۲۲۰ !

امروز بازار با شرایط بسیار مثبت و خوبی مواجه شدو بی تفاوت به نمودارها و مقاومت ها شرایط خاصی را تجربه میکند که بیش از هر چیز ترس از تورم پیش رو و جریان قوی پول باعث این اتفاق شده است یعنی ترس از اتفاقات تورمی و بی ارزش شدن پول و رشد دلار باعث ورود نقدینگی به این بازار شده و امیدواریم به مسیر درستی وارد شود.

هدایت درست این نقدینگی در بازار می تواند آینده بازار را تضمین کند که هفته های قبل از اهمیت حضور شرکت های جدید و عرضه های اولیه در بازار گفتیم و به نظر باید هر چه سریعتر محقق شود خیلی مهم است که دست این تازه وارد ها نسوزد اگر انها بتوانند در بازار کار کنند و جریان ادامه دار سودآوری را تجربه نمایند.

میشود حرف های زیادی برای گفتن داشت برخی عزیزان به اشتباه از صحبت های ما این برداشت را داشتند که قصد ما از اظهار نظرها، ریزش بازار است به هیچ وجه این موضوع مطرح نیست ریزش و اصلاح جزیی جدای ناپذیر از ذات بازار است تمام حرف ما این است که در یک مسیر صعودی اگر سرعت رشد بالا رود بازیگرانی از بیرون بازی وارد شده و ناگهان زمین بازی را تغییر میدهند.

مقایسه بازار سرمایه با بازارهای دیگر؟

برخی هم کرارا بازار سرمایه را با بازار خودرو سکه و دلار و ملک مقایسه میکنند. انصافا مقایسه این بازار ها صحیح نیست میتوان بازدهی آنها را باهم مقایسه کرد ولی ابعاد رفتار و بازیگران ان متفاوت است . در بازار ملک حقوقی وجود دارد که ناگهان ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را به دل بازار بریزد ؟ یا در بازار دلار کسی هست بازار را سیراب کند ؟ یا مثلا در بازار خودرو ایران خودرو سایپا در یک روز رنج فروش میکشند و هر چه هست پاسخ میدهند یا اصلا در بازار خودرو به شما اعتباری خودرو می فروشند !

تمام این شرایط مختص بازار ماست و باید تجربه همین چند ماه پیش در ذهن ما باشد . مگر در آن مقطع تورم نبود ؟ دلار نبود ؟ سود نبود ؟ همه این موارد بود ولی در عرض ۶ روز سرعت رشد بازار بالا رفت و ناگهان حقوقی و حقیقی از کسب سود کوتاه مدت لذت برده و شناسایی کردند . تمام حرف ما این است که در یک بازار پلکانی و با شیب نرمال حقوقی فرصت چنین عرض اندامی را نخواهد کرد که با فشار بفروشد تا پایین تر بخرد .

موج های بازار

یک نکته را دیروز بیان کردیم در مورد موج های بازار ببنید موج تورم و ترس از دست رفتن دارایی ها موج نقدینگی را رقم زده است و خلاصه همه پازل های بازی یکی یکی در کنار هم در حال چیده شدن است ولی یک نکته را در ذهن داشته باشید این بازی نباید ناگهان خراب شود زمزمه هایی را میشنویم که حقوقی هایی باردیگر قصد عرضه سهم دارند ببنید عرضه سهم هیچ ایراد و اشکالی ندارد. ولی یک بار بازار تجربه تلخ قبل را دارد و بهتر است اگر هم قصد فروش سهم دارند لزومی به فروش آبشاری نیست و به نظر این بار برای حفظ بازار هم شده باید با این نوع فروش حقوقی ها برخورد شود.

البته جریان پول تا حدودی به مقابله با آن می پردازد ولی این نوع فروش جو بی اعتمادی را ممکن است رقم بزند.

دو موضوع مهم در بازار امروز

و اما امروز در بازار دو موضوع مطرح می شود یکی بحث بنزین و دیگری بحث ونزولا بله ! تعجب نکنید ونزولا همین کشور آشوب زده هم می تواند با اثرات پروانه ای این عالم دربازار ما موثر باشد .

البته فقط به عنوان یک احتمال مطرح میکنیم ولی به نظر اگر در این کشور اتفاقی رخ دهد اثرات مستقیمی در حوزه سیاسی و البته قیمت نفت دارد که با مشکلات به وجود آمده اگر برای دولت فعلی مشکلی رقم بخورد دست یابی امریکا به نفت ونزولا بیشتر می شود و احتمال شوک ها به بازار نفت و افت آن محتمل است.

نمی دانیم این موضوع می تواند رخ دهد یا خیر ولی تحلیل سیاسی نیست و فقط می توان به عنوان یک اتفاق به آن نگریست ولی در کل سقوط احتمالی دولت ونزولا میتواند موقتا افت نفت و شاید کمی رشد نرخ دلار را رقم بزند بازهم می گوییم در این هیاهو فعلا موضوع مهمی نیست ولی گوشه ذهن خود رخداد های سیاسی را که همیشه در مقاطعی که فکرش را نمیکنیم وارد می شوند به یاد داشته باشید …

بتا سهم

تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *