مهم برای تاپیکو
گزارشی از ستاره خلیج فارس
تخفیف دلاری به پالایشی ها / انتشار گزارش سه ماهه تا پایان هفته

بعد از مدت ها نحوه نرخ گذاری خوراک پالایشگاهها در سال ۱۴۰۰اعلام شد. در روش جدید از نرخ های نشریه پلتس استفاده شده است در حالی که سال قبل نرخ گذاری بر مبنای قیمت صادراتی بود. در این بین شایعهای هم منتشر شد که پالایشگاه نفت خلیج فارس از تخفیف ۲ دلاری در خرید خوراک بهره مند شده است. با وحید اسکندری مدیرمالی شرکت نفت ستاره درباره فرمول جدید نرخ گذاری گفتگو کردیم.

در نرخ گذاری جدید برای ستاره خلیج فارس تخفیف ۲ دلاری در دریافت خوراک در نظر گرفته شده است؟

این تخفیف فقط مربوط به ستاره خلیج فارس نیست و به کل پالایشگاه هایی که میعانات گازی می‌گیرند تعلق خواهد گرفت. البته برای نفتی ها ممکن است بیشتر هم بشود. ممکن است برای گریدهای مختلف از قیمت قَطَر منهای ۵ یا ۴ استفاده شود، ولی امکانات ویژه ای برای ستاره خلیج فارس نیست. پتروشیمی برزویه، پالایشگاه لاوان و بعضی از پالایشگاه هایی که از میعانات گازی استفاده می کنند مشمول این نرخ گذاری هستند. هرچند ما بیشترین استفاده را از میعانات داریم و دیگران مصرف کمتری دارند.
از ابتدای ۱۴۰۰ تا به امروز هیچ نرخی اعلام نشد بود و ما با پیش فرض نرخ صادراتی پارسال کار می کردیم. امروز اعلامیه نرخ جدید به دست ما رسیده است و ما در حال محاسبه سود و زیان هستیم. از آنجایی که هنوز اعداد واقعی استخراج نشده امکان اظهار نظر دقیق نیست. اما تا پایان هفته سود و زیان سه ماهه را افشا می کنیم و هفته دیگر هم تاثیر این تغییرات را در عملکرد ۶ ماهه شرکت آماده می شود. امیدواریم یا مثل سال قبل و یا بهتر از آن عملکرد داشته باشیم.

فرمول جدید به نفع پالایشگاه‌ها است یا قبلی؟

حتما روش سال قبل برای ما بهتر بود، هرچند فعلا نمی توان با قطعیت اظهار نظر کرد. با توجه به زمزمه های رفع تحریم ها نرخ های صادراتی به نرخ های پلتس نزدیک خواهد شد و در نهایت شاید حاشیه سود ما خیلی با سال قبل تفاوت زیادی نداشته باشد.

نرخ فروش محصولات پالایشگاه‌ها هم تغییر می‌کند؟

نرخ فروش ما هم بر مبنای پلتس است و نمی شود نرخ فروش صادراتی باشد و نرخ خوراک پلتس باشد. فرمول فروش ما پارسال صادراتی بود و بر مبنای نفت برنت محاسبه می شد. امسال از چند ضریب مثل عمان و قطر و برنت استفاده شده است. فرمول آن در این روزها منتشر شده است و در چند صفحه توسط وزیر محترم ابلاغ شده است.
بعد از این دستورالعمل بعید می دانم ابهام تاثیر گذار دیگری وجود داشته باشد. گزارشات سه ماهه رو که همه باید افشا کنند و هیچکس تا به حال افشا نکرده بود. ما هم سعی داریم تا پایان هفته از طریق سهامدار عمده خود افشا داشته باشیم.

فرمول جدید تا چه زمانی اعتبار دارد و کی دوباره تغییر می‌کند؟

فرمول جدید حداقل تا پایان سال اعتبار دارد. در سه چهار سال گذشته رویه به این صورت بوده است که اگر اتفاق خاصی رخ ندهد فرمول نرخ تغییر نخواهد کرد. در بهمن و اسفند ۹۸ ما به خاطر کرونا دچار بحران شدیم و مجبور شدیم ذخیره زیان کاهش ارزش بگیریم. فراورده های ما از ۶۰ تا ۷۰ دلار به ۲۰ دلار رسید در واقع قیمت های جهانی یک دفعه افت کرد. در این حالت فرمول پلتس باعث شده بود فرضا ما میعانات را ۲۰ دلار بخریم اما بنزین را ۱۳ دلار بفروشیم. این روند تا دو ماه اول سال ۹۹ هم ادامه داشت و کل شرکت های پالایشی تا مرز ورشکستگی رفتند. پارسال فرمول به نرخ صادراتی و واقعی تغییر کرد یعنی همان نرخی که دولت می توانست با آن میعانات را صادر کند را با ما حساب کردند. فراورده ها را هم با نرخی که امکان فروش صادراتی داشت نرخ گذاری کردند. این فرمول هم برای دولت سودآور بود و هم برای تولیدکنندگان و سهامدارانشان.

همفکران

 

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *