۱٫ روند احتمالی شاخص کل صعودی – روند احتمالی شاخص هم وزن نزولی (بر اساس خروجی یک سیستم معاملاتی)

۲٫ دلار حواله سنا ۲۰٫۳۲۷ – ۲۰٫۵۱۲ تومان. اسکناس تهران ۲۲٫۹۰۰

۳٫ در پایان روز دوشنبه ۴۴۲نماد معادل ۷۰درصد بازار صف فروش بود. ۵۸۱نماد معادل ۹۲درصد بازار منفی و ۵۰نماد مثبت بود. تعداد صف فروش ها که به زیر ۴۰۰نماد سقفوط کرده بود مجددا به بالای ۴۰۰نماد بازگشت.

۴٫ در بورس کالا روز دوشنبه، آهن اسفنجی ۸۲میلیون ريال قیمت خورد. (این کالا طبق فرمول های مرسوم ۵۰درصد شمش بود) پلی پروپیلن ۳۱۵ – ۳۷۵ میلیون ريال. PVC شغدیر ۲۹۲میلیون ريال. PVC شپترو ۳۱۲میلیون ريال، روغن پایه ۲۱۸-۲۴۶ میلیون ريال، شمش آلومینیوم ۵۳۷ میلیون ريال، شمش روی ۵۸۶میلیون ريال، کاتد مس ۲۲۱۱میلیون ريال، ورق گرم ۲۰۲ میلیون ريال، ورق سرد ۲۳۱میلیون ريال.

۵٫ ارزش معاملات ۲٫۶۸همت. خروح پول حقیقی ۴۶۲میلیارد تومان. ورود پول به درآمد ثابت ۱۸۶میلیارد تومان.

۶٫ روز دوشنبه حقیقی ها میدکو، کاما، فروی، ونیکی، تاپیکو، خزامیا، سشمال، آریان خریدند. حقوقی ها از فملی، فولاد، وامید، شپنا، وپارس، شبندر، بوعلی حمایت کردند.

۷٫ در خصوص بخشی از فرآیند افزایش سرمایه در کنور، کپشیر، قثابت، غویتا و فمراد گزارش جدید به کدال رسید.

*صنایع و شرکت ها

۱٫ امیر صباغ می گوید “شاخص قیمت جهانی میلگرد ناحیه دریای سیاه امروز صعودی بود و با جهش ۱۷.۱ درصدی به ۸۳۰ دلار رسید این موضوع فنر قیمت بیلت CIS را آزاد کرده و محرک رونق صادرات ایران نیز خواهد شد”

۲٫ مهدی صرامی معاون مالی و اقتصادی پالایشگاه اصفهان از خرید بلوکی شرکت نفت سپاهان خبر داد و گفت “چشم انداز خوبی برای پالایشگاه اصفهان مشخص کرده‌ایم که بتوانیم تبدیل به یک شرکت پتروپالایشی بزرگ شویم. در همین راستا در گام اول شرکت پتروشیمی اصفهان را خریداری کرده ایم که به مرحله تثبیت مدیریتی رسیده است. در گام بعدی به صورت بلوکی ۱۶.۶۷درصد و تکمیل زنجیره ارزش اقدام به خرید شرکت نفت سپاهان کرده ایم. صددرصد خوراک این دو شرکت از پالایشگاه اصفهان است.

۳٫ غپونه و غمارگ هم پس از غبشهر، به شفاف سازی در خصوص قیمت محصول و خوراک پرداختند. اطلاعات ارائه شده، چیزی بیشتر از غبشهر نیست.

۴٫ وسپهر می گوید ” در خصوص اتمام فعالیت‌های نصب و آغاز راه‌اندازی پروژه سبلان، به اطلاع می‌رساند پروژه پتروشیمی سبلان یکی از سه پروژه متانول شرکت انرژی سپهر می‌باشد که در راستای جهش دوم صنعت پتروشیمی و افزایش ظرفیت تولید محصولات این صنعت مهم اجرا شده است در اردیبهشت ماه سال جاری رسماً افتتاح خواهد شد.”

۵٫ در یک رویداد مثبت، طبق مصوبه هیات عامل بانک مرکزی ، شرکت های کارگزاری می توانند حداکثر به میزان ۵ برابر، مانده حقوق صاحبان سهام بر اساس آخرین صورت های مالی حسابرسی شده از شبکه بانکی تسهیلات دریافت نمایند.

۶٫ تحلیلگران می گوید “انتظار می رود قیمت متانول آسیا در هفته منتهی به ۲۱ مه در پشت مبانی عرضه صعودی حفظ شود. قیمت زغال سنگ در چین طی روزهای اخیر سه برابر افزایش یافته و به ۸۰۰-۹۰۰ یوآن در تن رسیده است، که نه تنها بر حاشیه تولیدکنندگان متانول از زغال سنگ بلکه بر قیمت پایین متانول در چین تأثیر می گذارد. منابع گفته اند، تأخیرهای کشتی و اقدامات قرنطینه ای کشتی ها در هند می تواند فشار رو به بالا بر قیمت متانول در جنوب شرقی آسیا وارد کند. به طور کلی ، انتظار می رود که چشم انداز کوتاه مدت آسیا در این هفته صعود کند.”

۷٫ حداقل سرمایه شرکت های بیمه ای ۲۰۰میلیارد تومان و اتکایی ها ۵۰۰میلیارد تومان تعیین شد.

۸٫ گدنا یا همان شرکت تهیه توزیع غذای دنا آفرین فدک طی یک شفاف سازی اعلام کرد “به موجب قرارداد اجاره با هتل دانشور مشهد،بهره برداری از این هتل را به مدت سه سال از تاریخ اول فروردین سال ۱۴۰۰ در اختیار گرفته است.”

۹٫ دابور در مجمع گفت “تعداد ۱۵۵ پروژه دارويي در حال انجام و در مرحله مطالعات پايداري است. برنامه شرکت برای سال ۱۴۰۰ تبدیل شدن به یکی از ۱۰ شرکت داروی برتر کشور در حوزه تولید و فروش دارو است.”

۱۰٫ طرح متانول سبلان ،طرح اوره و آمونیاک مسجد سلیمان و طرح اکسیر حلال عسلویه این هفته با فرمان رئیس جمهوری به طور رسمی افتتاح می شوند.

۱۱٫ در مجمع، رتاپ گفت ” با ۴۰ کارگزاری بورسی قرارداد بستیم که مبلغ و تعداد تراکنش بالایی دارند. کارمزدها چند سال است که ثابت مانده و مشخص نیست چه زمانی افزایش می یابد. قانون مودیان مالیاتی باعث کاهش تعداد ترکنش ها شده است. در سال ۱۴۰۰ قصد داریم کارتخوان های قدیمی را بفروشیم و دستگاه های جدید را با کمک وام در اختیار مشتری بگذاریم. برای ۲۵۰ هزار دستگاه جدید برنامه ریزی کردیم. هیچ برنامه ای برای ورود به ارزهای دیجیتال نداریم.”

۱۲٫ یک مقام مسئول پس از شفاف سازی وبملت گفت ” انتظار می رود بررسی های کامل ، امروز و فردا انجام شود . بنابراین بازگشایی نماد این بانک هم امروز و فردا نخواهد بود و بعد از جمع بندی نکات اعلامی در مورد زمان بازگشت به تابلو معاملات نماد بانک ملت تصمیم گیری و اطلاع رسانی خواهد شد.”

۱۳٫ رییس هیات مدیره شرکت پتروشیمی گلستان که در بازار پایه نارنجی حضور دارد به اتهام سوء استفاده مالی و انتقال بخش زیادی از سرمایه ۹۴ هزار سهامدار به حساب شرکت خصوصی بازداشت شد.

۱۴٫ صنعت و معدن می گوید “میانگین قیمت ۵ ساله‌ی بنزین فوب خلیج فارس در حدود ۵۵۵ دلار بوده و قیمت گزارش شده‌ی این محصول در هفته اخیر ۶۱۶ دلار بوده است. میانگین قیمت ۵ ساله‌ی گازوئیل فوب خلیج فارس در حدود ۴۹۶ دلار بوده و قیمت گزارش شده‌ی این محصول در هفته اخیر ۵۰۰ دلار بوده است.”

۱۵٫ عملیات اجرایی کارخانه کنسانتره سنگ آهن عصرنوین بهاباد با ظرفیت ۴ میلیون تن و احداث خطوط فرعی ریلی از ایستگاه بهاباد به مجتمع گندله سازی این شهرستان که با مشارکت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان احداث می شود، آغاز شد.

۱۶٫ مجتمع گندله سازی بهاباد که توسط شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در حال ساخت است مورد بازدید اعضای هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری صنایع و معادن غدیر قرار گرفت. کچاد هم گویا ۳۰درصد مالکیت دارد. کچاد در آهن و فولاد غدیر هم سهامدار است.

۱۷٫ بیلت CIS هر تن ۷۱۵ دلار. شمش داخلی چین ۸۵۱دلار. سنگ آهن ۲۲۲دلار.

*اقتصادی

۱٫ وزیر بهداشت می گوید “واکسیناسیون از روزی حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ به ۳۰۰ تا ۴۰۰ و حتی ۵۰۰ هزار نفر طی روزهای آینده خواهد رسید. تا اوایل تیر ماه جامعه هدف سالمندان بالای ۶۰ سال و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج را واکسینه خواهیم کرد. (موفق باشید)

۲٫ مدیر روابط عمومی انستیتو پاستور می گوید “تا آخر تابستان ماهیانه چهار میلیون دوز واکسن و از اول پاییز ماهیانه ۶ تا ۷ میلیون دوز واکسن تولید خواهیم کرد.”

۳٫ طی روز گذشته ۹۱ میلیون دلار در سامانه نیما با میانگین نرخ ۲۰۴,۴۱۵ ریال معامله شده است.

۴٫ مقام‌های تجاری واشنگتن و بروکسل امروز با انتشار بیانیه‌ای خبر از آغاز رایزنی‌ها برای پایان جنگ تعرفه‌های فلزات دادند.

۵٫ تحلیل مؤسسه مطالعات انرژی آکسفورد نشان داد افزایش قیمت نفت سبب بازگشت قابل توجه نفت شیل آمریکا به بازار در سال ۲۰۲۲ می‌شود.

۶٫ رئیس کمیسیون امور داخلی مجلس می گوید “هنوز اتفاق یا رویداد خاصی به وجود نیامده است و آنچه در بازار ارز مشاهده می‌شود کاهش انتظارات تورمی است که موجب شده است تا شاهد روند کاهشی در نرخ ارزها باشیم.”

۷٫ در نیمه اول ماه می، مصرف سوخت گازوئیل ، بنزین و جت هند در مقایسه با نیمه اول آوریل ، به ترتیب ۲۰در صد ،۲۰در صد و۳۸درصد کاهش داشت، زیرا بیماری همه گیر Covid-19 منجر به تعطیلی های پیاپی در بیشتر ایالت های این کشور شده است.

۸٫ کاپلان از فدرال رزرو می گوید “امسال تولید ناخالص داخلی (GDP) می‌تواند به ۶٫۴% و آمار بیکاری به ۴% برسد. بسیاری از کارگران که درآمد بین ۱۲ تا ۱۵ دلار در ساعت داشتند به دلیل این که مزایای بیمه بیکاری بسیار زیاد است، حاضر به سرکار رفتن نیستند. بسته پیشنهادی زیرساختی جمهوری‌خواهان قرار است روز سه‌شنبه برای بایدن ارسال شود.

۹٫ بایدن قصد دارد برای اولین بار واکسن‌های تایید شده توسط آمریکا را به خارج از این کشور ارسال کند.

۱۰٫ کلاریدا از فدرال رزرو می گوید “بازده اوراق قرضه نشان دهنده انتظارات تورمی است، داده‌های اشتغال در حال حاضر وزن بیشتری نسبت به داده‌های تورمی دارند، چرا که فکر می‌کنم تورم گذرا باشد. فکر نمی‌کنم وضعیت دلار به عنوان ارز رزرو در سراسر دنیا با تهدید مواجه باشد.

۱۱٫ سناتور جمهوری خواه می گوید “ممکن است قبل از ۴ ژوئن بتوانیم به توافقی برای بسته زیرساختی برسیم.”

۱۲٫ بوستیک از فدرال رزرو می گوید “الان زمان مناسبی برای تغییر سیاست‌های بانک مرکزی نیست. در فصل تابستان بازار با تغییرات چشم‌گیری رو به رو خواهد شد. فکر می‌کنم در ماه‌های آینده نوسانات تورمی شدیدی را شاهد باشیم.”

*سیاسی

۱٫ اسراییل و فلسطین از سوی پکن به مذاکره در چین دعوت شدند!

۲٫ فرمانده ارتش آمریکا در خصوص گسترش ناپایدار در وضعیت اسرائیل فراتر از موضوع غزه هشدار داد.

۳٫ ظریف در توئیتر “آمریکا ۷۳۵ میلیون دلار دیگر برای تهیه موشک های دقیق به اسرائیل می دهد تا کودکان بیشتری را با دقت بیشتری بکشد.”

۴٫ یک رسانه انگلیسی گزارش داده آمریکا برای بازگشت به برجام باید تحریم‌های وضع‌شده در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ علیه ۷۰۰ فرد و نهاد مرتبط با ایران را رفع کند.

موفق باشید.

ولید هلالات

#بازار_سرمایه   #بورس   #سهام   #دلار   #بانک

شاخص کل / شاخص کل / شاخص کل / شاخص کل / شاخص کل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *