صادرات چین بیشترین رشد یک سال و نیم اخیر خود را تجربه کرد

به دنبال تسهیل قرنطینه کرونایی شرکای تجاری چین، صادرات این کشور در آگوست برای سومین ماه متوالی افزایش پیدا کرد و از کاهش دنباله‌دار واردات آن سبقت گرفت.

به گزارش رویترز، براساس داده‌های گمرکی چین صادرات در ماه آگوست در مقایسه با سال گذشته با رقم ۹.۵ درصد افزایش پیدا کرده است که بیشترین افزایش از مارس ۲۰۹ محسوب می‌شود. این رقم همچنین از انتظارات تحلیل گران مبنی بر رشد ۷.۱ درصدی در مقایسه با افزایش ۷.۲ درصد صادرات در جولای بیشتر بود.

با این وجود، واردات ۲.۱ درصد کاهش پیدا کرد؛ این رقم در مقایسه با رشد ۰.۱درصدی در برآورد تحلیل گران بازار و همچنین کاهش ۱.۴ درصدی ماه جولای بیشتر بود. صادرات قوی تر از احیای سریع تر و متوازن تر برای اقتصاد چین حکایت دارد؛ اقتصادی که به لطف اقدامات و بسته های محرک دولتی، در حال احیا از رکود رکوردشکن سه ماهه نخست سال ناشی از پاندمی کرونا است.
«لوئیس کوئیجس» تحلیل گر آکسفورد اکونومیکس گفت: صادرات چین همچنان برخلاف انتظارات حرکت و با سرعتی چشمگیرتر از تجارت جهانی رشد می‌کند بنابراین سهم بیشتری از بازار جهان می‌برد.

مطالعات تخصصی روی فعالیت کارخانه‌ای در هفته گذشته نشان داد که …

کارخانه های چینی در ماه آگوست نخستین افزایش سفارشات صادرات جدید را گزارش کرده و این در حالی است که تقاضای جهانی رو به احیا است.
عملکرد صادراتی چین همچنین با محموله‌های رکورد شکن تجهیزات پزشکی و تقاضای قدرتمند برای محصولات الکترونیکی تقویت شده است؛ کالاهایی که آنطور که برخی تحلیل گران واهمه داشتند تحت تاثیر قرنطینه سراسری جهانی، آسیب چندانی ندیدند.

«جولیان اوانس پریچارد» از کپیتال اکونومیکس، در یادداشتی نوشت: اما وارات به شکلی گسترده از حیث حجم ثبات داشت. همچنان با تسریع رشد اعتباری و رونمایی مداوم از محرک‌های زیرساختی، حجم واردات بدی در ماه های آتی قدرتمند بماند.

به دنبال بسته شدن پنجره آربیتراژ واردات فلز خارجی و کاهش تقاضا از سوی بخش‌های کلیدی مصرفی، واردات مس در ماه آگوست از بالاترین سطح خود در ماه گذشته کاشه پیدا کرد؛ واردات زغال سنگ ۲۰.۸ درصد نسبت به ماه گذشته کمتر شد؛ واردات سنگ آهن نیز کاهش ۱۰.۹ درصدی را تجربه کرد، اما نسبت به سال گذشته افزایش داشت.
چین ماه گذشته مازاد تجاری ۵۸.۹۳ میلیارد دلاری را به ثبت رساند؛ پیش بینی ها از مازاد تجاری ۵۰.۵۰ میلیارد دلاری حکایت داشت و این در حالی است که این رقم در ماه جولای ۶۲.۳۳ میلیارد دلار بود.

مازاد تجاری چین با آمریکا در آگوتس به ۳۴.۲۴ میلیارد دلار افزایش یافت؛ این رقم در ماه جولای ۳۲.۴۶ میلیارد دلار بود. مقامات ارشد تجاری آمریکا و چین ماه گذشته باردیگر بر پایبندی خود به فاز اول توافق تجاری تاکید کردند.

ایبنا

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *