شركت پتروشيمي خراسان (خراسان)

#خراسان

شرکت پتروشیمی خراسان تولید کننده آمونیاک، اوره و کریستال ملامین است که به سبب نزدیک به مرز افغانستان امکان صادرات به این کشور را دارد.

کوچکترین شرکت اوره ساز بازار سرمایه از این مزیت استفاده کرده و با استفاده از قوانین موجود جهت مبادله ارز با کشور عراق و افغانستان، عملا اوره خود را به دلار آزاد صادر می کند.

اما ازین ها مهمتر

ملامین است چون نرخ آن همچون اوره مشمول دلار آزاد یا مبادلاتی نیست. این شرکت توانسته هر تن ملامین داخلی را ۷۰ میلیون ريال و صادراتی را ۶۶٫۵ میلیون ريال بفروشد در حالی که برای تبدیل اوره به ملامین (به طور متوسط) ۳٫۵ واحد اوره استفاده می شود اما قیمت کریستال همکنون ۷ برابر اوره است این نشان می دهد که در حال حاضر حاشیه سود این بخش محصولات به شدت افزایش یافته و در واقع میانگین نرخ اوره را برای این شرکت بالا می برد.

در ۲ ماه نخست از مجموع ۹۹۰ میلیارد ريال فروش ۲۳درصد محصول ملامین بوده همچنین اوره صادراتی با نرخ ۱۰٫۷۹۵ ريال در کیلو به فروش صادراتی رسیده و با توجه به اینکه اوره بین ۲۱۰-۲۲۰ دلار بوده، کاملا مشهود است که بخشی از اوره اردیبهشت ماه با هر روشی با دلار بیش از ۵۰۰۰ تومان فروخته شده است.

البته برای این کار راه هایی وجود دارد چون در هرات، به سادگی دلار به ريال تبدیل می شود بنابراین شرکتی اگر بتواند محصول را به مرز برساند قاعدتا می تواند با روش هایی معادل دلار بازار آزاد، ريال از هرات بگیرد که به نظر در این شرکت چنین رویدادی را شاهد هستیم.

اوره در روزهای اخیر رشد قیمتی خوبی داشته و اگر همین فضا باقی بماند می توان امیدوار بود که خراسان روزهای بهتری در پیش داشته باشد.
هلالات

تاریخ:۱۳۹۷/۰۳/۰۶

دریافت کد بورسی آنلاین

افتتاح حساب آتی سکه

راهنمای دریافت کد بورسی

کانال ما در کارگزاری فارابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *