شتران پیرو گزارش منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر کاهش جهاني نفت خام به استحضار می رساند موارد عمده تاثير گذار بر عملکرد مالي اين شرکت به شرح زير است:

۱-باتوجه به شيوع ويروس کويد-۱۹ که منجر به کاهش شديد فعاليت هاي اقتصادي در دنيا گرديده است، کاهش تقاضا براي فرآورده‌هاي نفتي بوجود آمده که در نتيجه آن، کاهش تقاضاي نفت خام و ثابت ماندن عرضه نفت خام، کاهش قيمت هاي جهاني نفت خام و فرآورده هاي نفتي را باعث شده است.

همچنين حاشيه سود برخي فرآورده ها (اسپرد) نيز به دليل کاهش تقاضا، کاهش يافته و حتي منفي نيز شده است. اين امر منجر به کاهش درآمدهاي شرکت خواهد شد. پيش بيني مي‌گردد در صورت از سرگيري فعاليتهاي اقتصادي در دنيا، اين موضوع مرتفع گردد؛ در صورت تحقق کاهش عرضه نفت خام در شرايط فعلي، احتمال افزايش تقاضا در فرآورده ها وجود دارد. تعميم شرايط فروردين ماه به کل سال براي نتيجه گيري منطقي نمي باشد.

۲-از ديگر موارد تأثيرگذار بر سودآوري شرکتهاي پالايشي، نرخ ارز سامانه نيما بوده که ملاک قيمت گذاري نفت خام و فرآورده‌ها مي‌باشد.

۳- از موارد مهم تاثيرگذار در عملکرد مالي سال ۱۳۹۹ دستورالعمل قيمت گذاري نفت خام و فرآورده‌ها (که هر ساله توسط وزارت نفت تهيه و به شرکتها ابلاغ مي‌گردد) مي باشد.

دستورالعمل مذکور جهت سال ۱۳۹۹ و تغييرات احتمالي آن نسبت به سال ۱۳۹۸ تاکنون به اين شرکت ابلاغ نگرديده است. مذاکرات در خصوص دستورالعمل سال ۱۳۹۹ از طريق انجمن صنفي پالايش نفت با وزارت نفت در حال انجام است که نتيجه آن تاکنون مشخص نشده است.

۴-نوسانات قابل توجه قيمتي بوقوع پيوسته در انتهاي دوره هاي مالي، منجر به نوسانات با اهميت ارزش موجودي فرآورده هاي نفتي پايان دوره گرديده و در نتيجه تغييرات با اهميت در سود/زيان دوره بوجود مي آورد.

باتوجه به عدم اعلام ميزان فروش بخش قابل توجهي از فرآورده‌هاي تحويلي به شرکت ملي نفت ايران به منظور صادرات و همچنين عدم اعلام ميزان فروش داخلي اسفند ماه از سوي شرکت ملي پخش، امکان برآورد ميزان سود قطعي سال ۱۳۹۸ و تاثير آن بر ارزش موجودي فرآورده هاي نفتي ابتداي دوره سال ۱۳۹۹ و پيش بيني سود سال ۱۳۹۹ ميسر نمي‌باشد.

بتا سهم

 

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse

ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org

خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *