۱) دلار حواله سنا ۲۳٫۹۸۴ – ۲۴٫۵۴۰ تومان. اسکناس تهران ۲۴٫۷۵۰ تومان.

۲) گریدهای مختلف پلی پروپیلن در بورس کالا به مرز ۴۰۰میلیون ريال هر تن رسید. PVC هر تن ۳۰۳میلیون ريال، شمش فایرا ۵۰۸میلیون ريال،لوب کات سبک شپنا ۹۴میلیون ريال،مفتول مس ۲۰۹۴میلیون ريال،ورق سرد خودرو ۱۸۴٫۴میلیون ريال، قیمت پایه ورق گرم به ۱۶۰میلیون ريال رسید.

۳) ارزش معاملات خرد ۲٫۷۴همت. خروج پول حقیقی ۵۵۰میلیارد تومان. خرید حقیقی از اوراق درآمد ثابت ۲۷۰میلیارد تومان.

۴) توجه حقیقی ها به پارسیان، شلعاب، اوان، وصنعت، فملی. حقوقی ها از شستا، فولاد، وسپهر، سیتا، وپارس حمایت کردند.

۵) بازده معادل بانکی اخزا با سررسید یک سال طی روز گذشته ۱درصد کاهش بازدهی داشت. طی هفته های اخیر تلاطم اخزا به اوج رسیده است.

۶) نوردکاران که در بورس کالا شمش را با ۲۰درصد تخفیف خریده اند، میلگرد را به قیمت شمش صادر کرده اند! این باعث شده تا کشورهای مقصد به فکر تعیین عوارض بر روی میلگرد باشند! (این هم نتیجه فرمول ۸۰درصدی)

۷) مهرداد کریمخانی می گوید “دلیل افت شدید شاخص دلار این است که قرار است به زودی داده‌های مهمی از اقتصاد آمریکا منتشر شود و سرمایه‌گذاران منتظر هستند تا با ارزیابی این داده‌ها قدرت بازیابی اقتصاد آمریکا را بسنجند و پس از آن تصمیم به سرمایه‌گذاری بگیرند. شاخص ۹۰واحد را از دست داد!”

۸) مشاور کاخ سفید ایالات متحده می گوید “دولت بایدن نیم نگاهی به ریسک‌های تورمی خواهد داشت.”

۹) اتحادیه اروپا از سران کشورهای گروه G20 می‌خواهد که از لغو زودهنگام بسته‌های حمایت مالی در دوران همه‌گیری خودداری کنند.

۱۰) گلدمن ساکس پیش‌بینی خود را از قیمت نفت برنت ۱۰ دلار افزایش داد. این نهاد مالی پیش‌بینی می‌کند که در سه ماهه دوم امسال قیمت نفت برنت به ۷۰ دلار و در سه ماهه سوم به ۷۵ دلار می‌رسد. پیش‌بینی‌های قبلی به ترتیب ۶۰ و ۶۵ دلار بود.

۱۱) مورگان استنلی “ممکن است بازار نفت در سه ماهه اول به بیشترین سطح اختلاف میان عرضه و تقاضا از سال ۲۰۰۰ به این سو برسد.”

۱۲) کاپلان از فدرال رزرو می گوید “از دست دادن تولیدات نفت و گاز طی چند روز اصلاح می‌شود. مساله آب تگزاس هفته‌ها طول خواهد کشید. انتظار کمی افزایش در تورم را دارم.”

۱۳) کاپلان از فدرال رزرو می گوید “سال آینده نرخ بیکاری به زیر ۴ درصد خواهد رسید. باز هم تکرار می‌کنم، فدرال رزرو با کاهش میزان مبتلایان باید در مورد اقدامات خود بازنگری کند.تا زمانی که دلار ارز ذخیره جهانی است، آمریکا می‌تواند هرچقدر بخواهد بدهی تولید کند.اگر اقتصاد آمریکا به بهبودی ادامه دهد، افزایش بازده اوراق خزانه نشانه دلگرم کننده‌ای است.”

۱۴) مرکل به دنبال برنامه‌ ۴ مرحله‌ای برای کاهش محدودیت‌های قرنطینه‌ای است.

۱۵) رئیس بانک مرکزی اروپا می گوید “بانک مرکزی اروپا به حمایت خود از تمامی بخش های اقتصاد با حفظ شرایط مالی مطلوب طی دوران پاندمی ادامه می دهد. بسته ۱.۸ تریلیون یوروییPEPP به بانک مرکزی اروپا انعطاف و قدرت شلیک قابل توجهی در انجام خرید ها ارائه می کند.”

۱۶) جانت یلن وزیر خزانه داری ایالات متحده می گوید “بیت کوین اغلب برای دارایی غیر قانونی استفاده می شود، ناکارآمد است. منطقی است که فدرال رزرو در ارتباط با ارز دیجیتال دلاری تحقیق کند.” (علت فشار منفی ۱۰هزار دلاری به بیت کوین)

۱۷) نخست وزیر انگلستان بوریس جانسن می گوید شرایط جهت کاهش اقدامات قفل زنی در حال فراهم شدن است بنابراین اولین اقدام از ۸ ماه مارس آغاز می شود. (خروج انگلیس از قرنطینه)

۱۸) شاخص نظرسنجیIFO برای فضای کسب و کار آلمان در ارزیابی ماه فوریه که انتظارات بازار برای آن عدد ۹۰.۵ بود به عدد ۹۲.۴ رسید.

۱۹) قیمت محصولات پلیمری در بازار ترکیه متاثر از تعطیلی کارخانه های پتروشیمی در آمریکا و اورهال ۳ پلی پروپیلن ساز بزرگ اروپایی به شدت در حال افزایش است.

۲۰) عربستان و روسیه بار دیگر و پیش از برگزاری نشست آینده اوپک پلاس در دو موضع متفاوت قرار دارند.

۲۱) شمش CIS به هر تن ۵۵۵دلار رسید اما مهمتر ازان شمش داخلی چین ۶۷۰دلاری+مالیات شد. شنیده می شود که اسلب پرواز ۵۰دلاری تجربه کرده اما هنوز اطلاعات عددی منتشر نشده است. این می تواند ورق گرم را به سمت ۷۵۰دلار حرکت دهد.

۲۲) معاملات سنگ آهن در بازار فيوچرز داليان DCE با افزایش همراه بود.

۲۳) امیر صباغ می گوید ” شاخص کامودیتی بلومبرگ به روند افزایشی خود ادامه میدهد و امروز به رقم ۴۳۳٫۳ رسیده که بالاترین سطح از سال ۲۰۱۳ است. جدا از انتظار رشد تقاضای مصرف مواد اولیه دنیا طی سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ … نگرانی از رشد تورم جهانی از عوامل حرکت سرمایه ها به سوی کامودیتیها “

۲۴) فشار هند بر بایدن جهت امتیازگیری … “محدودیت واردات از ایران تحت فشار دولت ترامپ صورت گرفته است و حالا اگر آمریکا ما را در تعدیل این بحران انرژی کمک نکند، ما هم به نفع کشور خودمان عمل می‌کنیم.”

۲۵) سخنگوی کاخ سفید می گوید “ما قدم‌های بیشتری در مورد توافق هسته‌ای ایران بر نخواهیم داشت و منتظر مذاکرات برنامه ریزی شده اعضای برجام هستیم.”

۲۶) کیهان می گوید اقدام دولت با نظر کمیسیون امنیت ملی بوده است. (نمایندگان آرامش خود را حفظ کنند)

۲۷) نمایندگان مجلس در جلسه نوبت عصر، با پیشنهاد نماینده تهران مبنی بر اجرای اعطای سهمیه بنزین به خانوار فاقد خودرو از مهر ماه ۱۴۰۰ مخالفت کردند.

۲۸) از ابتدای سال ۱۴۰۰، قیمت‌گذاری محصولات کم‌تیراژ به خودروسازان واگذار خواهد شد. این طرح هنوز به تصویب قطعی نرسیده است.

۲۹) جمارانیان، مدیرعامل سیمان تامین می گوید ” در جلسه چند هفته‌ پیش که با وزیر صمت داشتیم ایشان قول آزادسازی قیمت سیمان را تا قبل از پایان سال داد، البته انجمن صنفی سیمان نیز چند راهکار برای آزادسازی نرخ سیمان ارایه کرده است.”

۳۰) مجلس به دولت برای اخذ وام تا سقف ۵ میلیارد دلار از روسیه مجوز داد.

۳۱) وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت دارایی‌های مسدود شده ایران بعد از رایزنی با آمریکا آزاد خواهند شد.

۳۲) ژاپن و کره جنوبی پذیرفته اند که در مقابل بدهی خود به ایران، واکسن کرونا و اقلام مشابه بدهند.

۳۳) مهدی دلبری می گوید “سهام ارزنده زیاد داریم ولی جرات خرید نیست.”

۳۴) سخنگوی کاخ سفید می گوید “منتظر پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا هستم” (ایران راهی به جز پذیرش این مساله ندارد اما این کار فقط برای کاهش سطح تنش است چون دو طرف تفاهم ندارند لذا تا توافق فاصله دارند.)

۳۵) دالبر تولید انبوه یک دارو را شروع کرد.

۳۶) شاملا در خصوص مجوز خرید ماشین الات سنگین برداشت از معادن شفاف سازی کرد.

۳۷) شپنا بلوک پتروشیمی اصفهان را خرید و مالکیت خود را افزایش داد.

۳۸) نرخ سوخت صنایع پیشنهاد شده که بین ۱۰درصد تا ۳۰درصد باشد. رقمی منطقی است و تقریبا به معنای افزایش ۸۰درصد هزینه انرژی گاز است اما سایر نهاده ها ثابت مانده است لذا هزینه انرژی صنایع حدود ۵۰درصد رشد می کند.

۳۹) تامین سرمایه امین در خصوص پذیرش تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی اوراق سلف موازی استاندارد برق شفاف سازی داد.

۴۰) مدیرعامل کچاد می گوید “عرضه اولیه “اپال” به دلیل واریز ۷.۵ هزارمیلیاردی سه شرکت بورسی ایراد دارد”

موفق باشید. ۵ اسفند ۹۹

ولید هلالات

 

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *