۰ سهم با قیمت ۳۲۵۰ تومان می توانید سفارس دهید.

۴٫ های وب قرارداد ایجاد پوشش صوت و دیتا در تعداد ۲۵۵ روستا را شفاف سازی کرد. مدت قرارداد ۴ماه و ارزش آن ۲۲۰ میلیارد تومان است.

۵٫ در مجمع سفارس گفته شد ” کلینکر تیپ ۲ حدود ۲۴دلار است. اما طبق FOB بندر امام ۲۲دلار است. در بندر رجایی ۲۶دلار است. هزینه ریالی حمل حدود ۱۰دلار است. سوبسید ها و تخفیفات حذف شده و نقدی فروشی اتفاق افتاده است. خرید انرژی از بورس نیز انجام شده است. هم اکنون ۱۲ طرح توسعه و ایجاد کارخانه در کشور به ظرفیت ۱۲.۶ میلیون تن در دست اجراست.”

۶٫ در مجمع سفارس گفته شد ” بورسی شدن شرکت سیمان آبیک در حال انجام است. تسهیلات ارزی شرکت نیز تسویه شده و در سال جاری این شرکت در بازار سرمایه عرضه خواهد شد.”

۷٫ خاور با شهرداری کرج قرارداد بست. ۵۰ دستگاه اتوبوس شهری دیزلی ۱۲ متری آتروس بنحوی که فروشنده متعهد است ۱۰ روز پس از پیش پرداخت از سوی خریدار همزمان با تسویه نقدی ، اتوبوسهای مربوطه را به نسبت وجوه نقد واریز شده تحویل نماید.

۸٫ خریل قراردادی بابت اجاره ۲۰۰ دستگاه واگن باری لبه بلند با شرکت حمل و نقل بین المللی شنل جهت بهره برداری شرکت فوق نموده است. این قرارداد ۲ ساله بوده و درآمد مورد انتظار هر سال ۲۰ میلیارد تومان است.

۹٫ سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای با تپکو یک قرارداد ۲۱۵ میلیارد تومانی جهت تحویل ۵۰ دستگاه گریدر HG180D1 منعقد کرده است.

۱۰٫ شرانل در مجمع گفت ” تا شهریور خط بشکه سازی در تهران را آغاز می کنیم. در آبادان هم قصد راه اندازی خط بشکه سازی داریم. پروژه موم گیری تهران تا پایان سال ۱۴۰۰ به سرانجام می رسد و در ۸ ماه کل سرمایه باز می گردد. پروژه موم گیری آبادان آخر سال آغاز و سال بعد به بهره برداری می رسد.”

۱۱٫ کفپارس با مجتمع مس سرچشمه یک قرارداد ۲۵ میلیارد تومانی بسته است.

۱۲٫ شنفت یک شفاف سازی در خصوص پالایش پارسیان ارسال کرده که می گوید درآمد آن در سال جاری ۴۲۵ میلیون دلار و سود آن ۳۶ میلیون دلار است همچنین در سال ۱۴۰۲ این شرکت ۸۲۰ میلیون دلار محصول می فروشد.

۱۳٫ پارسیس تحلیل در مطلبی می گوید پارسان در p.nav 56% و تاصیکو در نسبت ۶۱% معامله می شوند.

۱۴٫ وزیر صمت می گوید “طرح وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودرو به مجلس ارائه شد. در این طرح خودروها به دو گروه خودروهای عمومی و غیرعمومی تقسیم می شود. با عرضه خودرو در بورس کالا مخالفم. با طرح ما کمیسیون اقتصادی مجلس هم موافقت کرده است.”

۱۵٫ بررسی آمار عملکرد شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی حاکی از تولید ۹ میلیون و ۶۰ هزار و ۷۵۹ تن کنسانتره آهن در دو ماهه ابتدایی امسال و رشد ۱۴ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است. این آمار حکایت از تولید ۸ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۷۷۵ تن گندله در دو ماهه ابتدایی امسال و رشد ۱۹ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد.

۱۶٫ امیر صباغ می گوید ” با روند تولید سالانه ۳۰ میلیون تن فولاد، انتظار اتمام ذخایر سنگ آهن در افق ۱۸ ساله میرود”

۱۷٫ بازده معادل بانکی اخزا با سررسید یک ساله به زیر ۲۰درصد سقوط کرد.

*اقتصادی

۱٫ معاون هماهنگی شرکت توانیر می گوید “مصرف رمز ارزها معادل نصف مصرف تهران بزرگ است.”

۲٫ وزیر انرژی عربستان در رابطه با کاهش سر مایه گذاری های جدید در زمینه اکتشافات و صنایع بالا دستی هشدار داد که می‌تواند سبب ایجاد ابرچرخه‌ای جدید در قیمت جهانی نفت شود.

۳٫ داده های اولیه اداره کل گمرک چین در ۱۸ ژوئن نشان می دهد که این کشور در ماه می ۳٫۸ میلیون تن بنزین و سوخت جت صادر کرده است که در مقایسه با ماه آوریل که ۴٫۸۵ میلیون تن بوده ونسبت به ماه مارس که ۵٫۰۸ میلیون تن( بالاترین سطح در ۱۱ ماه گذشته) بوده کاهش داشته است. صادرات گازوئیل و سوخت جت در ماه می به ترتیب با ۳۸٫۳ درصد و ۱۳٫درصد کاهش به ۱٫۶۸ میلیون تن و ۵۷۰،۰۰۰ تن رسید.

۴٫ ارزش تجارت خارجی کشور(صادرات غیرنفتی+واردات=نمودار آبی) از ۱۰۵٫۹ میلیارددلار درسال ۱۳۹۰ با کاهش متوسط سالانه ۴درصدی، به ۷۳٫۹ میلیارددلار درسال ۱۳۹۹ رسیده است.

۵٫ تعداد واکسن‌های کرونای تزریق شده در چین از مرز یک میلیارد دوز گذشت.

*سیاسی

۱٫ ساعت ۱۴ امروز دوشنبه، اولین نشست خبری ابراهیم رییسی برگزار می‌شود.

۲٫ عراقچی می گوید “تحریم‌های موضوعی و بخشی مثل بخش انرژی و صنعت خوردو، تحریم مالی، بانکی و بنادر، براساس توافقاتی که تا الان صوت گرفته همه این تحریم‌ها برداشته میشود. منتها مذاکره در مورد تحریم افراد و اشخاص وجود دارد که لیست بلند بالایی است.”

۳٫ نماینده اتحادیه اروپا می گوید “هم اکنون در وین درباره این موضوع مذاکره می شود که چه تحریم هایی از ایران لغو خواهد شد. ما انتظار داریم که آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در خصوص ادامه نظارت بر فعالیت‌های هسته ای تهران به توافق برسند. پیش بینی می کنیم ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تمدید توافق بازرسی ها، به توافق برسند.”

۴٫ سرپرست هیات روسیه در مذاکرات می گوید “پیشترفت‌های مهمی در روند مذاکرات حاصل شده و در نشست امروز تصمیم گرفته شد مذاکرات موقتا متوقف شود تا هیات‌ها برای مشورت به پایتخت‌های خود بازگردند و خود را برای دور بعدی مذاکرات که احتمالا دور پایانی خواهد بود، آماده کنند.”

موفق باشید / ۳۱ خرداد

ولید هلالات

شاخص هم وزن / شاخص هم وزن / شاخص هم وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *