بیشترین ارز ترجیحی روغن کجا رفت؟

معاون وزیر جهاد‌کشاورزی در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه بخش‌خصوصی اعلام کرده ۷۰‌درصد ارز واردات روغن در اختیار این شرکت قرار گرفته و تجار بخش‌خصوصی قادر به ترخیص محموله‌های خود به دلیل عدم‌تامین ارز نیستند، گفت: این مساله بسته به سیاستگذاری دولت است و ما مکلف هستیم روغن موردنیاز مردم را تامین کنیم.

ارز ۴۲۰۰ تومانی متعلق به مردم است و بخش‌خصوصی هم که با این ارز اقدام به واردات می‌کند، در واقع به‌عنوان مباشر دولت این کار را انجام می‌دهد. به گزارش مهر، یزدان سیف در نشست خبری افزود: بیش از ۸۰‌درصد روغن موردنیاز کارخانجات را از محل ذخایر GTC (پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی ایران)تامین می‌کنیم، بنابراین طبیعی و منطقی است که ارز بیش‌‌تری در اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران قرار بگیرد؛ ضمن اینکه در سال‌جاری ۷۰۸ هزار تن روغن از محل ذخایر GTC میان کارخانجات توزیع شده و فقط برای ‌ماه مهر برنامه توزیع ۹۰ هزار تن روغن را در دستور کار قرار دادیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه در بازار روغن شاهد آرامش خوبی هستیم، ادامه داد: این به دلیل اتخاذ سیاست‌های دولت است و اینکه خود دولت، بخش عمده کار را برعهده گرفته و بازار را کاملا مدیریت می‌‌کند.

وی اظهار کرد:

در سال‌جاری شرکت بازرگانی دولتی ۲۵۴ کشتی کالاهای اساسی را تخلیه کرده تا بتواند در بازار آرامش ایجاد کند و این به‌نوعی رکوردشکنی محسوب می‌شود و همکاران ما به دلیل این مساله زحمات زیادی را متحمل شده‌‌اند.

سیف در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه بخش‌خصوصی اعلام می‌کند با کمبود روغن پالم در کشور مواجه هستیم و روغن‌‌های آنها در گمرکات رسوب کرده است، گفت:

بخش‌خصوصی عمده ارزی که دریافت می‌کند صرف واردات روغن پالم می‌شود و در سال‌جاری بیش از ۳۰۰ هزار تن روغن پالم وارد کشور شده که سقف آن بیش از ۴۰۰ هزار تن است. وی ادامه داد: طبق آمار درج‌شده در سامانه جامع تجارت، ذخایر پالم کشور کافی است و بخش‌خصوصی تلاش می‌کند بتواند برای کالاهای ترخیص‌نشده ارز بگیرد که البته این اقدام را درست می‌‌دانیم.

سیف همچنین درباره اینکه تجار بخش‌خصوصی از رسوب روغن‌‌های وارداتی در بنادر خبر می‌دهند و علت این مساله را عدم‌تخصیص ارز عنوان می‌کنند، اظهار کرد:

از ابتدای سال‌جاری تاکنون بین ۳۳ تا ۳۴‌درصد ارز روغن در اختیار بخش‌خصوصی قرار گرفته و این مساله عدم‌تخصیص ارز بخش‌خصوصی صحت ندارد. معاون وزیر جهاد‌کشاورزی گفت: تا این لحظه هیچ تصمیمی در حوزه تغییر نرخ ارز گرفته نشده و مطرح‌کردن چنین مباحثی فقط انتظارات تورمی ایجاد می‌کند؛ به همین دلیل از سیاستگذاران درخواست می‌کنیم در زمان صحبت با رسانه‌ها دقت کنند که اظهارنظرهای کارشناسی آنها به‌عنوان تصمیم مقامات نظام تلقی نشود.

دنیای‌اقتصاد

#گزارش-بازار

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *