۱۷شهریور خونین

امروز یکی از قرمز ترین و کم حجم ترین و ناامید کننده ترین روزهای بازار از ابتدای سال تا کنون بود
و البته فکر میکردیم کمی حمایت شود ولی نشد تا یکی از تلخ ترین روزهای بازار از نظر حجم وارزش را داشته باشیم یک ۱۷ شهریور خونین و یک روز بد. امروز برای گزارش بازار باید گفت که چیزی برای گفتن نیست بازار تقریبا تعطیل و قفل بود و حرف خاصی ندارد روی صحبت ما بیشتر در حاشیه هاست .

اول از دولت صحبت میکنیم .

نمیگوییم دولت این طور هست یا نیست اصلا با این موضوع کار نداریم این قضاوت با مردم است ولی رفتاری که شما با بازار داشتید این طور نشان میدهد که انگار برای سهامداران و مردم دام چیده بودید ! انها را تشویق به حضور در بازار کردید و بعد ناگهان از ان سو عرضه ها افزایش یافت در سوی دیگر نرخ سود را بالا بردید و … عزیزان خوب بدانید همین بازار سرمایه بود که شما را از بحران بیکاری در کرونا نجات داد ، بازار سرمایه بود که بخش مهمی از کسری بودجه شما را جبران کرد ، بازار سرمایه بود که بازارهای رقیب نظیر دلار را ارم کرد .

حالا که کار تمام شده بازار را رها کردید ؟!! به نظر شما این رفتار چه معنی میتواند داشته باشد . ؟ نمیدانیم راه حل چیست ولی قطعا شک نکنید اگر بازار سرمایه نتواند برای پول های سرگردان جامعه جذاب باشد کسانی که مزه سود های بزرگ را چشیده اند به ۱۵ و ۲۰%سود سالانه قانع نخواهند شد و دوباره ممکن است بازار دلار و برخی کالاهای دیگر دچار تلاطم شود . نمیدانیم ولی هر طور شده با ابزارهای مختلف باید جلوی این موج گرفته شود یک دست نمیتواند این بحران را کنترل کند شاید بازگشایی یک خط اعتباری و یا حرکت های مختلف صاحبان عمده سهام دوباره بتواند کمک خوبی برای بازار شو تا بر این بحران چیره گردد .

اما نهاد ناظر…

ببنید سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر وظایفی دارد که به نظر تا به امروز تمام تلاش خود را کرده ولی می شود کارهای بهتری کرد به نظر تزریق پول باید همچنان ادامه داشته باشد ولی بسیار حرفه ای . باید تصور کنید در این جنگ روبروی شما لشکری پر از مهمات و شما با نفراتی کم و زخمی فشنگ محدود … و صد البته در ادامه عرض میکنیم که فردا این تزریق پول باید نوع دیگری بگیرد ولی را ههایی مانند راه اندازی اختیار فروش ، تسهیل کردن سهام خزانه و تشویق برخی شرکت ها به اخبار و اطلاعات مثبت و شرایط فروش و سود آوری و افزایش سرمایه ها باعث می شود جو بازار کمی بهتر شود و شرایط خاص تر تا بتوان حداقل این ترس را از دل بازار دور کرد و راحت تر بر ان فایق امد.

یک نکته دیگر …

این که دیگران برای بازار دلسوزی میکنند حرف درستی است و این که عزیزان ما در مجلس هم دلسوز بازار هستند انصافا باید تشکر کرد اما یک نکته مهم را فراموش نکنید در حال حاضر این خانه در حال اتش گرفتن است. به نظر این که دنبال مقصر و امنیتی کردن فضا و شرایط برخوردی باشیم صحیح نیست .

نمایندگان عزیز مجلس باید فعلا همراستا با همه دنبال کمک به بازار باشند . این که مثلا بانک مرکزی کمی ورود کند و فشار به بانک مرکزی یک راه است . معتقدیم ابزار کمک به بازار بیشتر در دل خود بازار و دست فعالان ان است و بقیه باید همراه باشند . همه باید فشار بیاویم از داخل به بیرون که کمک کنند این که از بیرون کسی بخواهد دوباره از اهرم های مختلف فشار بیاورد به نظر اتفاق خوبی نیست . سعی کنیم مشکلات را با استفاده از ظرفیت های داخلی و امکانات بیرون حل و فصل کنیم دخالت های بیرونی هیچ وقت منجر به نتایج خوبی نشده است …

و اما یک بحث مهم …

صبح یک پیشنهاد مطرح شد که بحث توقف شستا و خودرو بود . قبل از هر چیز از دید حقیر ۵ سهم خودرو شستا شپنا خساپا و وبملت میتوانند در شرایط فعلی نقش کلیدی را برای بازار ایفا کنند درست یا غلط چشم بازار به این سهم هاست و شاید بازگشایی بدون دامنه آنها و متعادل شدن بتواند به کلیت بازار کمک کند .

در سوی دیگر

همه قبول داریم که قیمت‌ها در این نقاط قیمت های مناسبی است و اکثر قیمت‌ها اصلاح ۴۰ تا ۶۰ درصدی را داشته و به جایی رسیده که ذهن هر تحلیلگر را قلقلک می دهد اما ترس ناشی از صفوف فروش باعث شده بازار نتواند تصمیم گیری درستی داشته باشد و ذهن او به صف نگاه میکند . درست شبیه همان روزهایی که به صف خرید نگاه میکرد ! حتی آن دانشمندان تحلیلگر حقوقی که در اوج قیمت نمی توانستند تصمیم گیری کنند به صف نگاه میکردند و حالا هم در این سقوط ها قادر به تصمیم‌گیری نیستند .

از سوی دیگر صفوف فروش باعث فرسایشی شدن منفی ها شده و هر روز فشار ر ا بیشتر میکند . در شکل دیگر بازکردن دامنه نوسان همه نماد ها نیز امری خطرناک و پر ریسک برای کل بازار است .

بهتر است کمی دل به بازار ازاد بدهیم و معتقدیم با رجوع به عرضه و تقاضا و دست واقعی بازار می شود اقدامات بهتری را سنجید ببینید هر روز قطره قطره آب شدن هیچ فرقی با شرایطی که فعلی داریم ندارد کما این که بدتر هم خواهد بود. نمیگوییم این کار ریسک ندارد ولی تقریبا نتیجه صف فروش ها را دیده ایم . اینجا هم سرمایه های مردم هر روز در حال آب شدن است ترس هر روز بیشتر می‌شود و ناامیدی فعالان امروز نسبت به دیروز بیشتر بود. صفوف فروش قوی تر و بیشتر می شود و این نوع صفوف فروش باعث ایجاد رانت برای جلوتر نشستن در صف می شود .

به نظر اگر قرار بر حمایت از سهم ها هم باشد فردا روز مهمی برای این کار است

این سه مقوله یعنی حمایت از سهم ها در قیمت های تعادلی ، انتشار اخبارخوب و شفاف از شرکت ها و اصلاح قیمتی یک روزه و خالی شدن بخشی از هیجان و ترس میتواند فضای بازار را بهتر نماید . کسانی که کمی سابقه قوی تری در بورس دارند به یاد دارند که در برخی روزها این اتفاقات رخ داده و بعد بازار بهتر شده است .

فقط یک نکته اگر قیمت ها به شکلی غیر منطقی باز شد به نظرانچه در صعود و سپس سقوط بازار رخ داد انجا هم رخ میدهد بازار از ارزندگی و خط ریل ان خارج شد و دوباره در حال برگشت به ارزش ذاتی ان است

شک نکنید اگر شستا مثلا سهمی که ۲۲۰۰ ریال تقسیم سود احتمالی را برای ۲ ماه دیگر دارد و ارزش ذاتی او بالای ۴هزار تومان است در قیمت هایی غیرمنطقی باز شود قطعا برای برخی جذاب و خیلی زود خود را بازیابی میکند مهم این است افراد بدانند چه دارایی در اختیار دارند و در فروش به هر قیمتی جلودار بازار نباشند

به امید روزهای بهتر برای بازار … امیدوار باشیم … یاس و ناامیدی بزرگترین عامل هر شکست است .

بتا سهم

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *