آخرین خبرها از سیمان؛ فعالان صنعت خواستار فرموله شدن قیمت سیمان هستند

صنعت سیمان یکی از معدود صنایعی است که در ایران مهجور واقع شده است. سیمان یکی از محصولاتی است که قیمت گذاری آن همواره در اختیار دولت بوده و این امر موجب شده تا قیمت سیمان متناسب با تورم و رشد قیمت سایر محصولات ساختمانی افزایش نیابد. از سوی دیگر محدودیت های موجود در بخش صادرات که در پی تحریم های امریکا به وجود آمده موجب شده تا تولیدکنندگان سیمان به بخش صادرات نیز دلخوش نباشند. این در حالی است که تولید سیمان در کشور بیشتر از تقاضا و مصرف آن است و از این لحاظ پتانسیل های مناسبی برای صادرات سیمان به سایر کشورها وجود دارد.

تا کنون روند افزایش نرخ سیمان به این صورت بوده که هر ساله فعالان این صنعت درخواست مشخصی برای افزایش نرخ ره دولت ارائه می دادند و دولت پس از بررسی با بخشی از این درخواست افزایش نرخ موافقت می کرد. اما این افزایش نرخ تقریبا قطره چکانی به اندازه ای بود که کارخانجات سیمانی بتوانند صرفا به فعالیت خود ادامه دهند. در این سال ها خبری از بازسازی کارخانه ها یا بهبود ظرفیت های آن ها نبود. اما اخیرا فعالان این صنعت پیشنهاد دادند تا بجای آن که هر ساله مقدار مشخصی افزایش نرخ به سیمان داده شود بهای این محصول با سایر مصالح ساختمانی از جمله فولاد متناسب سازی شود. در واقع آن ها خواستار فرموله کردن نرخ سیمان هستند.

اکبر مجیدپور عضو هیات مدیره سیمان دشتستان در گفت و گو با خبرنگار همفکران درخصوص آخرین خبرها از افزایش نرخ سیمان گفت: در جلسه ای که وزیر صمت و تعدادی از تولیدکنندگان صنعت سیمان به همراه انجمن صنفی سیمان در آن حضور داشتند توافق شد تا افزایش نرخ سیمان بر اساس فرمولی باشد که با نوسانان قیمت ارز یا مصالح ساختمانی بهای سیمان نیز تغییر کند.

وی افزود:

افزون بر این که دبیر کارگروه تنظیم بازار نیز در نامه ای به وزیر صمت ضمن اذعان به پایین بودن قیمت سیمان، خواستار تغییر الگوی مصرف سیمان در کشور به دلیل پایین بودن قیمت سیمان در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی از جمله فولاد شدند. به بیان دیگر کارگروه تنظیم بازار نیز به پایین بودن قیمت سیمان در قیاس با سایر مصالح اعتقاد دارند.

او در ادامه ابراز داشت:

در همین خصوص راهکارهایی از سوی صنعت سیمان و همچنین دبیر کارگروه تنظیم بازار به وزیر ارائه شد و از این طریق درخواست افزایش نرخ سیمان اعلام شد. در واقع خواسته فعالان صنعت سیمان متناسب سازی تعدیل انواع سیمان در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی است.

مجیدپور با تاکید بر این موضوع که در کشور ما عرضه سیمان نسبت به مصرف بیشتر است و کنترل قیمت سیمان هیچگونه دلیل منطقی ندارد اظهار داشت: رابطه قیمت سیمان و فولاد در جهان یک به ۷ است. یعنی قیمت سیمان در بازارهای جهانی یک هفتم قیمت فولاد جهانی است. حال آن که این نسبت در کشور ما تقریبا یک به ۳۰ است. به رغم این که بهای فولاد رشد قابل توجهی داشته اما متاسفانه با کنترل های غیرمنصفانه ای که دولت روی صنعت سیمان انجام داده اجازه نداده تا بهای سیمان رشد کند. از این رو در آخرین جلسه ای که در خصوص افزایش نرخ سیمان برگزار شد پیشنهاد شد تا قیمت سیمان نیز بر اساس قیمت سایر مصالح ساختمانی تغییر کند.

عضو هیات مدیره سیمان دشتستان در ادامه تاکید کرد: توجه داشته باشیم که افزایش نرخی که صنعت سیمان به دنبال آن است صرفا به دلیل سوددهی نیست بلکه علل مهمتری دارد. متاسفانه به دلیل کنترلی که دولت بر روی قیمتگذاری سیمان داشته در این صنعت عدم نقدینگی شدید به وجود آمده و همین عدم نقدینگی موجب شده تا کارخانجات سیمانی نتوانند بازسازی هایی که لازم داشتند را انجام دهند. از این رو ممکن است طی یکی دو سال آینده شاهد توقف برخی از کارخانجات سیمان باشیم.

او در پایان گفت:

طبیعتا کارخانه های سیمان باید بازسازی شوند و بر روی ظرفیت های آن ها کار شود تا از فرسودگی نجات یابند. اما کنترل های قیمتی سیمان از سوی دولت موجب کمبود نقدینگی در تولیدکننده ها شده و آن ها را با مشکل فرسودگی مواجه ساخته است. اگر افزایش قیمت سیمان و متناسب سازی قیمت آن با سایر مصالح ساختمانی انجام نشود مصادف با توقف برخی از کارخانه ها در آینده ای نه چندان دور خواهد شد. در حال حاضر پیشنهاد ما برای افزایش نرخ سیمان در حال بررسی است و امیدواریم که تا عید این خبر خوش به صنعت سیمان داده شود.

همفکران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *