#خوب_است_بدانیم_که چهارشنبه ۹ خرداد

۱) نمره بازار در انتهای روز گذشته بر اساس کانال پایش بازار مثبت ۲۴

۲) ارزش معاملات خرد کانال خلاصه بازار ۳٫۰همت

۳) خالص معاملات کدهای بزرگ حقیقی: مثبت
۴) میانگین بازده معادل بانکی اخزا بر اساس کانال امیر ندیری: ۲۷٫۶۹ 😐
۵) وضعیت شاخص های اصلی بازار:
هم وزن: متعادل منفی
کل: متعادل منفی
۶) وحید روشن قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس درباره آخرین وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌های ایران خودرو و سایپا گفت “در صورت اصلاح قوانین یا مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، مساله افزایش سرمایه ایران‌خودرو و سایپا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.” بتاسهم در همین خصوص نوشت، با موافقت وزارت صمت قرار بر این شد که مصوبه لازم برای تجدید ارزیابی خودروسازان در شورای عالی هماهنگی اقتصادی یا از طریق یک مصوبه قانونی اجرایی شود تا وضعیت خروج دو خوردوساز اصلی کشور در بازار سرمایه از حالت شک و تردید دربیاید.
۷) بتاسهم نوشت “طبق شنیده‌ها جلسه شورای هماهنگی سران قوا برای تصمیم گیری در خصوص ۳ ساله شدن تجدید ارزیابی دارایی برگزار می‌شود.”
۸) رئیس بانک مرکزی در چرخشی قابل توجه گفت “فاصله میان نرخ ارزها باید به حداقل برسد چون ایجاد فاصله در نرخ‌ها بستر ساز رانت است!”
۹) در چهارمین روز مداوم شاهد افت سود شدید اخزا و رشد قیمت آنها هستیم. به نظر می رسد با زمزمه مداخله به شکل کنترل نرخ سود اخزا و همچنین تقویت طرف خریدار، شدت افت نرخ سود اخزا سرعت بیشتری به خودش گرفته است. (فردانامه)
۱۰) معاون وزیر نفت می گوید “قرار است موضوع خوراک  پالایشی ها مورد بررسی قرار بگیرد و عنداللزوم این مصوبه اصلاح گردد.”
۱۱) مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و ‌اوراق بهادار با حضور در ساختمان میرداماد با دکتر محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی دیدار کرد. در این نشست یک‌ساعته رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس‌سازمان بورس راه‌های تقویت شاخص‌های بورس و اتخاذ تدابیر لازم جهت بهبود فرآیند سیاستگذاری‌ها را مورد بررسی قرار دادند. فرزین در این جلسه گفت “هدف بانک مرکزی، کمک به بازار سرمایه است و رشد بازار سرمایه برای بانک مرکزی در راستای اجرای برنامه‌هایش مهم است.”
۱۲) محمد مخبر می گوید “مسائلی که امروز در ستاد اقتصادی دولت درباره بازار سرمایه مطرح شده پیگیری خواهد شد و ان شا الله وضعیت این بازار بهتر می شود.”
۱۳) وزیر اقتصاد می گوید “با توجه به نارضایتی‌هایی که از بازار سرمایه وجود داشت، در جلسه ستاد اقتصادی امروز پیشنهاداتی برای بهبود چشم‌انداز سوداوری بورس به آقای مخبر اعلام شد. کنترل‌های قانونی نرخ سود بانکی، معافیت‌های مالیاتی، ابلاغیه نرخ پالایشگاهی و مسئله خودروسازی در دستور کار است.”
۱۴) قادر معصومی معصومی خانقاه، رئیس نظارت، در خصوص نامه بانک مرکزی نوشت “نامه جدید است. نرخ ها همان نرخهای اعلامی قبلی است. اکثر بانک ها با عنوان ۳ ساله و محدودیت برداشت یکماهه سپرده افتتاح می کنند. یعنی سقف ۲۳ درصد. فقط امیدوارم بانک مرکزی در کنترل آن جدی باشد!”
۱۵) طبق اطلاعات به دست آمده، مقرر شد توسط سازمان بورس تذکرات لازم به مدیران برخی صندوق هایی که تبلیغات گمراه کننده در نحوه اعلام نرخ ها دارند داده شود. همچنین تفاهم شد بانک مرکزی تدابیر لازم در خصوص افزایش میزان ریپو اوراق خزانه خریداری شده توسط نهادهای مالی بازار سرمایه در شبکه بانکی را اتخاذ نماید.
۱۶) مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس می گوید “۳۱ تیر ماه، پایان فرصت یک ساله ایران خودرو و سایپا برای خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت است.”
۱۷) کشکاری عضو فدرال رزرو می گوید “من می خواهم قبل از کاهش نرخ، ماه های بیشتری شاهد داده های تورم مثبت باشم. ما می‌توانیم برای مدت نامحدودی در وضعیت ثابت بمانیم.”
۱۸) قیمت نفت در آسیا ثابت مانده است. سرمایه‌گذاران منتظر اطلاعات تورم آمریکا برای بررسی سیاست پولی آینده این کشور و همچنین تصمیم ائتلاف اوپک پلاس در مورد تمدید طرح کاهش تولید هستند.
۱۹) ایالات متحده و شرکا برای استفاده از تحریم‌ها و کنترل‌های صادراتی برای جلوگیری از تجارت چین و روسیه که امنیت جمعی ما را تهدید می‌کند، آماده هستند.
۲۰) رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران می گوید “نسبت به تغییر سود بازرگانی برای واردات تایر معترض هستیم، زیرا زنجیره تامین تایرسازان باید با نرخ ارز ۵۰ تا ۶۰ هزارتومانی اقدام به تامین مواد اولیه کنند، اما بازرگانان چنین چالشی ندارند. از سوی پتروشیمی ها مواد اولیه صنعت تایر را گران تر از نرخ های جهانی عرضه می کنند، این درحالی است که تولید تایر در کشور پاسخگو نیاز مصرفی است. تایرسازان انتظار سیاست حمایتی از وزارت صمت داشتند تا منافع تولیدکننده در آن لحاظ شود، بنابراین انتظار ما و صف تعرفه واردات ۲۸ درصدی بود/ در حال حاضر مطالبات تایرسازان از صنایع خودروسازی به ۶ هزار میلیارد تومان رسیده است، یکی از چالش های اصلی تایرسازان تامین نقدینگی با هزینه های بسیار بالا است، متاسفانه نرخ بهره برای این صنعت در تامین مالی اکنون ۴۰ درصد شده است. این درحالی است که تعرفه واردات برای تایر به پایین ترین سطح رسیده است.”
۲۱) مدیرکل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان از آغاز عملیات اکتشاف پهنه شرکت گهر زمین در جنوب کرمان بازدید کرد. (معدن ۲۴)
۲۲) پروژه واحد نورد وایر شرکت فولاد آلیاژی ایران تا اوایل سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری می‌رسد.با بهره‌برداری از این خط، امکان تولید انواع وایرهای آلیاژی با ظرفیت نهایی ۴۰۰ هزار تن در سال فراهم خواهد شد. (معدن۲۴)
۲۳) نقدینگی اندک در بازار PVC در هفته های اخیر سبب شده تا محموله های اعتباری پتروشیمی غدیر در بورس کالا تا محدوده ۴۹ درصد رقابت را تجربه کنند، اما در همین مدت محموله های نقدی در محدوده ۷ تا ۸ درصد رقابت را ثبت کردند. در همین حال قیمت PVC در بازار داخلی و بورس کالا تقریبا یکسان شده در محدوده ۴۳ تا ۴۴ هزارتومان قرار گرفته است، گرچه به گفته کارشناسان این حوزه حجم معاملات در بازار داخلی به دلیل افت نرخ دلار به شدت کاهش یافته است. (پتروتحلیل)
۲۴) پس از اینکه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس جهان اخیرا با بحران مالی مواجه شد، دولت بایدن بر سر تصاحب معادن زامبیای این شرکت که ارزشی بالغ بر ۳میلیارد دلار دارند، با سرمایه‌گذاران بالقوه درگیر شده است. (انجمن مس)
۲۵) وزیر اقتصاد از تلاش وزارت اقتصاد برای واگذاری بخشی از سهام شرکت ستاره خلیج فارس در بورس خبر داد و گفت توافقاتی انجام شده است که بخشی از سهام این شرکت به منظور مولدسازی دارایی‌های دولت در اختیار قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا قرار بگیرد.
۲۶) تانک‌های اسرائیلی روز سه‌شنبه برای اولین بار به سمت مرکز رفح پیشروی کردند.
۲۷) امروز، اسرائیل پیشنهاد خود را برای از سرگیری مذاکرات آتش بس به میانجی ها ارائه خواهد کرد.
۲۸) حوثی ها بامداد سه شنبه ۵ موشک بالستیک ضد کشتی به سمت دریای سرخ پرتاب کردند. ۳ فروند موشک بالستیک ضد کشتی از یمن شلیک شد و به ناو “LAX” در دریای سرخ اصابت کرد.
۲۹) دولت بایدن با صدور قطعنامه در شورای حکام علیه ایران مخالفت کرده است. ایالات متحده همچنین تعدادی دیگر از کشورها را تحت فشار قرار داده تا از رای به این قطعنامه خودداری کنند و به آن‌ها گفته این همان کاری است که واشنگتن انجام خواهد داد.
۳۰) مک گرکور فرستاده ویژه وزارت امورخارجه آمریکا جهت گفتگو با مقامات منطقه وارد عمان شد. همزمان جابری انصاری از طرف وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب عازم عمان خواهد شد.
۳۱) محاصره کامل تایوان به همراه تحریم های غرب علیه چین، تولید ناخالص داخلی جهانی را در سال اول حدود ۵ تریلیون دلار یا ۵ درصد کاهش می دهد. تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سال اول ۳٫۳ درصد کاهش خواهد یافت و چین به ترتیب – ۸٫۹ درصد
۳۲) گلوبال پرس به نقل از منابع مدعی شده است که چین ممکن است در ماه ژوئن حمله‌ی خود را علیه تایوان آغاز کند.
۳۳) ظریف می گوید، کاندیدا نخواهد شد.
۳۴) قالیباف رئیس مجلس شد. پایداری ها در مجلس شکست خوردند اما این می تواند بخشی از یک پازل بزرگتر باشد.
۳۵) رنیک، قرارداد یک سد را دیافت کرده که مبلغ آن در محدود ۳همت است.
۳۶) خاور تایید حسابرس برای افزایش سرمایه را گرفت.
۳۷) بدهی شلرد به اداره گاز، تولید را متوقف کرد. این در حالی است که شرکت مورد اشاره مطالبات سنگینی از دولت بابت فروش دستوری دارد!!!
۳۸) کمینا اورهال کوره شماره یک را اعلام کرد. این شرکت امیدوار است که افزایش کیفیت محصولات در سال آینده حاصل این اورهال باشد.

موفق باشید.

ولید هلالات

ارزش معاملات خرد / ارزش معاملات خرد / ارزش معاملات خرد / ارزش معاملات خرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *