چرخش قهرمانانه !

امروز بازار رفتار خاصی را دنبال میکرد …

دو رفتار بیش از همه در چشم سهامداران بود اول از همه یک چرخش قهرمانانه و شاید موقت ! از سهم های کوچک به سمت سهم های بزرگ برداشت و اکثر سهم های بزرگ که برمبنای سودآوری قیمت میخوردند و حرکت میکردند ناگهان مورد توجه قرار گرفته و شرایط خوبی را گرفته اند و حرکت دوم در عرضه ناگهانی بازار درست در نقاط مقاومت شاخص بود.

البته برخی معتقدند از مقاومت عبور کردیم و با یک افت کم ، چیزی از ارزش های بازار کم نمی شود ولی این شدت عرضه به خصوص در همین سهم های بزرگ از سوی برخی حقوقی ها شاید خیلی برای برخی خوشایند نبود و از همین رو برخی معتقدند بازار تا اخر هفته کمی لنگ لنگان از این ضربه حرکت خواهد کرد و حتی فردا ممکن است منفی باشد ولی معتقدیم تا وقتی پول هست سود هست جریان بازار هم هست و این نوسان و اصلاح های کوچک یک ایستگاه برای نفس چاق کردن خواهد بود . البته روی همه بازار این دیگاه را نداریم که امروز در موردش بحث می شود .

رفتار بازارامروز یک اتفاق خاص را نوید میدهد

البته نوید که چه عرض کنیم بحث های بنیادی و تحلیلی بازار است . ببنید بازار مدام با خود تکرار میکند ما آینده را میخریم به پی به ای امروز وزن نمیدهیم این شعار بسیاری از کسانی است که سهم با پی به ای ۱۰ و ۲۰ و ۳۰ میخرند ! .

خب شاید در دی و بهمن میگفتیم اینده را میخریم چون فضا تورمی است قابل قبول بود و البته همان زمان هم میگفتیم باید خود را در صورت های مالی نشان دهد و کمی هم نشان داد ولی دیگر نمی شود برای سال ۹۸ خیلی از اینده تورمی صحبت کرد به نظر ثبات فعلا بیشتر به چشم میخورد این یعنی باید اثراتی که قیمت حالا در روی تابلو گرفته نشان دهد یا براورده می شود و قیمت سهم ها یک رالی ریز دیگر دارند و یا براورده نمی شود که بحث امروز ما در مورد اتفاقات این موضوع است .

ببنید فرض کنید

سهمی را که در سال ۹۷ در ابتدای رالی ۸۰۰ ریال قیمت داشته و در ۶ ماهه اول ۱۰۰ ریال سود محقق کرده بعد در فضای خاص بازار قیمت سهم از ۱۰۰۰ ریال شده ۱۵۰۰ ریال ، بعد در ۹ ماهه ۲۰۰ ریال سود محقق کرده قیمت سهم از ۱۵۰۰ شده ۲۵۰۰ ریال و بعد با تحولات دلاری سهم از ۲۵۰۰ شده ۵۰۰۰ ریال و سود محقق شده شده در گزارش ۱۲ ماهه ۴۰۰ ریال است ! خب حالا سهم پی به ای بیش از ۱۲ دارد و البته ما قرار نیست پی به ای حال را بخریم ما اینده را میخریم ما مارکت کوچک را میخریم و … فرض کنید این سهم گزارش ۳ ماهه داده و سود محقق شده ۱۵۰ ریال باشد !

این عدد در فضایی به دست امده است که افزایش نرخ ها لحاط شده تولید و فروش هم داریم ولی ناگهان حاشیه سود کمی افت کرده است از دید ما حتی اگر این شرکت همان ۲۰۰ ریال را نیز محقق کند کار بزرگی نکرده و در نهایت شاید به ۸۰۰ ریال سود برسد . رسیدن به سود ۱۰۰۰ ریالی هم ممکن است ولی دقت کنید قیمت سهم امروز دیگر ۸۰۰ ریال نیست قیمت سهم ۵۰۰۰ ریال است و پی به ای معمول و نرمال و دیگر نمی توان گفت ۵۰۰۰ ریال به راحتی ۸۰۰۰ می شود به نوعی کلیه این اتفاقات در این موضوع لحاظ شده است .

این مثالی که عرض شد تازه مثال خوب بازار بود تصور کنید…

با خیلی از شرکت ها مواجه ایم که باید گزارش ۳ ماه بدهند ولی تعارف عرض میکنیم اگر مورد توجه بازار نباشد یک شوک موقت ریزشی را درآنها داریم . عین این اتفاق در مهر و آبان سال ۹۷ نیز برای برخی شرکت های بزرگ تکرار شد سود ها خوب بود ولی با قیمت ها همخوانی نداشت .

شک نکنید هیچ ادم عاقلی با قطعیت نمیتواند چیزی بگویید ما هم به همین شکل ولی به نظر باید کمی هم مراقب بود که ناگهان با گزارش های میاندوره ای و یا گزارش های ماهانه بازار غافلگیر نشود ! به خصوص در سهم هایی که رشد عجیبی داشته ولی مبنای سودآوری قوی ندارند .

ببنید برخی اوقات استدلال می شود که قیمت فلان شرکت به دلیل زیر ارزش بودن می ارزد چه سود بسازد چه نسازد به نظر این سناریو تا جایی جواب میدهد و تا وقتی قیمت به نقطه ای نرسیده شاید قابل پذیرش باشد ولی جمع بندی ها بحث بالا می تواند این باشد که اگر سهمی رشد چشم گیری را طی این مدت داشته وطی سنوات اتی نتواند ان را در جریان سود اوری نشان دهد یک واپسزدگی را احساس خواهد کرد . با خود بارها کلنجار رفتیم که این مطلب را بنویسیم یا خیر ولی به نظر به عنوان یک نظر فقط گوشه ذهن خود داشته باشیدشاید هم اصلا محقق نشود ومسیر بازار جور دیگری باشد .

و امابازار …

باور کنید یک بار گفتیم یک باردیگر هم میگوییم این که دیروز اینطور خودرو را صف فروش کردند بعد صف خرید شد و امروز دوباره منفی شد نشان از یک بی تدبیری و بی تحلیلی بزرگ در بین برخی سهامداران است که هیچ استراتژی نداشته و فقط با جو لحظه ای بازار خرید و فروش میکنند اسیب این موضوع به چشم خودشان می رود .این بسیار بد است و نشان از تاثیر پذیری بالای بازار از تحولات لحظه ای را دارد . به نظر کار سختی را داریم با این جو بتوان با تدبیر و تحلیل حرکت کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *