منگ تعطیلات و مست گزارش ها !

امروز ان گیج و منگی بعد از تعطیلات هنوز در سر بازار وجود داشت و البته دردسر بعدی بازار نبود برخی از نماد ها و غیبت اکثر نماد های مجمع رفته بوده که با سرعت بالا می روند و قطره چکانی باز می شوند. همین موضوع حجم و گردش جریان پول را کاهش داده است .البته هر چقدر جریان پول کم شده جریان گزارش ها با سرعت و توفانی در هم شکننده به پیش می رود .

امروز دوشنبه در نقش شنبه ظاهر شد و حس و حال روز بعد از تعطیلات عید را نشان میداد روز با تردید آغاز شد بازار امروز همان حسی را داشت که پس از مدت ها بازارها بعد از تعطیلی کار خود را آغاز می کند منتها یک تفاوت وجود دارد بین آغاز بازار این چنینی با دفعات قبل و آن هم این است که مثلاً در تعطیلات عید تقریبا ۵ روزه همه چیز تعطیل است اما در این پنج روز بازار و معاملات شاید تعطیل بود اما کدال تقریباً ۲۴ ساعت و بسیار سریع و انقلابی و فوری در حال فعالیت بود و اتفاقات مهمی را رقم می زد که گزارش های میان دوره ای و سپری شدن فصل مجامع و برخی از گزارشات ماهانه بخشی از آن بود.

به واقع در این چند روز تعطیلی انتشار گزارش‌های میان‌دوره‌ای مهمترین اتفاق بازار بوده که اهمیت آن در روزهای آتی مشخص می شود و البته امروز خط و خطوط برخی سهم ها نیز این را نشان میداد مثلا حرکت های وب و یا رشد ذوب و برخی دیگر به طور کامل ناشی از همین جریان گزارش ها بود و این نشان میدهد میتوان هنوز به بنیاد بازار امیدوار بود .

این گزارش ها یک مزیت ویژه برای بازار دارد . گزارش های میان دوره ای این موضوع را به ما اطلاع می‌دهد و نشان می‌دهد که به واقع اگر ثبات در شرکت ها وجود داشته باشد و شرایط فروش آن ها به مانند سه ماهه اول سال باشد همچنان بیش از ۱۰۰ شرکت بازار قابلیت‌های خوبی برای رشد قیمت دارند و البته این گزارش های میان دوره‌ای به نوعی تا حدودی کف قیمت بسیاری از سهم ها را مشخص کرده و مسیر خوبی را برای آن ها رقم می زند و البته در سناریو های دیگر این موضوع مهم است که اگر بازار روی شرایط تورمی دیگری قرار گیرد ارزندگی قیمت ها در شرایطی است که چشم انداز قیمتی بسیار خوب و مثبت و قابل تاملی را دارد و تازه این شرایطی است که هیچ کس در حال حاضر لحاظ نمیکند .

به نوعی انتشار گزارش‌های فعلی ریسک بازار را یک پله از نظر تحلیلی پایین آورد و این اتفاقی است که می تواند کمک شایانی به بازار در روزهای پیش رو نماید کمکی که قطعاً خود را در قیمت ها و تابلو نشان میدهند . این مسیری که است که فعلا طی میکنیم ولی ممکن است با تغییرات خاصی مواجه باشیم و احساس میکنیم مرداد خاص بازار به دو نیمه تقسیم می شود نیمه اول مرداد درگیر این اتفاقات هستیم و نیمه دوم جریان سیاسی نقش اصلی را بازی خواهد کرد .

در مورد مردادی که آغاز شده و مردادی که در پیش داریم باید گفت ابتدای مرداد با گزارش های ماهانه سر همه را گرم می کند و چند روز پیش رو بیشتر درگیر گزارش‌های ماهانه خواهد شد اما به نظر بعد از انتهای هفته بعد به نوعی گزارش ها تا حدودی به حاشیه رفته و اتفاق مهم دیگری سکان هدایت جریان فکری بازار را در دست می‌گیرد و آن هم انتقال دولت جدید و کابینه جدید است که تقریباً ۸ روز دیگر این اتفاق رخ می‌دهد و بازار هنوز هیچ سنس خاصی از این موضوع ندارد و البته نوع نگاه افرادی که معرفی می‌شوند گویای این است که اتفاقات منفی در کار نخواهد بود ولی ابهام و سکوت سرد ابتدای کار ممکن است ازار دهنده باشد درست شبیه زدن ضربات پنالتی است که همه لحظه نهایی بیشتر سکوت میکنند و منتظر هستند …

اما در هر صورت این احتمال وجود دارد که با وجود گزارش های خوب، اتفاقات خوب و قیمت های خوب تحولات و تردیدهای کابینه کمی سرعت بازار را کم کرده و گردش معاملات را کاهش دهد و به نوعی حس سکوت بازار را افزایش دهد . برخی میگویند خیلی به بازار ربطی ندارد ولی این بحث دولت را برای چه مهم میدانیم برای این که به نظر دولت جدید باید تکلیف خود را با برخی حوزه ها روشن کند که نظام قیمت گذاری و بورس کالا یکی از مهم ترین انهاست که میتواند جالب توجه باشد .در واقع اولین اظهار نظرهای این حوزه تا حدودی تکلیف ما را با این دولت روشن میکند که چند چند هستیم …

بتا سهم

#بازار    #بورس    #سهام    #شاخص

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *