واردات ۱۰۰ هزار خودرو در سال آینده

دنیای‌اقتصاد : وزیر صمت شنبه شب با حضور در برنامه نگاه شبکه یک سیما، به تبیین سیاست‌های خودرویی در سال ۱۴۰۱ پرداخت. سیدرضا فاطمی‌امین در این برنامه به مردم اطمینان داد که از اواسط سال آینده بسیاری از مسائل در زمینه قرعه‌‌‌کشی، کیفیت و دیگر مشکلات خودرویی یک‌به‌یک برطرف خواهد شد، این در شرایطی است که وی حل مشکلات خودروسازی را نیازمند یک دوره ۲ساله خواند.

وزیر صمت همچنین از برنامه ۲ساله برای بهبود وضعیت خودرو پرده برداشت و در ادامه تاکید کرد

بعضی از طرح‌‌‌ها شش‌‌‌ماهه و یک ساله خواهند بود. اما فرمان ۸ماده‌ای رئیس‌جمهور برای ساماندهی صنعت و بازار خودرو از دیگر موضوعات مورد اشاره وزیر در این برنامه بود. فاطمی‌امین در این زمینه اظهار کرد که دستورالعمل ۸ماده‌‌‌ای یک اقدام بزرگ است، به‌‌‌عنوان نمونه یکی از موضوعاتی که مطرح شده این بود که تولید خودرو در سال آینده ۵/ ۱ برابر نسبت به سال‌جاری بیشتر شود.

فاطمی‌امین در ادامه در پاسخ به برخی از منتقدان که عنوان کردند تولید یک‌میلیون و ۶۰۰‌هزار دستگاهی خودرو در سال آینده سنگ بزرگ وزارت صمت است پاسخ داده و عنوان کرده که اهداف تولید به‌‌‌تنهایی ترسیم نشده بلکه این یک برنامه یکپارچه است و در حال حاضر نیز میزان تولید ماهانه ایران‌خودرو در سال آینده مشخص است. وزیر صمت همچنین یکی از زیرساخت‌های رشد تولید را تامین مالی زنجیره خودروسازی کشور عنوان کرده است. اما خروج خودروهای قدیمی که در وعده‌های ۸ ماده‌ای رئیس‌جمهور نیز موردتاکید قرار گرفته بود از دیگر برنامه‌هایی است که فاطمی‌امین در این برنامه به آن اشاره کرد.

وی در این زمینه افزود که ایران‌خودرو در سال آینده خودروهای ۴۰۵ و سمند و سایپا هم تیبا را از رده خارج خواهند کرد که این اقدام کم‌‌‌نظیری است. فاطمی‌امین همچنین از برنامه‌‌‌ریزی برای معرفی ۳ خودروی جدید در سال آینده خبر داد.

اما جدا از اخبار مربوط به برنامه‌ریزی کمی خودرو، فاطمی‌امین به برخی از شبهات خودروسازی نیز پاسخ داده است. وی درباره شبهه وجود مافیای خودرو عنوان کرده که مافیا وجود دارد اما در جاهایی که شاید با تصور مردم متفاوت باشد.

وی تاکید کرد:

شبکه‌‌‌هایی وجود دارد که منافع آنها اجازه نمی‌‌‌دهد که اتفاقات خوبی بیفتد و یک منافعی شکل گرفته است که با منافع مردم هم‌‌‌راستا نیست، بنابراین وظیفه ما شناسایی این‌ها و حل مسائل است. اما خصوصی‌سازی دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا از جمله برنامه‌های سیاستگذار خودرو است که در فرمان ۸ ماده‌ای رئیس‌جمهور نیز به آن اشاره شده است.

فاطمی‌امین در این زمینه تاکید کرده

باید مدیریت خودروسازی را به مردم واگذار کنیم، به این معنا که دولت از خودروسازی خارج شود. وی با تاکید بر اینکه دولت سهم کوچکی در ایران‌خودرو و سایپا دارد عنوان کرد که در یک دوره‌‌‌هایی به‌‌‌اشتباه ایران‌خودرو و سایپا سهامدار خودشان شدند، یعنی سایپا درآمد داشته است و به‌‌‌جای اینکه درآمد را صرف تحقیق و توسعه محصول کند خودش ۴۰‌درصد از سهام شرکت را خریداری کرده است که این شرایط دو نقص دارد؛ اول اینکه منابع از تولید خارج شد و دوم اینکه مدیرعامل سایپا، مدیرعامل شرکتی را تعیین می‌کند که این شرکت به هیات‌مدیره‌‌‌ای که در شرکت سایپا باشد رای می‌دهد و هیات‌مدیره سایپا، مدیرعامل را تعیین می‌کند.

اما واردات خودرو نیز یکی دیگر از موضوعات مورد اشاره وزیر صمت بود، به‌طوری که وی تاکید کرده ممنوع شدن واردات خودرو برای حمایت از صنعت خودرو نبود بلکه برای مدیریت تراز ارزی کشور بود. وی با یادآوری اینکه «در سنوات گذشته تا یکصد‌هزار خودرو وارد کشور شده» ادامه داد که در سال آینده بیش از این تعداد واردات انجام نخواهد شد.

فاطمی‌امین همچنین بار دیگر بر کاهش قیمت تمام شده خودرو در سال آینده تاکید و تصریح کرده که سال آینده ۱۵‌درصد قیمت تمام‌‌‌شده خودرو کاهش پیدا می‌کند که این زیان خودروساز را نزولی خواهد کرد.

دنیای اقتصاد

#گزارش_بازار  #خودرو

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *