بازار پالایشی ها

محصولات شرکت های پالایشی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

۱) محصولات اصلی که پنج فرآورده است. این فرآورده ها توسط دولت به فروش می رسند و شامل بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره و گاز مایع است. محصولات مورد اشاره در حال حاضر با نرخ دلار دولتی معامله می شوند.

۲) محصولات فرعی شامل لوبکات، قیر، وکیوم باتوم، حالا و امثالهم است. شرکت های پالایشی در بورس انرژی این محصولات را عرضه می کنند.

قانون روز گذشته ناظر به این است که محصولات فرعی پالایشگاهی ازین پس با نرخ دلار ثانویه در بورس انرژی عرضه می شوند. این مساله ۲ تاثیر دارد:

الف) ۲۰درصد محصول پالایشی ها محصول فرعی است. شاید به نظر این مساله کم اهمیت باشد اما بواقع اینطور نیست. چون نسبت سود خالص به فروش در شرکت پالایشی بسیار اندک است، وقتی فروش را ۲۰درصد بالا ببریم (فرض که ۲۰درصد محصولات ۱۰۰درصد افزایش قیمت گرفته اند بر اساس اطلاعیه شبریز) آنگاه سود خالص بسیار رشد می کند به شکلی که با رشد ۲۰درصد در مجموع فروش، سود خالص می تواند تا دوبرابر رشد کند اما یک ابهام هم داریم، اینکه آیا آن بخش از خوراک که با آن محصول فرعی تولید می گردد نرخ جداگانه ای دارد یا نه. در هر حال مجموع این تحولات مثبت است چون حتی اگر نرخ خوراک به همین تناسب رشد کند، آنگاه حاشیه سود درصدی ثابت می ماند اما حاشیه سود ريالی رشد می کند لذا سود خالص در هر حالتی رشد خواهد کرد.

ب) تصور ما این بود که حتی اگر بورس کالا آزاد گردد، نرخ محصولات پالایشی آزاد نخواهد شد و یا آخرین گروهی خواهند بود که با افزایش نرخ همراه می شوند. اقدام صورت گرفته و لغو عرضه محصول ملی صنایع مس در بورس کالا این ذهنیت را ایجاد کرده که سایر محصولات در بورس کالا نیز آزاد خواهند شد. بر همین اساس در بازار سهام شاهد تقاضای قوی از نیمه بازار بوده ایم و شرکت هایی که بیشترین حجم فروش داخلی را داشته اند، یعنی فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان و ملی صنایع مس ایران، با تقاضای خوبی همراه شده اند.

تاریخ:۱۳۹۷/۰۶/۰۴

دریافت کد بورسی آنلاین

افتتاح حساب آتی سکه

راهنمای دریافت کد بورسی

کانال ما در تلگرام

…………………………………………………………………………………
برای ثبت نام در کارگزاری فارابی و یا دریافت کد بورسی می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید و از خدمات منحصر به فرد کارگزاری فارابی و پیشرفته ترین پنل معاملاتی کشور استفاده نمایید.

دریافت کد بورسی

کد بورسی چیست؟

کد بورسی شناسه یکتای شما برای معاملات در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس است که با داشتن آن می‌توانید برای خود (یا شرکت) سهام و یا اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا تسهیلات مسکن خرید و فروش نمایید. کد بورسی همانند شماره ملی منحصربه فرد است. پس از داشتن کد بورسی می توانید از طریق یک (یا چند کارگزاری) به خرید و فروش سهام (و یا اوراق اسناد خزانه اسلامی و یا تسهیلات مسکن) بپردازید.

حتی اگر از چند کارگزاری خرید و فروش آنلاین سهام انجام دهید، کد بورسی شما یکسان خواهد بود. (زیرا پس از تکمیل مراحل اولیه، درخواست شما در سازمان بورس انجام می‌شود.) بعد از داشتن کد بورسی لازم است رمز خرید و فروش آنلاین سهام دریافت کنید و معاملات خود را آغاز کنید. اکنون در چند دقیقه می‌توانید همزمان برای دریافت کد بورسی و خرید آنلاین سهام اقدام کنید. با این روش می‌توایند به صورت آنلاین و رایگان کد بورسی دریافت کنید.

پیمانکاران دولت لازم است برای دریافت مطالبات خود یک مرتبه کد بورسی اخذ نمایند. جهت دریافت کد بورسی برای خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی ( اخزا ، سخا )روی لینک پایین صفحه کلیک کنید .

کارمزد فروش اسناد خزانه اسلامی چقدر است؟

هنگام فروش اسناد خزانه اسلامی، طبق قوانین سازمان بورس، به صورت خودکار مبلغی به عنوان کارمزد از شما کسر می‌شود. این کارمزد دو بخش است شامل ۰٫۰۰۰۶۳ کارمزد کارگزار و ۰٫۰۰۰۱۴۴ کارمزد شرکت فرابورس، که جمعا ۰٫۰۰۰۷۷۴ می‌باشد. (یعنی بابت فروش ۱۰۰ میلیون تومان اسناد خزانه، ۷۷ هزار و ۴۰۰ تومان کارمزد از شما کسر می‌شود.)
…………………………………………………………………………..
درباره شرکت کارگزاری فارابی:
شرکت کارگزاری فارابی، کارگزار رسمی بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس کالا و انرژی از سال ۱۳۷۲ فعالیت عملیاتی خود را در بازار سرمایه آغاز نمود.
این شرکت با هدف ارائه خدمات نوین و جهان تراز به مشتریان، همواره توسعه کمی و کیفی فعالیت هایش را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است.
در این راستا با هدف توسعه کمی فعالیت ها تعداد ۲۷ شعبه و تالار اخصاصی معاملات توسط این کارگزاری در سراسر کشور راه اندازی گردید.
همچنین این شرکت با هدف ارتقاء سطح کیفی خدمات خود، طرح ریزی و توسعه خدمات نوینی را در دستور کار خود قرار داده است که از جمله آنها میتوان به طراحی و معرفی سامانه معاملات آنلاین فارابیکسو اشاره نمود که با توجه به وضعیت پلت فرم های معاملاتی موجود، در نوع خود محصول منحصر به فردی در بازار ایران محسوب میشود.
این شرکت در حال حاضر با تمرکز بر دو عنصر « نوآوری مبتنی بر فن آوری » و « کیفیت مشتری محور » به عنوان مزیت های رقابتی اصلی خود برآنست تا جایگاه خود را به عنوان نخستین کارگزاری جهان تراز در ایران بیش از پیش تثبیت نماید.

بازار پالایشی ها بازار پالایشی ها بازار پالایشی ها بازار پالایشی ها بازار پالایشی ها بازار پالایشی ها بازار پالایشی ها بازار پالایشی ها بازار پالایشی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *