۱) روز شنبه ارزش معاملات ۷٫۲همت. خروج پول حقیقی ۲۳۵میلیارد تومان.

۲) حقیقی ها برکت، شپنا، وتوکا، کچاد، وپارس، وصندوق، قیستو، پارس، کزغال، شلرد خریدند. حقوقی ها وغدیر، فخوز، سمگا، وسپهر.

۳) در بورس کالا، اوره ۴۷-۵۰ میلیون ريال، پلی استایرن ۳۲۸ میلیون ريال، پلی پروپیلن ۴۳۸میلیون ريال، ورق گرم مبارکه ۱۷۰میلیون ريال، گالوانیزه لوازم خانگی ۲۰۶میلیون ريال، لوبکات مرز ۱۰۰میلیون ريال!!

۴) دلار حواله سنا ۲۲٫۹۴۶ – ۲۳٫۲۰۳ تومان. اسکناس تهران ۲۴٫۷۵۰ تومان.

۵) در خصوص بخشی از روند افزایش سرمایه نمادهای غمهرا، پترول، وسبحان، وبرق، پاکشو، ولبهمن، فباهنر، لکما، دالبر، خمحور، شرنگی، دریشمک … گزارش جدید به کدال رسید.

**صنایع و شرکت های بورسی

۶) وزارت صمت طرحی دارد که بر مبنای آن به مرور قیمت گذاری دستوری خودرو به بازار سپرده می شود و قیمت ها در حاشیه بازار تعیین می شود اما مجلس هم طرح دیگری دارد تا خودرو در بورس کالا قیمت گذاری شود. سال ۱۴۰۰ خودروهای کم تیراژ اولین تجربه را خواهند داشت و بعدا به سایر خودروها نیز سرایت می کند.

۷) فسرب می گوید که افزایش سرمایه از تجدید در جریان است. این شرکت گفته در حال تبدیل کردن اسناد منگوله دار زمین به اسناد تک برگی است که خواسته حسابرس بوده است.

۸) مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری پارسیان می گوید “۲۰ درصد سهام شرکت فولاد سبزوار هفته دوم فروردین ماه در بورس عرضه خواهد شد.”

۹) حفارس، به عنوان برنده مناقصه عمومی تصدی و مدیریت خدمات حمل و نقل و جابجایی کالاهای گروه های استان های اصفهان، قزوین، گلستان، تهران، قم، کردستان، گیلان، لرستان و چابهار تعیین گردیده است .

۱۰) ومهان ۱ میلیارد برگ سهم وغدیر را خریده است.

۱۱) شپارس در خصوص انتقال قطعی شش دانگ عرصه و اعیان هشت دستگاه آپارتمان با کاربری اداری یک قرارداد ۲۸میلیارد تومانی منعقد کرده است.

۱۲) حتوکا با فولاد مبارکه یک قرارداد ۱۰٫۵میلیارد تومان بسته است.

۱۳) ایران خودرو دیزل دو شرکت زیرمجموعه خود را به ساپکو فروخت.

۱۴) شركت زامياد توانست با توليد بيش از ۳۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع محصولات سبك تجاري، ركورد توليد ۹ سال اخير را بشكند.

۱۵) مدیرعامل خودرو می گوید “سال گذشته ۳۷۲ هزار خودرو در گروه ایران خودرو تولید شد که امسال میزان تولید از عدد ۵۰۰ هزار خواهد گذشت.روزانه بیش از ۲۰۰۰ دستگاه خودرو تولید می‌کنیم .

۱۶) رییس سازمان حمایت می گوید “منعی برای ورود تولید کنندگان سیمان به بازار بورس کالا و خدمات وجود ندارد”

۱۷) تامین سرمایه امین با تامین مالی ۳ همتی برای تامین اجتماعی و ۱۱همتی برای شرکت ها و شهرداری ها، رکوردهای جدیدی ثبت کرد.

۱۸) کارخانجات سیمان از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه ۶۲ میلیون و ۸۸۶ هزار و ۱۰۰ تن سیمان تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۲٫۵ درصدی نشان می دهد.

۱۹) از ابتدای امسال تا پایان بهمن، تولید کنسانتره زغالسنگ با رشد ۱٫۹ درصدی به یک میلیون و ۵۳۷ هزار و ۲۰۰ تن رسید. تولید شیشه جام با رشد ۲٫۴ درصدی به یک میلیون و ۶۵ هزار و ۹۰۰ تن، ظروف شیشه ای با رشد نیم درصدی به ۶۶۱ هزار و ۳۰۰ تن رسیده است.

۲۰) پتروشیمی شازند برای نخستین بار در جهان، موفق به ثبت اختراع فرآیند تولید پلی‌پروپیلن گرید رندوم کوپلیمر شد.

۲۱) کارشناسان بازار پتروشیمی در ایران همچنان بازار پلی اتیلن را رو به بالا ارزیابی می کنند و معتقدند تا زمانی که کمبود عرضه ناشی از تعطیلی تولیدکنندگان آمریکایی جبران نشود؛ کاهش ها در این بازار اندک خواهد بود. به گفته این گروه احتمال کاهش قیمت ها تا دو ماه آینده بسیار اندک است.

۲۲) در حالیکه قیمتها در بازارهای فولاد فیوچرز و فیزیکی چین طی هفته گذشته روندی کاهشی داشت، این شرایط در روز پنجشنبه و جمعه معکوس شد و قیمتها رشد یافتند. این مسئله عمدتا به دلیل تخلف ۴ واحد فولادسازی در شهر تانگشان از رعایت محدودیت‌های وضع شده و فاش شدن این مسئله توسط مقامات دولتی بوده است که منجر به وضع جریمه هایی برای این کارخانه ها گردیده است.

۲۳) بازار پروپیلن آسیا در هفته منتهی به ۱۲ مارس به روند صعودی خود ادامه داد، زیرا کمبود عرضه جهانی قیمت‌های خرید و فروش را بالا کشید. بهای بوتادین آسیا در روز ۱۲ مارس ۶۰-۷۰ دلار در تن افزایش یافت.

۲۴) مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس می گوید “«با توجه به افزایش حجم معاملات در نظر داریم که در سال آینده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات در بازارسرمایه استفاده کنیم. در این خصوص زیرساخت‌های جدیدی در حال تهیه است که بتوانیم پاسخگوی حجم زیاد اطلاعات در سامانه‌های مرتبط باشیم. “

۲۵) حداقل دستمزد کارگران ۳۹ درصد افزایش یافت و مجموع دریافتی حداقل دستمزد‌بگیران به ۴ میلیون و ۱۹۰هزار می رسد.

**سیاسی – اقتصادی

۲۶) رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه امسال ۲.۲ درصد شد.

۲۷) حرکت دنیا به سمت تولید خودروهای برقی و مصرف بیشتر باتری باعث شده تا بازار کبالت دنیا شاهد کسری عرضه و جهش قابل ملاحظه قیمتها شود! (در بورس شرکتی که فروشنده یا مصرف کننده کبالت باشید، نداریم)

۲۸) شورای نگهبان، ایرادات بودجه را به مجلس اعلام کرد.

۲۹) حوثی‌ها پیشنهاد آمریکا در باره حل و فصل مناقشه یمن را نپذیرفتند و آنرا تشدید کننده آلام و رنج‌های مردم این کشور توصیف کردند.

۳۰) یکی از اعضای تیم فنی بررسی کننده آثار حمله به کشتی ایران می گوید “موضوع دست داشتن رژیم صهیونیستی در این اقدام تروریستی از احتمالات بسیار قوی است.”

۳۱) وزیر خارجه آمریکا در نخستین جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان با عنوان ”اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا“ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت به کنگره تعهد می‌دهد که قبل از برداشتن هرگونه تحریمی علیه ایران، رسما با آنها مشورت کند؟ گفت”بله بطور خاص در مورد ایران این کار را خواهیم کرد، البته تاکنون حرکتی در این زمینه صورت نگرفته است.”

۳۲) وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری “چرا دولت بایدن میلیاردها دلار پول را برای ایران آزاد کرد؟ ما این کار را نکرده ایم و چنین کاری نمی‌کنیم و گزارشی که شما به آن اشاره کردید، کاملا نادرست است”

۳۳) خطیب‌زاده: می گوید “نامه ظریف به بورل تببین نگرش ایران است و حاوی هیچ طرحی نیست”

موفق باشید. ۲۴ اسفند ۹۹

ولید هلالات

#پول     #دلار     #سهام

ارزش معاملات / ارزش معاملات / ارزش معاملات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *