سال مالی شپدیس منتهی به شهریور ماه است. صورت مالی ۶ ماه منتهی به اسفند ۹۷ نشان می دهد که شرکت ۱۸۲۵ ریال سود ساخته، حالا نرخ های فروش روند صعودی گرفته اند و علی رغم آنکه ایران اوره خود را با تخفیف صادر می کند، مجموعا نرخ فروش ریالی نسبت به میانگین صعودی است.

در خرداد ماه نرخ اوره صادراتی نزدیک به ۲۳ میلیون ریال بوده به عبارتی شپدیس اوره خود را ۲۰۵ تا ۲۱۰ دلار هر تن صادر کرده و قیمت جهانی آن بین ۲۵۰ تا ۲۷۰ دلار در مناطق مختلف جهان بوده است.

انتظار داریم پردیس در کل ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۹۸ به درآمد ۵۱ هزار میلیارد ریال و حاشیه سود ناخالص ۵۰ درصد برسد ضمنا در بهار با توجه به موجودی ارزی، ۱۵۰۰ میلیارد ریال سود تسعیر ارز شناسایی می کند و در مجموع eps سال جاری ۴۰۸۰ ریال خواهد بود. برای سال مالی آتی این بسیار مهم است که شرایط نرخ فروش به چه سمتی حرکت کند. برای سال مالی آتی اگر اوره صادراتی ۲۲۰ دلار و همچنان دلار ۱۱۰ هزار ریال باشد، با نرخ گاز متناسب با همین دلار، eps شرکت به مرز ۵۰۰۰ ریال نزدیک می شود.

نکته مهم و بسیار مهم این است که

آیا اوره ساز ایرانی می تواند این اختلاف فاحش بین قیمت جهانی و صادراتی ایران را کاهش دهد؟ همکنون اوره ساز ایرانی ۲۰ تا ۲۵ درصد تخفیف میدهد.

انتظار شناسایی سود تسعیر ارز در گزارش ۹ ماهه برای شپدیس. قاعدتا سود سال مالی منتهی به شهریور ۹۸ به بالای ۴۰۰ تومان می رسد.

باید دید سال بعدی اوره سازها تا چه حد می توانند بر میزان تخفیفی که می دهند، غلبه کنند. اگر این تخفیف ۲۰درصد به دلیل تحریم ها کاهش یافت، سود سال بعدی به شدت صعودی می شود لذا نرخ فروش را دنبال می کنیم.

ولید هلالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *