*آمارها کلیدی بازار

۱٫ شاخص کل روند صعودی – شاخص هم وزن روند متعادل

۲٫ حقیقی ها در بازار روز دوشنبه از گروه سرمایه گذاری ، چند رشته ای و شیمیایی و مخابرات سهم خریدند. حقوقی ها از پالایشی، فلزی و سیمان حمایت کردند. شستا، ومدیر، ومعادن، شفن، وتجارت، نوری، اخابر در صدر خرید حقیقی ها بود. حقوقی ها شپنا، اپال، تاپیکو، ساراب، وملل، فولاد، فوکا، وبملت، وآیند خریدند.

۳٫  در خصوص بخشی از فرآیند افزایش سرمایه خفناور، فرابورس، وبوعلی، میدکو، گوهران، انرژی، ودی… گزارش جدید به کدال نشست.

۴٫ روز دوشنبه ۱۷۰ نماد (۱۶۱ قبلی) دچار صف فروش بودند که ارزش این صفوف ۲٫۵ همت (قبلی ۲٫۵) بود. ۴۱۳ نماد (قبلی ۳۹۱) معادل ۶۵ درصد بازار منفی بود.

۵٫ ارزش معاملات روز دوشنبه ۶٫۹۷ همت بود. ۱۰۲ میلیارد تومان ورود پول حقیقی صورت گرفت ضمن اینکه ۹۳ میلیارد تومان خروج پول از صندوق های درآمد ثابت ثبت شد.

۶٫ سرانه خرید و فروش حقیقی روز دوشنبه به ترتیب ۱۵۸ میلیون ريال در مقابل ۱۶۸ میلیون ریال گزارش شد. (روز قبل ۱۶۲ به ۱۶۸ )

۷٫ دلار حواله سنا ۲۱٫۱۷۴– ۲۱٫۳۶۶ تومان. اسکناس تهران ۲۴٫۸۹۰ تومان.

۸٫در بورس کالا، آهن اسفنجی ۸۷٫۷ میلیون ريال، پلی پروپیلن ۲۷۰-۳۷۹ میلیون ريال، PVC شپترو ۲۹۱ میلیون ريال، روغن پایه SN500 شسپا ۱۹۶٫۵ میلیون ريال، سیمان تیپ۲ هر تن ۳۴۵۰ – ۳۶۲۲ هزار ريال، سیمان سفید ساوه ۹۲۴۸ – ۱۰٫۸۱۵ هزار ريال، سیمان مرکب ۵۱۷۷ – ۵۷۵۸ هزار ريال، مس کاتد ۱۹۳۹ میلیون ريال، ورق رنگی مبارکه ۳۰۲میلیون ريال، ورق سرد B مبارکه ۲۳۲ میلیون ريال.

*صنایع و شرکت ها

۱٫ شدوص توسط تعزیرات طی سال ۹۹ مبلغ ۵۰میلیارد تومان جریمه شده که با رد تجدید نظر خواهی، این رقم را در صورت مالی سال ۹۹ ذخیره گرفته و نسبت به اعتراض و شکایت در دیوان عدالت اقدام نموده است.

۲٫ فتوسا در یک شفاف سازی می گوید که در مجمع ۱۰درصد سود را تقسیم کرده و در آینده متناسب با شرایط شرکت، از محل انباشته افزایش سرمایه خواهد داد.

۳٫ شاملا قصد دارد نسبت به فروش چهار دستگاه آپارتمان با کاربری اداری با متراژ کل ۹۶۷ متر مربع واقع در خیابان میرزای شیرازی، کوچه شهدا پلاک ۱۵ اقدام کند. نتیجه مزایده ۲۳ تیر مشخص می شود.

۴٫ خبهمن نسبت به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی، به منظور تامین سرمایه در گردش و حمایت از بازار سرمایه اقدام نموده که رقم آن ۸۰۰ میلیارد تومان با نرخ ۲۲درصد و سررسید ۲ ساله است.

۵٫ حفارس یک قرارداد ۸۵ میلیارد ريالی با اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان تهران به نمایندگی از شرکت بازرگانی دولتی ایران منعقد کرده که موضوع آن ذخیره سازی گندم است و از اول سال ۱۴۰۰ نیز آغاز شده است.

۶٫ ولیز یک ملک در شهرستان آمل به ارزش ۲٫۷۸میلیارد تومان و بهای تمام شده ۸۰۰میلیون تومان را به آقای نقی حریری فروخته است. (آقا نقی تبریک عرض میکنم)

۷٫ پروانه بهره برداری از معدن دولومیت برای کفرا به صورت مشروط صادر شد. طبق اعلام شرکت “بر اساس آرای شورای عالی معادن پروانه بهره برداری حاضر مشروط به به احداث واحد دولومیت کلسینه ظرف بازه زمانی یکساله صادر گردیده است”

۸٫ تبرک اقدام به واگذاری شرکت صنایع غذایی مهرانه خراسان و شرکت مبین نگار بهناز نموده است. بابت این دو شرکت به ترتیب ۸۰٫۶ و ۱۵۵ میلیارد ريال سود شناسایی کرده است.

۹٫ سرمايه گذاري و توسعه گل گهر طی ۳ماه ۳۵۸ میلیارد تومان سود فروش سهام و سود مجمع شناسایی کرده است.

۱۰٫ دبیر انجمن خودروسازان می گوید ” پیشنهاد داده ایم که یک سال به طور آزمایشی خودروسازان خودرو را در بورس کالا ارائه دهند و کل مبلغ خود را دریافت کنند و مضرات و محاسن آن را بررسی کنند.”

۱۱٫ مدیرعامل بوعلی در مجمع گفت ” پیش بینی می کنیم با راه اندازی واحد پارازایلین و دیگر پروژه های توسعه ای شرکت از سال بعد حدود ۴۰ الی ۵۰ میلیون دلار به سودسازی اضافه شود.” نماینده هلدینگ هم گفته “با رای دیوان عدالت اداری شرکت مشمول مالیات نیست اما عدد مالیات در صورت های مالیاتی دیده شده است که هلدینگ این صورت ها را قبول ندارد و امیدواریم با کمک نماینده بورس و حسابرس صورت های مالی را اصلاح کنیم.”

۱۲٫ پارسیس تحلیل می گوید ” NAV هر سهم وصندوق ۳۰۵۹۸ ریال و نسبت P/NAV روز شرکت ۴۹ درصد می باشد. همچنین NAV هر سهم وسپه ۱۵,۱۶۹ ریال و نسبت P/NAV روز شرکت ۴۶ درصد می باشد.”

۱۳٫ صنعت و معدن می گوید “قیمت ال پی جی در هفته اخیر روند صعودی داشته و ۶۱۷ دلار گزارش شده است.”
۱۴٫ صنعت و معدن می گوید “قیمتهای فلزات در بازار آتی چین علی رغم اینکه چین به دنبال کنترل قیمتهاست، با رشد قیمتی همراه شدند. قیمت محصولات پتروشیمی هم با افزایش قیمت همراه بودند. محصولات فولاد با توجه به کاهش تقاضای فصلی و تلاش دولت چین برای تثبیت بازار، با افت قیمت مواجه بودند.”

۱۵٫ خبرگزاری ها می گوید “وزارت صمت موافق افزایش قیمت شیر خام است اما تصمیم گیری در این خصوص را به اواخر تیرماه که وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی را برعهده خواهد گرفت، موکول کرده است.”

۱۶٫ مدیرطرح نوسازی ناوگان سازمان راهداری می گوید “هم اکنون ۴۵۰ هزار دستگاه کامیون در کشور فعال هستند که از این تعداد حدود ۲۰۰هزار دستگاه کامیون برون شهری و درون شهری فرسوده‌اند”

۱۷٫ تسمه سایز جدید در نورد سنگین شرکت فولاد آلیاژی ایران تولید شد که یک گرید جدید و به سفارش یک شرکت بزرگ داخلی است.

۱۸٫ استیل پرایس می گوید “به دنبال کشف سه کیس کرونا دلتا در شهر پرت، مرکز استرالیای غربی از دیروز در اغلب مناطق این ایالت حالت فوق‌العاده اعلام شد. سرعت انتقال ویروس دلتا بسیار بیش از نمونه های قبلی است، با این حال به نظر نمی‌رسد بر روی عملیات استخراج و ارسال سنگ آهن تاثیر زیادی داشته باشد.”

۱۹٫ شمش CIS هر تن ۶۳۰ دلار، سنگ آهن ۲۲۰ دلار.

۲۰٫ پلنرمی گوید “اخبار مرتبط با کاهش تولید فولاد در استانهای کلیدی چین باعث موج جدید رشد قیمت در معاملات شبانه بازار فیوچرز شده است. طبق اخبار منابع پلنر، در صورت تحقق کامل توقف ها طی سه روز از ۲۸ ژوئن تا ۱ جولای، روزانه نزدیک‌ به ۱۱۰ هزار تن از تولید فولاد تنها در منطقه تانگشان کاسته خواهد شد و مجموع افت تولید در چین طی سه روز ۴۳۵ هزار تن خواهد بود.”

*اقتصادی

۱٫ قائم مقام بانک مرکزی می گوید “از ابتدای سال جاری تاکنون روزانه به طور متوسط بیش از ۵ میلیون دلار و یک میلیون یورو در بازار متشکل معاملات ارزی معامله شده است.”

۲٫ مبادلات تجاری ایران و چین در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی با افت ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به حدود ۵.۵ میلیارد دلار رسید. واردات چین از ایران در پنج ماه نخست سال جاری میلادی به ۲٫۵ میلیارد دلار رسیده که این رقم با افت ۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

۳٫ واکسن پاستور در حال نهایی شدن است و در صورتیکه نتایج کارآزمایی بالینی آن با موفقیت طی شود برای افراد زیر ۱۸ سال مفید خواهد بود و می‌ توان برای واکسینه کردن دانش آموزان هم از آن استفاده کرد.

۴٫ مدیر عامل اتحادیه دام سبک می گوید ” با توجه به خرید دام بالاتر از نرخ بازار از سوی قاچاقچیان، قاچاق دام از مرزهای غربی کشور در حال انجام است.”

۵٫ مدیران شرکت های نفتی در جریان کنفرانس قطر احتمال می‌دهند به دلیل کاهش سرمایه گذاری در تولید و کمبود عرضه نسبت به تقاضا طی ماه های آتی نفت می‌تواند به سطح ۱۰۰ دلار / بشکه شاخص برنت بازگردد.

۶٫ امیر صباغ می گوید “با وجود نگرانی از افزایش تورم جهانی و جهت گیری بانکهای مرکزی دنیا برای مقابله یا آن نرخ اوراق_قرضه جهانی روندی نزولی طی میکند و بر خلاف انتظار به زیر ۱٫۵%> افت کرده است. دلیل این موضوع گسترش کرونا و خطر تعطیلی مجدد اقتصادهای کشورها با هدف مقابله با آن است”

۷٫ رئیس فدرال رزرو ریچموند بارکین انتظار دارد تورم به مرور زمان به سطوح عادی بازگردد. انتظار دارم افزایش قیمت خودرو های دست دوم و بلیط هواپیما زود گذر باشد. در ارزیابی سیاست های پولی می خواهم سال آینده به پیشرفت فدرال رزرو در ارتباط با اهداف نگاه کنم.توالی از تیپرینگ و افزایش نرخ های بهره را ترجیح می دهم.

۸٫ شاخص هزینه واردات آلمان در ارزیابی ماه می که انتظارت برای شاخص عدد ۱.۳٪ بود به عدد ۱.۷٪🔺 رسید.

۹٫ آمار مبتلایان به کرونا به عدد ۲۲۸۶۸ نفر رسیده است. این بالاترین میزان از اواخر ماه ژانویه است.

۱۰٫ تزریقی ترکیبی دو واکسن فایزر و استرازنکا پاسخ ایمنی قوی‌تری تولید کرد.

*سیاسی

۱٫ محمدصالح مفتاح از چهره‌های نزدیک به قالیباف رییس مجلس در توئیتی اعلام کرد که طرح جنجالی مجلس برای فضای مجازی از دستور کار خارج شده است.

۲٫ وزارت خارجه فرانسه خواستار ادامه همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و فراهم کردن دسترسی کامل این نهاد به تأسیسات هسته‌ای ایران شد.

۳٫ مراسم تحلیف رییسی روز پنجشنبه ۱۴ مرداد در سالگرد صدور فرمان مشروطیت در محل مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

۴٫ سخنگوی وزارت خارجه می گوید “در خصوص تمدید و عدم تمدید توافق ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنوز تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است. در بحث مذاکرات وین در جایی هستیم که باید تمامی طرفین تصمیمات خود را اتخاذ کنند. ما از نظر خودمان تصمیماتی که باید می‌گرفتیم را گرفته‌ایم و اعلام کرده‌ایم و اکنون باید طرف‌های مقابل تصمیمات خود را بگیرند.”

۵٫ رهبر انقلاب “حرکت آقای رئیسی در دو سال اخیر در قوه قضائیه مصداق حرکت جهادی شبانه‌روزی بود. در این مدت امید مردم به دستگاه قضا احیا شد. اعتماد ملت یک سرمایه بزرگ اجتماعی برای جمهوری اسلامی است”

موفق باشید / ۸ تیر

ولید هلالات

#سهام   #شاخص_کل    #بورس

سرمایه گذاری / سرمایه گذاری / سرمایه گذاری / سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *