چشم به قله گوش به اخبار !

امروز بازار با فروکش کردن گرد خاک های دیروز و بهبود نسبی تقاضا کمی با روحیه تر ظاهر شد و کار را مثبت اغاز کرد این که بازار را در عین این که خبرهای نگران کننده ای را در دل خود دارد بازهم خوب میخرند نکته مثبتی است و این نشان میدهد جریان پول به دنبال خرید دارایی به قیمت است و سراغ بازار سرمایه امده است ولی دقت را داشته باشید این طور نیست که هیجان زده رفتار کند . به هر حال بازار امروز با انرژی خوبی کار را اغاز کرد و به نظر چشم به قله دارد و گوش به اخبار که چطور می تواند از این مرحله عبور نماید .

امیدواریم در روزهای باقی مانده تحولات مختلف سیاسی و اقتصادی بتواند به بازار کمک کند تا از این مرحله عبور نماید .به هر حال امروز روز خوبی بود و می توان امروز را جز روزهایی دانست که از انتظار ما فراتر رفت و این نشانه خوبی است هر چند شدت عرضه در بازار کم نیست ولی برای روزهای پیش رو که تعطیلات و خبرهای مختلف در انتظار بازار است این نوع خرید ها اتفاق خوبی است و نشان میدهد هنوز هم می شود به کدال اطمینان داشت …

هر چند برخی سهم ها در بازار خلاف مسیر کدال و بنیادی حرکت میکردند و برای فردا سعی میکنیم چرایی رفتار پاردوکسیکال برخی سهامداران و سهم بازها را نسبت به انتخاب سهم بنیادی و غیر بنیادی مطرح کنیم ولی امروز بحث ما در مقدمه روی موضوع دیگری است و آن سهم بازار پایه است .

امروز یکی از مهم ترین بخش های مقدمه ما در مورد سهم های بازار پایه است

که بازهمین امروز خبررسید از ۲۲ خرداد بر اساس دستورالعمل معاملاتی زمان توقف این نمادها ۵ روز است، اما با توجه به اینکه در شرایط فعلی کل نمادهای بازار پایه به‌یک‌باره در حال جابه‌جایی هستند و شرایط معاملات هم متفاوت است، امکان دارد زمان توقف نمادها چند روزی بیشتر از ۵ روز باشد.

اما بازار پایه این دستورالعمل ها اتفاقات خاصی را دارد . امروز سعی میکنیم در مورد ان بیشتر صحبت کنیم .قبل از هر چیزی باید گفت این رنگ بندی که نزدیک به ۱۹۰ شرکت در این رنگ بندی قرار میگیرند تاثیر بسزایی در بازار داشته و خواهد داشت و امروز نیز اثرات آن را دیدیم .

چند نکته در مورد این قانون .

ببنید این رنگ بندی بازار پایه اول از همه باید گفت که ایده عزیزان نیست و قبل تر هم در برخی بازارها این مدل اجرا شده است پس این که برخی میگوید من دراوردی است خیر این طور نیست و اتفافا کاملا بومی سازی شده است !!

اما هدف از این رنگ بندی ها چه بوده ؟!

هدف این بوده که شرکت های بازار پایه در ارائه اطلاعات مالی منظم عمل کرده و یا به قول یکی از دوستان فرقی بین شرکت های منظم و شرکت های بی نظم وجود داشته باشد و این شرکت ها در این رنگ بندی طبقه بندی شده و از همین رو با شرکت های عادی تفاوت دارند حتی در متن قانون دیشب نیز ذکر شده مثلا شرکت های تابلو زرد کمتر از ۱۰۰ روز تاخیر در ارائه اطلاعات دارند و یا شرکت هایی که حسابرس آنها صورت های مالی انها را مردود کرده است در بازار نارنجی قرار میگیرد و بازار قرمز دیگر اوضاع بدتری دارد و شرکت در حال انحلال یا اصلا صورت مالی ندارد !

پس ببنید این قاعده نیز درست است و باید جایی باشد که شرکت ها در صورت عدم ارائه صورت های مالی جریمه شوند و این به نظر منطقی است . در واقع ناظر و متولی بازار میخواهد با این رنگ بندی نوعی هشدار را به سهامداران بدهد که یک جای کار این شرکت ها می لنگد !

نکته بعد که بازهم از دید ما منطقی است این است که :

این شرکت ها با قوه قهریه برخورد نمی شود و اخراج نمی شوند و به انها فرصت داده می شود تا در بین این بازارها با بهبود شرایط رفت و امد داشته باشند و الزامات را رعایت نمایند .

خب تا بدین جا این یک سوی بازی است و این طرح در عین داشتن امتیازات ایراداتی را نیز دارد . قبل از هر چیز یک ایراد بزرگ به نحوه اطلاع رسانی این طرح است این که در هر مرحله بخشی از اطالاعات بیان می شود و تکمیل ان را به مرحله بعد میاندازید یعنی خود به خود بازار را درگیر شوک های متعددی کردید که اثرات خوبی در کل بازار ندارد و البته برداشت شخصی ما این است که به وضوح روشن است که نهاد ناظر میخواهد هر طور شده ریسک این بازار را بالا برده و افراد را از حضور در این بازار منع نماید و به سمت بازارهای بالاتر بورس و فرابورس سوق دهد ولی باید بسیار دقت نمود که این دافعه و جاذبه منجر به دافعه از کل بازار نشود .

عزیزان در فرابورس و سازمان دقت کنند شرکتی که دیر گزارش میدهد این طور نیست که وضعیت بدی را داشته باشد ممکن است بسیاری از آنها از بعد بنیادی شرایط حتی بهتری را از سهم های بازارهای اصلی داشته باشند ولی این ایراد کوچک نباید باعث دلزدگی سهامداران از این گونه شرکت ها شود.

 

یکی دیگر از ایرادات از نحوه چگونگی معاملات در این بازار

آن چیزی که تا به امروز گفته شده که در بازار پایه قیمت های نمادها دیگر نشان داده نخواهد شد و بصورت hidden خواهد بود به نوعی شبیه بازار عرضه های اولیه بوک بیلدینگ انجام خواهد شد و سهامدار براساس تحلیل خود خرید و فروش را انجام خواهد داد ببنید این ریسک دو موضوع را بالا می برد اول ممکن است به نوعی قیمت های با توافق های پنهانی قبلی و هماهنگ را افزایش دهد که این امر خود موجب نوسانات عجیب در این بازار می شود و در سوی دیگر کمی سلیقه ای رفتار شدن در این نماد ها را بالا می برد که این نیز خود به نوعی بالا بردن ریسک این بازار است .

همچنین گفته شده برای کسانی که میخواهند در این بازارها شرکت کنند آزمون گرفته خواهد شد یعنی اگر کسی در ازمون رد شد حق خرید و فروش ندارد ؟

البته امروز تایید شد که هیچ آزمونی درکار نیست ولی باور کنید همین تایید و تکذیب ها ذهن ها را آزار میدهد . این وهزاران سوال دیگر مجموعه سوالاتی است که مطرح شده است و در پایان این را عرض میکنیم اگر قصد از اجرای این قانون بالابردن ریسک معاملاتی این بازار و سوق دادن افراد به سمت بازارهای فرابورس و بورس است به نظر بازی خطرناکی است ولی احتمال موفقیت آن در کوتاه مدت بالاست ولی در میان مدت باید فکر تازه ای کرد .

و یک توصیه به عزیزان

سیستم انتقال در بین این تابلو ها به سمت بازار اول دوم را باز بگذارید و کمی آسان بگیرید که شرکت ها نیز ترغیب شوند از این بازار فاصله گرفته و منظم تر رفتار کنند این مهم ترین اتفاق ممکن است تا شاید شرکت ها رفتار خود را اصلاخ نمایند و البته در این بازی و بحث توقف و بازگشایی ها باید دید واکنش سهامداران چه خواهد بود …

بتا سهم

تحلیل تصویری تکنیکال را می توانید در کانال تلگرام و آپارات ببینید:

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org

با سامانه فارابیکسو ، شما به صورت همزمان می توانید در بازار آتی سکه ، زعفران و بورس اوراق بهادار معاملات آنلاین انجام دهید.
تحلیل بازار و شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *