*آمارها کلیدی بازار

۱٫ روند شاخص کل نزولی – روند شاخص هم وزن نزولی (بر اساس خروجی یک سیستم معاملاتی)

۲٫ دلار حواله سنا ۲۰٫۲۵۴ – ۲۰٫۴۳۸ تومان. اسکناس تهران ۲۴٫۵۸۰ تومان.

۳٫ در بورس کالا، الکیل بنزن خطی ۳۳۲میلیون ريال معامله شد. اوره ۵۸٫۵-۵۹٫۵ میلیون ريال، PVC شپترو ۳۰۸میلیون ريال، سبد تیرآهن مخلوط ۱۴۳-۱۵۲ میلیون ريال، لوب کات سبک شبریز ۸۹میلیون ريال، ورق سرد لوازم خانگی مبارکه ۲۳۱میلیون ريال، ورق گالوانیزه خودرو ۲۶۷میلیون ريال.

۴٫ روز چهارشنبه ۳۱۹نماد (قبلی۳۶۰) دچار صف فروش بودند که ارزش این صفوف ۵٫۳همت (قبلی ۵٫۸) بود. ۳۸۲ نماد (قبلی ۴۳۹) معادل ۶۱درصد بازار منفی بود.

۵٫ ارزش معاملات روز شنبه ۴٫۵۵همت بود. ۵۰۷میلیارد تومان ورود پول حقیقی و ۴۹۷میلیارد تومان خروج پول از صندوق های درآمد ثابت ثبت کردید که یک رکورد بود.

۶٫ حقیقی ها در بازار شنبه فلزی، شیمیاییی، پالایشی و چند رشته ای خریدند. حقوقی ها از غذایی و بیمه و دارو حمایت کردند. فولاد در صدر خرید حقیقی ها بود و پس ازان فملی، شپنا، شبندر، شبریز، تاپیکو، شستا دیده شدند. حقوقی از وپاسار، غصینو، دانا، وملل، کی.بی.سی حمایت کرد.

۷٫ در خصوص بخشی از فرآیند افزایش سرمایه شبندر، ورازی، دتولید، دماوند، وپخش، دابور، بسویچ، فباهنر، اتکام … گزارش جدید به کدال نشست.

۸٫ نرخ سود بین بانکی در ۶ خرداد ۱۹٫۲۴درصد بوده است. این نرخ ۱۱ فروردین ۱۹٫۹درصد بود و هفته گذشته ۳۰ اردیبهشت ۱۹٫۶درصد.

*صنایع و شرکت ها

۱٫ پست بانک در یک اطلاعیه گفت ” با توجه به وضعیت باز ارزی مثبت این بانک در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ معادل ۱۱٫۱۸۱٫۵۴۲ دلار، با اعمال نرخ های جدید سود حاصل از تسعیر ارز پست بانک منعکس در یادداشت شماره ۳۸ صورتهای مالی مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ از مبلغ ۳۹۱ میلیارد ریال به ۹۵۹ میلیارد ریال برآورد می گردد”

۲٫ طرح بهبود فرآیند و کیفیت گازوئیل پالایشگاه اصفهان وارد مرحله پیش‌ راه‌اندازی شد. اجرای طرح‌های بهینه‌سازی پالایشگاه اصفهان افزایش درآمدی ۳۲۴ میلیون یورویی را برای این پالایشگاه به دنبال خواهد داشت. (در بهبود فرآیند مقدار تولید عموما تغییر نمی کند، بلکه محصولی تولید می شود که کرک اسپرد بهتری دارد. تفاوت کیفیت گاها تا ۲-۳ دلار در هر بشکه تاثیر دارد)

۳٫ حسینا در خصوص خرید تجهیزات شفاف سازی داد.

۴٫ سناباد زیرمجموعه فخوز که تازگی به بهره برداری رسیده ۸۰۵میلیارد تومان سود ساخت.

۵٫ مدیر مالی شرکت ذغال سنگ نگین طبس می گوید “فعلا برای آزادسازی نرخ سنگ آهن قدم هایی برداشته شده اما این که انتظار داشته باشیم اتفاقی که برای زنجیره فولاد در بحث آزادسازی قیمت ها افتاد، در خصوص ذغالسنگی ها نیز رخ دهد، خیر. هنوز اتفاقی در این زمینه رخ نداده است. وی گفت سود سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشد ۳۰۰درصد داشته است.”

۶٫ مدیرعامل تاصیکو می گوید “اجازه احداث کارخانه استحصال طلا در شهرستان سقز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور صادر شد. : با بهره برداری از این طرح سالانه بیش از ۵۰۰ کیلو طلا تولید می شود.”

۷٫ اعطای تسهیلات به مشتریان جهت خرید اقساطی کالا از پذیرندگان دیجی پی به وسیله اعتبار اختصاص یافته از محل منابع لیزینگ رایان سایپا صورت خواهد گرفت. ارزش این توافق ۳۰۰ میلیارد تومان است. (ولساپا سال ها در تلاش برای ورود به عرصه لیزینگ لوازم خانگی بود)

۸٫ در مجمع کرماشا، مدیر عامل شرکت گفت “در سال ۹۸ مشکل آلودگی گاز ورودی داشتیم که در سال ۹۹ توقف تولید به این دلیل صورت نگرفت. ۲۹ روز به دلیل قطعی گاز تعطیل شدیم که از این فرصت برای تعمیرات استفاده کردیم. به رغم این مشکلات ۱۲ درصد بیش از سال ۹۸ تولید کردیم. در طرح توسعه فعلی، در واحد امونیاک ۵۴ درصد و اوراه ۳۰ درصد پیشرفت داشتیم.

۹٫ سهامداران بازار سرمایه خواستار آزادسازی نرخ شکر و همچنین عرضه شکر در بورس کالا شدند.

۱۰٫ امروز در بورس کالا، عرضه بیش از ۸۳ هزار تُن محصولات سیمانی برای اولین بار صورت میگیرد. نرخ معاملاتی و انجام معامله بسیار مهم است.

۱۱٫ سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس می گوید ” آنالیز قیمتی محصولات خودروسازان به کمیسیون ارائه شده و قرار است این هفته این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. در نامه کتبی خودروسازان، محاسبات آنالیز قیمتی انواع خودرو نشان می‌دهد شرکت‌های خودروساز در هر خودرو ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان ضرر می‌دهند.”

۱۲٫ صنعت و معدن در خصوص PET می گوید “قیمت پلی اتیلن ترفتالات FOB شمال شرق آسیا، بدون تغییر نسبت به هفته قبل در ۹۴۰ دلار به ازای هر تن باقی ماند”

۱۳٫ مطابق با داده های آیسیس، قیمت روغن پایه صادراتی از مبدا ایران در ماه گذشته به ۹۱۰ دلار رسید که در دو سال گذشته بی سابقه بوده و در هفته اخیر نیز همچنان در سقف قیمتی خود ۱،۱۱۰ دلار معامله شده است.

۱۴٫ قیمت ABS آسیا در هفته ی گذشته بدون تغییر در قیمت ۲،۴۰۵ دلار به ازای CFR چین باقی ماند.

۱۵٫ قیمت ورق گرم CIS این هفته ۱٫۱۰۵ دلار گزارش شده است که افزایش ۴۰ دلاری را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد.

۱۶٫ کچاد مجوز تاسیس دو کارخانه جدید دریافت کرده که باید برای آن ها طرح اجرا کند. کارخانه تولید ورق آلیاژی با ظرفیت ۱ میلیون تن در سال، با سرمایه گذاری ۱۳۵۸۲۴ میلیارد ریال و کارخانه تولید آهن اسفنجی به ظرفیت سالانه ۸۰۰ هزار تن، قابل افزایش تا ۱ میلیون تن، با سرمایه گذاری ۲۱۶۷۴ میلیارد ریال در استان یزد.

۱۷٫ چینی ها تولید فولاد را کاهش داده اند و داده های جدید از نیمه دوم ماه می باعث تقویت قیمت های داخلی چین شد. اگر باران های موسمی جدی باشد، شاید تقاضا تضعیف شود اما در حالت نرمال، قیمت فولاد مجدد به سقف قبلی می رسد.

۱۸٫ انفجار خط لوله اکسیژن بین دو واحد پتروشیمی در عسلویه ایران در اواسط هفته، قیمت‌های داخلی چین و معاملات آتی را افزایش داد. در هند نیز، قیمت‌های متانول محلی در ۲۸ می به دلیل نگرانی در مورد تولید متانول ایران به ۳۲ روپیه در کیلوگرم رسید.

*اقتصادی

۱٫ سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی تکمیل سامانه پایانه‌های فروشگاهی خبر داد و تاکید کرد که به نتیجه رسیدن آن سبب فراهم شدن بستر اطلاعاتی برای مالیات بر عایدی و مجموع درآمد می‌شود.

۲٫ نمایندگان مجلس طی روز گذشته کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند که از این پس طبق مدت تملک، اگر فردی طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند.

۳٫ رئیس جمهور آمریكا پیشنهاد كرد كه به عنوان بخشی از بودجه ۶ تریلیون دلاری خود برای سال مالی آینده، یك كاهش مزایای مالیاتی برای تولیدكنندگان نفت، گاز طبیعی و ذغال سنگ به نفع خودروهای الكتریكی و سایر گزینه های انرژی كم كربن حذف شود.

۴٫ وزیر انرژی ایالات متحده می گوید “حمله سایبری به خط لوله Colonial Pipeline در اوایل ماه جاری میلادی ،نشان دادکشور به استانداردهای جامع امنیت سایبری برای خطوط لوله و زیرساخت های نفت و گاز نیاز دارد.”

*سیاسی

۱٫ یک مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید “هنوز اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. برخی از اختلاف‌نظرها، مسائل مهمی هستند و ما هنوز به جمع‌بندی و پایان راه نزدیک نیستیم.”

۲٫ مرتضی حیدری مجری مناظره‌های انتخاباتی شد

۳٫ قاضی زاده هاشمی می گوید “مقصر تمام مشکلات بازار سرمایه، دولت است. اعتقادی به قیمت‌گذاری دستوری ندارم . مخالف ارزپاشی هستم . ️این آقایان نمی خواهند ترکیب شورای عالی بورس تغییر پیدا کند.

۴٫ رئیسی در پاسه به آسیبی که به ورودی جدیدهای بورس وارد شده است گفت “اول باید ببینیم بورس چرا این طور شد. آگاهی بخشی باید متوازن انجام شود. ما یک سومدیریت داشتیم در آگاهی بخشی. دوم اینکه بورس نیاز به نظارت دارد. نکته سوم دولت نباید کسری بودجه خود را از بورس حل کند یا به این میزان از بورس برداشت کند. باید یک بیمه فعالی برای سهامداران خرد ایجاد شود که به آنها اطمینان دهد که اگر دچار خسارت شدند آن خسارت جبران می شود. می شود مثلا ۱۰ میلیون تومان را تضمین کرد. اگر صندوق تثبیت و صندوق توسعه کمک کنند میتوان جلوی ضرر سهامداران خرد از نوسانات را گرفت.”

رئیسی در خصوص اقتصاد گفت ” پیشران اقتصادی مثل مسکن داریم و ما باید یک میلیون مسکن در هر سال ایجاد کنیم. مسکن مثل لوکوموتیو اقتصاد را جلو می برد.”

۵٫ رییس کمیسیون شورای اطلاعات فدراسیون روسیه معتقد است که توافق آتی در مورد احیای برنامه هسته ای ایران در وین یکی از مباحث مهم دیدار ولادیمیر پوتین و جو بایدن رییسان جمهوری روسیه و آمریکا خواهد بود.

۶٫ کشتی نفتکش هورس متعلق به ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران که از ۵ بهمن ۹۹ در آبهای اندونزی توقیف شده بود دیروز جمعه آزاد شد.

موفق باشید

ولید هلالات

 

تحلیل شرکت های بورس اوراق بهادار را در گزارش بازار بخوانید.
کانال تلگرام: https://t.me/farabibourse
ما را در آپارات دنبال کنید: http://www.aparat.com/kargozari.org
خرید و فروش آنلاین سکه و طلا : https://kargozari.org/2018/05/25/gold

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *