امید برزیل به ایران برای تامین کود

دنیای‌اقتصاد : تحریم‌های غرب علیه روسیه باعث شده تا برزیل نتواند کود موردنیاز خود را از این کشور تامین کند و به همین دلیل واردکنندگان برزیلی در حال فشار به دولت این کشور برای مذاکره با ایران هستند.

به گزارش خبر‌گزاری فارس به نقل از برزیلین‌ریپورت، تحریم‌های غرب علیه روسیه باعث شده تا برزیل نتواند به واردات کود از روسیه ادامه داده و همین امر صنعت کشاورزی این کشور را با بحران مواجه کرده است. صنعت کشاورزی برزیل برای واردات کود موردنیاز خود به‌شدت به روسیه وابسته است و در صورتی‌که تحریم‌ها علیه روسیه ادامه یابد در تامین نیتروژن، فسفر و از همه مهم‌تر پتاسیم طی ‌ماه‌های آینده با کمبود مواجه خواهد شد. در چنین شرایطی واردکنندگان کود برزیلی در حال فشار به دولت این کشور برای صدور مجوز مذاکره با طرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ایرانی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان کود در جهان هستند.

البته تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا علیه تهران یکی از موانعی است که باعث می‌شود پرداخت پول کود وارداتی برزیل به طرف ایرانی با پیچیدگی همراه باشد. از سوی دیگر طرف برزیلی به‌دنبال مبادله کالا به کالا با ایران است و می‌خواهند در ازای دریافت کود به طرف ایرانی محصولات کشاورزی تحویل دهند.

حسین قریب، سفیر ایران در برزیل، طی مصاحبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای با روزنامه اوگلوب‌برزیل گفت

ایران ظرفیت بالایی در تولید کود دارد. ایران در یک سال‌گذشته ۷‌میلیون تن اوره تولید کرده است و طی سال‌گذشته ما صادرات قابل‌توجهی به برزیل داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم. وی همچنین گفت که ایران یکی از بزرگ‌ترین خریداران ذرت برزیل طی سال‌های گذشته بوده و تقاضای ایران برای خرید دیگر غلات از جمله سویا بالا است.

سفیر ایران در برزیل گفته ایران در سال‌۲۰۲۲ به‌دنبال واردات ۱۵‌میلیون تن غلات است که بخش قابل‌توجهی از آنها از برزیل تامین می‌شود. در کنار صادرات غلات، کشاورزان برزیلی به‌‌‌‌‌‌‌‌‌دنبال نزدیک شدن به بازار تولید پوشاک ایران هم هستند. انجمن تولیدکنندگان کتان برزیل هم اعلام کرده که در حال‌حاضر هیچ صادرات مستقیم کتانی از برزیل به ایران وجود ندارد اما پتانسیل شراکت در این زمینه بین دو طرف فراهم است.

صنعت پوشاک ایران در حال گسترش است و انتظار می‌رود ایران سالانه ۱۲۰‌هزار تن کتان وارد کند که این مساله ایران را در جمع ۱۰ کشور بزرگ وارد‌کننده کتان در جهان قرار می‌دهد. این انجمن گفته در بین زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موجود برای گسترش مبادلات دو جانبه بین ایران و برزیل مبادله پایاپای اوره با کتان یکی از گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاست.

بتا سهم

#گزارش_بازار

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *