معرفی

مجتمع پتروشیمی خارك در ابتدا تحت عنوان شرکت سهامی شیمیایی خارك جهت بازیافت پروپان، بوتان، نفتا و گوگرد از گازهای استحصالی چاه های حوزه نفتی فلات قاره ایران با مشارکت پنجاه- پنجاه بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت آمریکایی آموکو AMOCO با سرمایه ای معادل ۹۰۰ میلیون ریال تاسیس شد.

طراحی واحدهای عملیاتی توسط شرکت آمریکایی J.E.PRITCHARD و عملیات ساختمان و نصب آن توسط شرکت ژاپنی CHIYODA در اوایل ۱۳۴۴ هجری شمسی شروع و در اواسط سال ۱۳۴۸ هجری شمسی به پایان رسید.

در سال ۱۳۷۳ به منظور جلوگیری از سوختن گازهای سبک تولید شده در فرآیند مجتمع و تبدیل آن به فرآوردهائی با ارزش افزوده بالا و حرکت هر چه بیشترخودکفایی به سمت و قطع وابستگی و افزایش صادرات و همچنین در جهت انتقال تکنولوژی، ایجاد افزایش در آمد ارزی، کاهش آلودگی محیط زیست و اشتغال در منطقه، طرح احداث واحد متانول خارگ آغاز گردید.
این واحد با فن آوری تولید و مهندسی پایه شرکت لورگی (LURGI) آلمان و با سرمایه گذاری ارزی ۱۴۹/۵ میلیون دلار و ۴۶۵/۵ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۲۴ هکتار احداث و در سال ۱۳۷۸ به بهره برداری رسید.

 

تحلیل فروش شرکت

شخارک در اسفند با فروش بهتر ۲۵۵۴ میلیارد ریالی یک گزارش خوب را ثبت کرد در اسفند ماه، ۲ محموله LPG و ۲ محموله متانول و ۱ محموله نفتا بارگيري شده است. فروش محصولات دیگر به گزارش اسفند سهم کمک کرد در متانول نرخ فروش ۲۶,۲۹۵,۶۸۱ ریال است و عدد خوبی است . ۴۵ هزار تن صادر کرده است . بهمن با فروش ۱۶۵۰ میلیارد ریالی مواجه بود نرخ ۲۵,۵۲۳,۳۹۳ ریال بوده است متانول را ۳۰۶ دلار فروخته است . ۵۶ هزار تن صادرات داشته است.

دی نسبت به آذر بهتر شده و ۱۸۵۱ میلیارد ریال فروش زده است نرخ متانول ۲۰,۰۵۴,۲۰۵ ریال بوده و بیش از ۷۳ هزار تن فروش داشته است. پروپان و بوتان هم فروخته است. در آذر گزارش خوبی نزد در آذر فقط ۹۴۶ میلیارد ریال فروش زده است نرخ متانول ۱۷,۸۶۰,۴۹۸ ریال است . شخارک در آبان ۳۰۹۵ میلیارد ریال فروش داشته است . در مهر با فروش ۳۱۲۸ میلیارد ریالی مواجه بود . هنوز با دوران اوج خود فاصله دارد این سهم جمع فروش۱۲ ماهه ۲۹۶۱۴ میلیارد ریال است . این عدد در مدت مشابه ۱۶۹۰۸ میلیارد ریال بوده است.

بتا سهم

تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *