#خوب_است_بدانیم_که چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت
*زمان مطالعه: ۱۲دقیقه

۱) نمره بازار در انتهای روز گذشته بر اساس کانال پایش بازار  منفی ۵۸

۲) ارزش معاملات خرد کانال خلاصه بازار ۳٫۷همت

۳) خالص معاملات کدهای بزرگ حقیقی: منفی

۴) میانگین بازده معادل بانکی اخزا بر اساس کانال امیر ندیری: ۲۹٫۲۱

۵) وضعیت شاخص های اصلی بازار:
هم وزن: متعادل منفی
کل: متعادل منفی

۶) سخنگوی اقتصادی دولت  می گوید “نتایج نشست فرزین و مجلس توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود. تسهیل در حوزه رفع تعهد ارزی بنگاه‌های کوچک انجام می‌شود و جزییات توسط بانک مرکزی اعلام خواهد شد.”

۷) وزیر اقتصاد می گوید ” وزارت اقتصاد با اصلاح «بند س تبصره ۶ قانون بودجه موافق است.  اصلاح این بند در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شده و نظر وزارت اقتصاد نسبت به این موضوع کاملا مثبت است؛ برخلاف تصور خیلی از افراد که فکر می‌کنند برای وزارت اقتصاد فقط ملاحظات مالیاتی اهمیت دارد.”

۸) حسین محمود اصل می گوید “با پیگیری دکتر پورابراهیمی و تذکر در صحن علنی، طرح اصلاح بند س تبصره ۶ امروز در دستور کار خواهد بود.”

۹) احسان دشتیانه خبر داد “شورای عالی بورس از وزیر اقتصاد درخواست برگزاری جلسه با شخص رئیس جمهور برای حل مسائل بورس کرده است.”

۱۰) پارسیس تحلیل نوشت ” بر اساس طرح اصلاح بند س تبصره ۶ کلیه معافیت های مالیاتی ناشران بورسی و صندوق ها، افزایش سرمایه از محل  تجدید ارزیابی دارایی ها (هر۵ سال یکبار)، افزایش سرمایه از محل سود انباشته، صادرات کالاهای نهایی و سایر معافیت های بخش تولید بدون سقف خواهد بود.”

۱۱) مجید حصاری در خصوص روند زمانی شاخص کل نوشت ” اگر به زمان و طول عمر دو موج AB و CD دقت کنیم به ترتیب ۳۳ روز و ۴۹ روز است اما از عمر موج کنونی تنها ۱۵ روز است که می گذرد که نشان از فشار فروش بالا در بازار دارد. پس احتمال این که با انتهای این موج فاصله داشته باشیم کم نخواهد بود و بهتر است احتمال این سناریو را در محاسبات خود گنجاند.”  (لینک تحلیل کامل) (https://t.me/CommoLady/5464)

۱۲) شورای اتحادیه اروپا در بروکسل  اعلام کرد که کشورهای عضو این اتحادیه تصمیم گرفته‌اند تا تحریم‌های کنونی علیه ایران را به دلیل آن‌چه نقش تهران در جنگ اوکراین خوانده است، گسترش دهند.

۱۳) بلینکن گفت تاکتیک های اسرائیل موجب تلفات وحشتناک غیرنظامیان بی گناه و عدم توانایی در خنثی سازی نیروهای حماس و ایجاد طغیانی طولانی مدت می شود.

۱۴) ارتش روسیه بخش دیگری از بزرگراه خارکف – لیپتسی را تحت کنترل خود درآورد.  شهر لیپتسی دروازه ورود به خارکف دومین شهر بزرگ اوکراین است.

۱۵) امارات و آذربایجان در جشن “استقلال” اسرائیل شرکت کردند.

۱۶) رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، کمال خرازی می گوید ” اسرائیل تنها کشور منطقه است که دارای تسلیحات هسته ای است، بنابراین باید خلع سلاح شود.”

۱۷) تولید کشورهای عضو اوپک با کاهش ۴۸ هزار بشکه به مقدار ۲۶ میلیون و ۵۷۵ هزار بشکه در روز ماه آوریل رسید. در ماه مذکور تولید نفت ایران با افزایش ۱۴ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۲۱۲ هزار بشکه رسید.

۱۸)  مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران مایل به یک گفتگوی جدی با آژانس است و پس از مذاکرات وی در ایران، دو طرف می‌توانند وارد یک مرحله متفاوت شوند.

۱۹)  چند ماه دیگر مهم ترین رویداد سیاسی آمریکا در سال جاری یعنی انتخابات ریاست جمهوری این کشور رخ می دهد و تا آن زمان بازار نظرسنجی ها داغ است. در یک نظرسنجی جدید که از سوی موسسه نیویورک تایمز انجام شده مشخص شد ترامپ محبوبیت بالاتری دارد. اگرچه تا شش ماه دیگر اتفاقات مختلف رخ خواهد داد. (بورس۲۴)

۲۰) اجرای طرحهای زنجیره ارزش اتانول سنتزی و اسید استیک در پتروشیمی خارک توسط مدیرعامل این شرکت اطلاع رسانی شد. وی گفت “در حال حاضر بهترین و اولین پروژه ای که در نظر گرفتیم، پروژه تبدیل متانول به اتانول سنتزی با طرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال است که مطالعات آن نهایی شده و در حال مذاکره با لایسنسور هستیم تا بتوانیم امسال عملیات اجرایی آن را آغاز کنیم.”  (نفت ما)

۲۱) برگزاری مجمع پتروشیمی شازند در خصوص پالایشگاه تهران لغو خواهد شد. (نفت ما)

۲۲) از سال ۱۴۰۰ تا کنون روزانه حدود ۲۵ میلیون متر مکعب گاز همراه نفت جمع‌آوری شده که این عدد تا پایان سال ۱۴۰۴ به ۴۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. (کانال نفت گاز پتروشیمی)

۲۳) مس به بالاترین حد در دو سال اخیر رسید زیرا چشم انداز عرضه محدود مورد انتظار، تقاضا را از سوی خریداران در قراردادهای آتی جذب می نماید،این امر تداوم ضعف داده های چین را خنثی کند. (کامولیدی)

۲۴) قیمت های داخلی چین در کالای پی وی سی پس از ۹ هفته ثبات یا اصلاح، با افزایش معاملات آتی، افزایش یافت. (پتروتحلیل)

۲۵) هزینه تولید کننده آمریکا در ماه آوریل بیش از حد انتظار افزایش یافت. شاخص هزینه تولید کننده ایالات متحده ارزیابی ماه آوریل عدد واقعی ۰.۵٪🔺 عدد مورد انتظار ۰.۳٪ *** عدد قبلی ۰.۲٪ .

۲۶) پس از انتشار داده ها معامله گران شرط بندی را برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر کاهش دادند.

۲۷) پاول گفت “اطمینان من به کاهش تورم کمتر از چیزی است که قبلاً بود. نمی توانم گذارش PPI را داغ بدانم بلکه به نوعی مبهم بوده است. سیاست محدودکننده ممکن است بیشتر از حد انتظار طول بکشد تا کار خود را انجام دهد و تورم را کاهش دهد.”

۲۸) فاز توسعه لاستیک کردستان در حال انجام است و در این فاز تولید از ۳۶ هزار تن به ۵۰ هزار تن افزایش پیدا خواهد کرد. (بارز کردستان زیر مجموعه پکرمان) (بتاسهم)

۲۹) دپارس بخشی از سهام خود در دامین را فروخت. (بتاسهم)

۳۰) کگاز از طرح افزایش ظرفیت و بهبود راندمان با هزینه ۳۷۷میلیارد تومان خبر داد. (بتاسهم)

۳۱) زنجان و وکبهمن، افزایش سرمایه می دهند.(بتاسهم)

۳۱) تجلی در قزاقستان معدن می خرد. (معدن ۲۴)

ولیدهلالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *