#خوب_است_بدانیم_که چهارشنبه ۳۰ خرداد

۱) نمره بازار در انتهای روز گذشته بر اساس کانال پایش بازار منفی ۶۲
۲) ارزش معاملات خرد کانال خلاصه بازار ۲٫۳۳همت
۳) خالص معاملات کدهای بزرگ حقیقی: منفی
۴) میانگین بازده معادل بانکی اخزا بر اساس کانال امیر ندیری: ۲۷٫۶۳
۵) وضعیت شاخص های اصلی بازار:
هم وزن: متعادل منفی
کل: متعادل منفی
۶) صندوق اهرمی با نماد “بیدار” جدیدترین صندوق گروه مالی اقتصاد بیدار است و پذیره‌نویسی آن از شنبه ۲ تیرماه آغاز می‌شود.
۷) حباب صندوق های اهرمی در روزهای گذشته افزایش یافته و مابین ۱۱درصد تا ۱۸درصد قرار گرفته است که نسبت به هفته گذشته ۳واحد درصد افزایش یافته است.

۸) هشتمين مرحله فروش اوراق مرابحه عام با تضمين دولت در سال ١٤٠٣ با نرخ سود اسمي ٢٣ درصد طی روز جاری انجام می دهد. نرخ بازده تا سررسيد اوراق با اعمال قيمت فروش به كسر ۲۸٫۴درصد الی ۲۸٫۹درصد است. (امیر ندیری)

۹) شورای پول و اعتبار منحل شد. به جای این شورا، هیات عالی جایگزین آن شده و ترکیب اعضای هیات عالی به‌گونه‌ای است که بانک مرکزی در آن واجد اکثریت مطلق آرا است. به عبارت دیگر از ۱۰صاحب حق رای در هیات عالی بانک مرکزی، هفت رای متعلق به کارکنان بانک مرکزی است.
۱۰) به گفته فعالان بازار پلیمر؛ نقدینگی پایین و سیاست های انقباضی بانک ها برای کنترل تورم سبب شده تا بازار پلیمرها به جز پلی پروپیلن ها و پت ها روند آرام و بدون تغییری را داشته باشند، همچنین موضوع نرخ گذاری و بازگشت ارز و روند افزایشی قیمت دلار نیما که تا محدوده ۴۲ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یافته و به گمان بازاریان تا محدوده ۴۵ یا ۴۶ هزارتومان تا دو ماه آینده رشد خواهد کرد، سبب شده تا اکثر معامله گران در انتظار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تعیین مبنای نرخ دلار و ثبات در بازار ارز باشند. (پتروتحلیل)
۱۱) سال گذشته بیش از ۴۸ درصد از پرداخت های جهانی با دلار انجام گرفته است. پس از آن یورو با حدود ۲۴ درصد در رده دوم و یوان چین با حدود ۳ درصد در رده پنجم استفاده شد. (پتروتحلیل)
۱۲) رئیس اداره تحلیل اقتصادی و ریسک مدیریت پژوهش سازمان بورس و اوراق بهادار می گوید “بررسی تغییرات نرخ بازده انتظاری اوراق اخزا از ابتدای خرداد ماه امسال نشان می‌دهد، نرخ مذکور روندی کاهشی را آغاز کرده و در ۲۰ روز اخیر، حدود ۵ واحد درصد کاهش یافته است. مقایسه شکل و سطوح منحنی ساختار زمانی نرخ بهره، در ابتدا و انتهای خرداد ماه نیز حاکی از تداوم این روند کاهشی در روزهای آتی است. اکنون در اوراق با سررسید بیش از دو سال نرخ بازده انتظاری تا سررسید اوراق به حدود ۳۲ درصد کاهش یافته است و انتظار می‌رود در روزهای آینده اثرات کاهنده این تغییرات در اوراق با سررسیدهای کمتر، افزایش یابد.”
۱۳) در جلسه اخیر هیات دولت، چالش‌های موجود در نرخ خوراک پالایشگاه‌ها برطرف و اصلاح آن به تصویب رسید.
۱۴) محمدرضا پور ابراهیمی در ستاد اقای قالیباف گفت “چند نرخی آغاز فساد در اقتصاد کشور است. ما حساب کرده‌ایم اگر ۴۵ میلیارد دلار صادرات کشور ، تسویه تعهدات ارزی ناشی از صادرات با سیاست سرکوب ارز که در حوزه قیمت‌گذاری انجام شود،  سالی حدود ۱۰ هزار تومان فقط مابه‌التفاوت هر دلار ،یعنی ۴۵۰ هزار میلیارد تومان  در جیب دلال در خود کشور توزیع می‌کنیم، این چه سیاست ارزی است؟ بازار سرمایه با قیمت‌های دستوری همخوانی ندارد. ما در برنامه هفتم توسعه ، ۲-۳ مورد را استثنا قرار داده‌ایم.”
۱۵) وزیر بهداشت می گوید “به‌دلیل وجود ارز ترجیحی داروهای ما کارتن کارتن به افغانستان قاچاق می‌شد. خودم در داروخانه‌های تاجیکستان دیدم که داروی ما را به ۲۰ برابر قیمت می‌فروشند.”
۱۶) شرکت‌های ایران خودرو و سایپا تا تیرماه سال ۱۴۰۴ فرصت دارند تا از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت خارج شوند تا دیگر مشمول لغو پذیرش نشوند. (ولی اله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران)
۱۷) قادر معصومی خانقاه مدیر نظارت بر بورس‌هامی گوید “دلیل تعیین دامنه ۶ درصدی برای بازار ایجاد دامنه نوسان قیمت همگن برای کلیه نمادها است.”
۱۸) شاخص خرده فروشی ایالات متحده تغییرات ماهانه می، عدد واقعی ۰.۱٪🔻 عدد مورد انتظار ۰.۳٪
۱۹) کالینز عضو فدرال رزرو می گوید “مناسب است که بانک مرکزی ایالات متحده در مورد سیاست های پولی صبور بماند.”
۲۰) موسالم عضو فدرال رزرو می گوید “من باید دوره ای از تورم مطلوب، تعدیل تقاضا و افزایش عرضه را مشاهده کنم تا اینکه به کاهش نرخ بهره اطمینان پیدا کنم.”
۲۱) لوگان عضو فدرال رزرو می گوید ” دیدن داده های CPI عالی است، باید چندین ماه دیگر را ببینیم تا اطمینان حاصل کنیم که به سمت ۲ درصد می رویم.”
۲۲) دفتر بودجه کنگره کسری بودجه فدرال آمریکا در سال ۲۰۲۴ را ۱٫۹۱۵ تریلیون دلار پیش بینی می کند که ۴۰۸ میلیارد دلار بیشتر از پیش بینی فوریه است.
۲۳) پیش‌بینی می‌شود امسال سرمایه‌گذاری در انرژی پاک، دو برابر سوخت‌های فسیلی باشد. (اکوالیت)
۲۴) شرکت مدیریت سامان سازه غدیر به نمایندگی از شرکت مخابرات ایران در نظر دارد تعدادی از املاک مازاد خود را از طریق مزایده عمومی بفروش برساند.
۲۵) در مجمع کنور ۲۱۶تومان سود تقسیم شد! طرح مولدسازی کلوخه‌های استخراجی سنوات قبل، بهره‌برداری پروژه گندله‌سازی یک میلیون تنی شرکت صبا امید غرب خاورمیانه و زمان شروع بهره‌برداری پروژه گلالی از موارد با اهمیت این مجمع بود.
۲۶) طرح احداث مگامدول احیاء مستقیم با ظرفیت تولید ۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تن آهن اسفنجی که تا پایان تابستان به مرحله تست سرد می رسد باعث می شود تا ظرفیت تولید آهن اسفنجی جهان فولاد سیرجان حدود ۴ برابر و از ۹۶۰ هزار تن فعلی به ۳ میلیون و ۷۷۰ هزار تن برسد. (معدن۲۴)
۲۷) ذوب آهن اصفهان به عنوان بزرگترین تولید کننده مقاطع طویل در ایران طی ۲ ماهه ابتدایی سال جاری و در سه گروه محصول خود شامل تیرآهن،کلاف و شمش چدن جهش تولید را ثبت کرد. این روند حاکی از جهش ۱۰ درصدی در تولید این محصول است. (معدن۲۴)
۲۸) اکوالیت نوشت ” مصرف مس چین در پایین‌ترین حد قرار گرفت. به یاد داشته باشید که چین بزرگترین مصرف کننده مس است و با این حال ما دائما در مورد “کمیابی” این فلز می‌شنویم.”
۲۹) قیمت خانه های جدید چین با سریع ترین کاهش در ۱۰ سال اخیر روبرو شد. (سبدگردان مانی)
۳۰) ذخایر استراتژیک نفت (SPR) آمریکا به کمترین میزان از دهه ۸۰ میلادی (۱۹۸۳) رسیده است. واردات نفت آمریکا در ماه ژوئن میلادی (ماه جاری) ۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش داشته و به ۸.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است که بیشترین میزان از سال ۲۰۱۸ می‌باشد. صادرات نفت آمریکا نیز ۱.۳ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.
۳۱) کمینا یک قرارداد ۴۲میلیارد تومانی بست. ثشاهد تغییر کاربری زمین ملارد را دریافت کرد. کیسون یک قرارداد ۹۰۸میلیارد تومانی ساخت واحد مسکونی و مدرسه بست. (بتاسهم)
۳۲) شرنگی افزایش نرخ ۲۰-۲۵ درصدی و غشوکو افزایش نرخ ۱۸٫۵درصدی دریافت کرد.
۳۳) فزر و گنگین خود را برای افزایش سرمایه اماده می کنند. (بتاسهم)
۳۴) شیمی بافت، زیرمجموعه وپترو در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد سود بیشتر از ۵۰درصد را ثبت کرد.
۳۵) حزب‌الله لبنان در حال پخش زنده تصاویر پهپاد این نیروها از نقاط حساس نظامی ارتش اسرائیل در بندر حیفا می‌باشد. چتر دفاعی اسرائیل شکسته شده است. رسانه‌های اسرائیلی و مردم شگفت زده شده اند. یک رسانه اسرائیل نوشت “نیروی هوایی اسرائیل باید به این سوال پاسخ دهد که حزب‌الله چگونه توانسته بود به ناوهای جنگی ارتش « اسرائیل » در خلیج حیفا برسد و بر فراز آنها بدون هیچ مزاحمتی پرواز کند؟” سیدحسن نصرالله هم گفت ما بندر حیفا را بهتر از بندر بیروت می شناسیم…
۳۶) نتانیاهو در پیامی تصویری خطاب به بایدن و بلینکن از واشنگتن خواست تا به توقف ارسال کمک‌های تسلیحاتی به اسرائیل پایان بدهند. بلینکن در پاسخی فوری گفت “نمی‌دانیم نتانیاهو از چه چیز صحبت می‌کند!” کاخ‌سفید برنامه ملاقات با نتانیاهو و دیگر مقامات اسرائیلی را لغو کرد…
۳۷) شرکت بزرگ اینتل از توسعه کارخانه خود در اسراییل با سرمایه ۲۵ میلیارد دلاری انصراف داد.
۳۸) اسرائیل از طریق آمریکا به لبنان هشدار داد. اگر حزب الله تا ۲۴ این ماه پشت رودخانه لیتانی عقب نشینی نکند، ارتش اسرائیل عملیات زمینی را آغاز خواهد کرد.
۳۹) شی جین پینگ می گوید “امریکا میخواهد ما به تایوان حمله کنیم.” آمریکا چین را به تحریم شدن تهدید کرد.
۴۰) کانادا، ایالات متحده، ژاپن و فیلیپین در دریای چین جنوبی رزمایش نظامی برگزار خواهند کرد.
۴۱) قالیباف در صحبت های روز گذشته گفت “: اقدام دربرابر اقدام یک سیاست اصلی ما در مذاکرات و رفع تحریم‌ها خواهد بود.”
۴۲) ظریف روز گذشته همراه پزشکیان بود و با توجه به اینکه پتاسینل بالقوه ریاست جمهوری و رای آوری داشت، به شدت افکار عمومی را تحت تاثیر قرارداد و بر ذهنیت آرای خاکستری تاثیر داشت. شاید اولین تحرک در سطح جامعه روز گذشته بود.

موفق باشید.

ولید هلالات

 

اوراق مرابحه / اوراق مرابحه / اوراق مرابحه / اوراق مرابحه / اوراق مرابحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *