۱) مکرون گفته سعی می‌کند ترامپ را به برداشتن برخی تحریم‌های ایران ترغیب کند. همچنین از ایران خواسته به مفاد برجام پایبند باشد. او گفته حتی اگر ایران برجام را نقض کند تا فورا ایران را تحریم نمی کنیم. در همین احوالات خبرهایی رسیده که به زودی مقامات ایران و فرانسه دیدار می کنند، ترامپ از میانجیگری فرانسه در قابل ایران حمایت کرده است.

۲) چین وآمریکا به توافقات اولیه رسیدند. ترامپ گفت که شرکت های امریکایی فعلا به هو آ وی قطعات بدهند! این مهمترین دعوای طرف چینی با آمریکا است! توافق نوپک، تداوم مذاکرات تجاری و برخی امارهای مثبت اقتصادی می تواند بازار سهام غرب و شرق را با گپ مثبت باز کند. شاید روی کامودیتی ها این توافق اثر مثبت بگذارد، ببینیم فردا چه می شود.

۳) سازمان خصوصي سازي عرضه ٢٠ درصد سهام هر كدام از شركت هاي پالايش نفت اصفهان، تهران، بندرعباس و تبريز را در بورس اعلام كرد.

۴) بوریس جانسون، نامزد و بخت اول نخست‌وزیری بریتانیا می‌گوید با ترامپ درباره ایران و ضرورت محدود کردن آن موافق است. این در حالی است که ترزا می با اقدامات ترامپ مخالف بود. در واقع آقای جانسون، ترامپ با ورژن انگلیسی است. محتمل است پس از نخست وزیری بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود. روز گذشته اتحادیه به او هشدار داد که حاضر نیست روی برگزیت مذاکره کند.

۵) خبرهایی رسیده که ایران نفت خود را در مالزی به چین می فروشد. چند هفته قبل مالزی نسبت به تحریم های یکجانبه علیه ایران اعتراض کرده بود. هوک در واکنش به این خبرها گفت، اگر صحت داشته باشد، شرکت های همکار ایران را تحریم می کنیم.

۶) اینستکس عملیاتی شد اما حجم و اندازه خط اعتباری مورد رضایت ایران نیست. پیشتر همتی گفته بود یا از ایران نفت بخرید یا خط اعتباری باز کنید. به نظر می رسد ایران تلاش می کند تا با ابراز نارضایتی امتیازات بیشتری بگیرد به طور مثال عراقچی گفت،اقدامات روز جمعه لازم بود اما کافی نیست!

۷) کشورهای اتریش، بلژیک، فنلاند، هلند، اسلوونی، اسپانیا و سوئد در یک بیانیه رسمی مشترک بر اهمیت حفظ برجام تاکید کردند و از اینستکس حمایت کردند. روسیه، چین و چند کشور دیگر نیز ابراز تمایل برای همکاری با این سیستم دارند.

۸) به زودی فدرال رزرو نشستی برای تعیین نرخ بهره دارد. اگر آنرا کاهش دهد، خبر خوبی برای کامودیتی ها و طلا است.

۹) تولسی گبرد، نماینده ایالت هاوایی در کنگره آمریکا: جنگ با صدام در قیاس با جنگ با ایران پیک‌نیک است! وی نماینده ای از حزب دموکرات برای رقابت های انتخاباتی درون حزبی است.

۱۰) روسیه و عربستان درباره تداوم سطح فعلی تولید نفت توافق کردند. طی چند روز آینده اوپک نشست داخلی دارد، پس ازان اوپک پلاس برای تداوم طرح فعلی به مدت ۶ تا ۹ ماه به مذاکره می نشیند.

۱۱) حزب اردوغان در انتخابات شهرداری استانبول شکست خورد. حالا اپوزیسیون که به غرب تمایل دارد محبوبیت بیشتری یافته است. اردوغان که وضعیت را ناگوار احساس کرده می گوید در خصوص S400 و تعرفه ها با آمریکا به توافق رسیده همچنین در اجلاس G20 جای خود را با رئیس جمهور کشور دیگری عوض کرد تا کنار ترامپ عکس بگیرد، یک سوی ترامپ بن سلمان و سوی دیگر ترکیه! دیگر روی اردوغان نباید زیاد حساب کرد …

۱۲) روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال گفته حملات پهبادی به پمپاژ خانه نفت عربستان از عراق صورت گرفته است. عراق این مساله را تکذیب می کند و می گوید اطلاعات کافی نیست.

۱۳) سرلشکر عبدالرحیم موسوی، فرمانده ارتش ایران، می‌گوید رصد اطلاعاتی ما جنگ را نشان نمی دهد! او گفته هرچند دشمن به دقت رصد می شود ولی رصدهای اطلاعاتی ما جنگ را نشان نمی‌دهند.

۱۴) چین و آلمان در یک بیانیه مشترک از ایران حمایت کردند. روسیه هم این موضع را تقویت کرده و گفته برای فروش نفت ایران تلاش خواهد کرد.

۱۵) صادرات نفت ایران به آسیا به پایین‌ترین حد در پنج سال گذشته رسید. اعدادی بین ۲۰۰ هزار بشکه تا ۵۰۰ هزار بشکه صادرات در روز شنیده می شود. برخی منابع گفته اند که دولت قصد دارد بودجه را اصلاح کند! ایران در بودجه صادرات نفت را ۱٫۵ میلیون بشکه در روز دیده است!

۱۶) وام مسکن با شرایطی به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت که می تواند محرکی در بخش تقاضا باشد. وزیر مسکن می گوید این امر مورد موافقت بانک مرکزی قرار گرفته است.

۱۷) ترامپ در خصوص ایران صحبت کرد. که مذاکره باید کرد، که آنها خودشان می خواهند، که تحریم ها فلج کننده است و اگر ایران هسته ای شود، این آخر خط است! تقریبا تمام نشریه های جهان نوشتند که این صحبت ها تکراری است و ترامپ ایده و حرف جدیدی ندارد و برای همین، از هرکسی که بخواهد میانجی شود حمایت می کند.

۱۸) سیمان حدود ۳۶درصد افزایش نرخ گرفت، رقمی فراتر از انتظار!

موفق باشید. ۹ تیر ۱۳۹۸

ولید هلالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *