پتروشیمی مارون

پتروشیمی مارون در ۹ ماه سال ۹۷ به سود ۲۷۳۸ ريالی (سرمایه ۸۰۰۰ م ر) رسیده بود. کل سود سال ۱۳۹۶ نیز در سطح ۳۰۸۱ ريال بوده است اما در سال ۱۳۹۷ توانست ۴۶۴۳ ريال سود کند. مجموع سود ناخالص محقق شده در ۶ ماه نخست ۱۳۶۹ میلیارد تومان بود. در پاییز ۹۴۲ میلیارد تومان و در زمستان ۱۱۸۰ میلیارد تومان سود کرد.

سودی که از ناحیه پلی پروپلین و منواتیلن گلایکول در زمستان محقق شده یک شیب صعودی دارد. این دقیقا همان چیزی است که در خصوص گروه پلیمری انتظار می رفت. خوراک مصرفی مارون اتان استخراجی از گاز طبیعی در واحد اتان ریکاوری است. توجه کنید که پتروشیمی مارون در ۶ ماه اول ۱۰۵۸ میلیارد تومان، در پاییز ۱۱۷۳ میلیارد تومان و در زمستان ۱۳۸۰ میلیارد تومان خوراک گازی مصرف کرده است. در واقع حاشیه سود درصدی کاهش یافته اما در مبلغ فروش بزرگتر به حاشیه سود ريالی بهتری رسیده و این مساله قابلیت تداوم دارد.

بهنوش ایران

بهنوش ایران چون نسبت سود خالص به فروشی در سطح ۲درصد دارد، هرگونه تغییرات در کوچکترین آیتم ها، اثر مهمی بر سود خالص می گذارد. این شرکت بدهی بانکی سنگینی دارد اما توانسته هزینه مالی خود را حداقل در سطح سال ۱۳۹۶ نگه دارد. در ۹ ماه ۲۱۶ ريال سود ساخته بود، کل سود سال ۹۶ در سطح ۱۶۷ ريال بود اما در ۱۲ ماه سال ۱۳۹۷ توانست به سود ۲۸۳ ريالی برسد. هزینه مالی پرداخت شده ۵۰ میلیارد تومان، سود ۱۰ میلیارد تومان! در واقع مدیران شرکت باید به سمت مدیریت بدهی ها گام بلندی بردارند.

فنرسازی زر

فنرسازی زر در ۹ ماهه توانسته بود ۱۱ ريال سود بسازد و کل سود سال ۹۶ هم در سطح ۲۵ ريال بود. در سال ۱۳۹۷ توانست به ۹۳ ريال سود بسازد که یک زمستان گرم را نشان می دهد.(اعداد با سرمایه ۸۰۰ م ر)…. در ۹ ماه ۳۱۵ میلیارد ريال فروش با حاشیه سود ناخالص ۱۴درصد داشت اما در زمستان ۲۸۰ میلیارد ريال محصول فروخت با حاشیه سود ۳۲درصد!! حاشیه سود محصولات سنگین و صادراتی بالاست، در زمستان ازین محصولات بیشتر فروخته و به این سود رسیده است. شرکت پیشبینی کرده سال بعدی ۲۵۷ میلیارد ريال سود کند. این یعنی تقریبا ۲ برابر امسال و این خوب است.

دلقما

دلقما در ۹ ماه ۸۸ ريال سود ساخته بود ( سرمایه ۶۷۵ م ر ) و در کل سال ۹۶ هم به سود ۱۸۸ ريالی رسیده بود. سود سال ۹۷ اندکی کاهشی بوده و ۱۶۷ ريال محقق گردید. با این حال خیلی هم نباید بدبین بود. در ۹ ماه این شرکت ۷۵۷ میلیارد ريال فروش با حاشیه سود ۲۵درصد داشت. دز زمستان ۳۸۵ میلیارد ريال محصول فروخت با حاشیه سود ۳۷٫۵ درصد! مشکل بدهی بانکی و هزینه مالی ۱۷۶ میلیارد ريالی است در حالی که سود خالص تنها ۱۱۳ میلیارد ريال است. این شرکت در سالی که گذشت توانست مجموع بدهی بانکی نقدی را ثابت و عدد ترازنامه ای را کاهش دهد که رویداد خوبی است. به نظر بتوانند سال ۹۸ خوبی بسازند اگر در کاهش بدهی بانکی کوشا باشند …

ولید هلالات

تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *