با انگیزه ولی با سرعت کمتر !

امروز بازار سرمایه در مسیرخوبی قرار داشت. دیروزهم عرض شد قرارنیست همه مسیری که قراراست، با سرعتی متوسط و ارام طی‌شود، با سرعتی سر سام آور طی کنیم. سرعت بالا ریسک‌کار را بالا خواهدبرد… این جمله را در ذهن داشته باشید دیررسیدن به اهداف خوب بهتر از هرگز نرسیدن به آنهاست. همه‌چیز نرمال و روان و رشدبازار حتی با سرعت‌نرمال هم باشد خوب است. مگر به‌یاد ندارید همین چندهفته پیش بود برای جمع‌کردن وضع‌بازار از منفی. همه التماس دعا داشتیم و منتظر معجزه بودیم!

به‌نظر روندبازار منطقی است اتفاقات اینطوری بهتراست‌که صفوف خرید نباشد. چراکه برخی حقوقی‌ها به صف الرژی دارند. و تا صف میشود انها نیز عرضه میکنند. امروز اول‌وقت بسیاری را نگران‌شده می‌دیدیم. که پیش خود می‌گفتند تمام شد! بازار تمام شد و دیگر رشدی نمیکند. ولی رفته‌رفته هرچه جلوتر رفتیم. با کمک نرخ‌دلار و هم گزارش‌ها بازاربهتری را شاهد بودیم. و این از بی‌رمقی به مثبت‌های قوی‌تر رسیدن اتفاق‌خوبی است.

گزارش شرکتها

این‌روزها به شدت درگیر گزارش‌ها هستیم. و سعی میکنیم انها را برای شما به بهترین‌وجه گزارش کنیم. نکته بسیار مهم این‌است که باوجود تمام کمبودها چه‌درمورد دلار چه‌درمورد تحریم، گزارش‌های خوبی را شاهد هستیم. به نظر فضای تورمی را باید درک کرد. و این فضا کم‌کم به بورس هم خواهد آمد. امروز خیلی جالب بود امروز یک مقایسه جالب در مورد برخی بازارهای سرمایه‌ای را در چند کانال دیدیم. طلا و ارز پیشرو بودند. و حتی ملک و بانک و خودرو از بورس بیشتر بود. ان هم طی ۵سال گذشته.

ببنید درست است که شاید شرایط بازار برای کسانیکه خرید و فروش میکنند بهتر بوده و بازدهی قوی تری را داشتند ولی یک نکته را ببنید به هر حال در بحث مقایسه بازار سرمایه عقب است . این فقط یک نکته را میخواهد برساند و این که از رشدبازار هم خیلی نباید نگران بود. بازارسرمایه بازدهی‌اش از بسیاری‌از بازارها عقب‌تر است. و این پتانسیل قوی این بازا برای صعود را میرساند .

 

و اما یک نکته مهم …

مدتها قبل در مورد سامانه نیما و دلار صحبت شد. به‌این متن که اواخر بهمن بیان‌شده‌بود دقت کنید. روزی‌که جهانگیری در صفحه رسانه‌ملی ظاهرشد. و گفت دلار فقط ۴۲۰۰ و باقی قاچاق! بازار بایک افت مواجه شد. و شبی که همتی در همان رسانه‌ملی ظاهر شد. و گفت دلارنیما برای شرکت‌ها مجاز است رشدبازار اغازشد. حالا بحث ما همین است. بسیاری در آن مقطع اذعان داشتند نرخ ۴۲۰۰ منطقی نیست. همه‌چیز باید به سمت بازارازاد پیش‌برود. دولت یک‌پله ان را عملی کرد. و دلاررا در نرخ‌نیما قرارداد. حالا به نظر مرحله بعدی این ازادسازی است.

به اذعان بسیاری سامانه‌نیما نیزخیلی موثرنبوده. و شاید یک بازار متشکل ارزی کار را راحتتر و بهتر پیش‌ببرد. این موضوع اجرایی بشود یاخیر کمی به انگیزه دولت بستگی دارد. ولی عقیده‌داریم هرچه نرخ‌ارز دردسترس بانک‌مرکزی سخت‌تر به دست او برسد احتمال به حاشیه‌رفتن نیما بیشتر است. دراین شرایط است‌که بازار باردیگر میتواند اختلاف ۵۰% نرخ ۸۰۰۰تا ۱۲۰۰۰را پرکند. و کمی روی سهم‌های صادراتی و کلیت‌بازار موثر باشد. این یکی از برگهای برنده سال ۹۸ است. که امیدواریم هرچه سریعتر بازار بتواند ازان استفاده نماید. به‌نظر این آن اهرمی‌است که‌اگر بازاربخواهد به‌آن تکیه‌کند و باان رشدکند.

این‌را باید قبول‌داشت قیمتها بعدازیک رشد به نقاطی میرسند که دیگر آن جذابیت قبل‌را ندارد. به‌نظر این‌همان نقاطی‌است که باید خبرهای جدیدی به بازار برسد. وگرنه درجا خواهد زد. از دید ما یکی‌از مهمترین این خبرها تحولات دلاری و تغییرات مهم در ساختارشرکت‌هاست . هنوز مقاومتهایی در مورد نرخ دلار میشود مثلا برای بانکها و پتروشیمیها. و به نظر این اتفاق کم‌کم باید رخ دهد و بی‌شک به سود بازار خواهدبود.

بتا سهم

گزارش بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *