امروز شنبه در آغاز بازار وضعیت کمی خوب بود. ولی رفته­ رفته اوضاع  به همان سمتی رفت که از آن می­ ترسیدیم.

نوشتن گزارش بازار در این روزهای سرد و بی رمق کار سخت و دشواری است. به هر حال  بازار نشان می­دهد، اتفاقات خوبی را در پیش ندارد. امروز به اشتباه برخی عزیزان  فکر میکردند. بازار به دلیل مسائل سیاسی از قبیل پالرمو و یا هر چیز دیگری شبیه این منفی شده است. ولی خیلی زود تحولات بازار به همه نشان میدهد، که اصلا بحث این حرف ها نیست. بحث همان جریان  بی پولی است که بارها و بارها به آن  اشاره شده است.  البته ریسک هایی از این دست هم موثر است. ولی افت عمده بابت این جریان  نبود نقدینگی در بازار است. طی روزهای گذشته بود که از تصویب تزریق جریان پول به  بازار صحبت کردیم.

گاهی بیماری را زمانی به بیمارستان می برند. تحت  عمل جراحی قرار می دهند. که خیلی دیر شده امیدواریم این  جریان تزریق پول هم نوشداروی بعد از مرگ  سهراب نشود. بازار این روزها تشنه این پول است. این روزها برای این پول له له میزند. ولی فقط از دور مدیران نشسته اند. برخی هم با تایید این موضوع  مشغول گذارندن کاغذ  بازی ماجرا  هستند. دوست عزیز و بزرگوار تا اخر سال حدود ۲۰  روز کاری مانده است.

اگر قرار باشد در این روزها به داد بازار نرسید پس چه خواهید کرد؟!

واقعا بازار بی پول درست شبیه ادم گرسنه است. بازار بی پول هم  بعد از این همه خبرهای خوب، بازهم شرایط را این طور رقم زد.ناامیدی  و عصبانیت  بخشی از جو بازار امروز باشد. یک نکته دیگر در مورد بازار این است که از اخر این هفته دوباره انتشار گزارش های ماهانه را داریم. که فروش ۱۱ ماهه شرکت ها و یا میاندوره ای برخی شرکت ها را نشان میدهد. به نظر اطلاعات  فوق هم می تواند، در بازار اندکی موثر باشد. ولی نه انقدری که برخی فکر کنند. تغییر روند ایجاد خواهد شد. این  اطلاعات فقط و فقط کمک می کند تا بازار جذابتر شود. و فضا برای سرمایه گذاری بهتر باشد.

نمیدانیم واقعا در مقدمه  گزارش بازار چه بگوییم. ولی هر چه حرف میزنیم  انگار گوش شنوایی وجود ندارد.  دوستان در سازمان مسیر خود را می روند. همین چند روز پیش بحث پیش بینی سود  را مطرح کردیم.  سال ۹۷  که تمام  شد. حداقل پیش بینی سود  سال ۹۸  شرکت ها  را  کمی شفاف سازی کنید. چرا دوستان نمیخواهند قبول کنند که در بحران هستند. در فضای بحرانی هر حرکت مثبتی ولو اندک می تواند تاثیرات مثبتی را بگذارد. معتقدیم  این پیش بینی سودها به ارزندگی  و جذابیت  بازار کمک میکند، ولی عزیزان این اعتقاد را ندارند .به هر حال همه  قصد کمک داریم ولی انگار اختلاف نظر همیشه باید باشد…

بگذریم به بازار امروز برسیم. که با خبرهای خوب صبح  خوبی را  آغاز کرد. شاید نیم ساعت اول بازار خوب بود. ولی انرژی این خبرها انگار برای همین نیم ساعت بود. بعد  رفته رفته تب خرید فروکش کرد. البته تب فروش خاصی هم در بازار نبود. بی پولی باعث شده بود کسی سمت خریدار نباشد. به نظر بازار فردا نیز خیلی با امروز فرقی ندارد. مگر دستی از غیب برون آید و کاری بکند. وگرنه آش بازار همین آش و کاسه همان کاسه است …

بتا سهم

صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *