#بازار ۱۴۰۳/۰۳/۳۰

آخرین روز کاری هفته و خرداد ماه را در حالی آغاز می کنیم که با توجه به جو کلی بازار دیروز، احتمالا خریداران تمایل چندانی به حضور در بازار امروز را نداشته باشند . روال کلی معاملات نیز موید این موضوع است که اکثر فعالان بازار ترجیح می دهند تا تماشاچی باشند .

دو نکته در مورد معاملات دیروز بازار وجود داشت . مورد اول بی تفاوتی بازار به اخبار مثبت مخابره شده طی یکی دو روز گذشته بود . از تزریق ۸۰۰ میلیارد تومان منابع جدید به صندوق های تثبیت و توسعه تا فرصت یک ساله به ایران خودرو و سایپا برای خروج از ماده ۱۴۱، از کاهش مجدد نرخ اخزا ها و رسیدن نرخ آنها به محدوده ۳۰ درصد تا تعیین تکلیف نهایی قیمت خوراک و بسته شدن موضوع بند ۳ تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۳ . افزایش منظم نرخ دلار نیما البته هر چند با شیب ملایم را نیز به موارد فوق اضافه کنید . ظاهرا بخش عمده ای از فعالان بازار هر تعادلی را فرصت خروج از بازار می دانند و تمایل چندانی به حضور در بازار ندارند .

نکته دیگر در مورد معاملات دیروز، عدم همسویی صندوق های اهرمی با بازار بود . در حالی که سهام تشکیل دهنده اهرمی ها در محدوده منفی در حال معامله بودند، صندوق های اهرمی حباب خود را حفظ کردند و در محدوده مثبت معامله می شدند . به نظر می رسد که می توان نتیجه گرفت بازار به روزهای پس از انتخابات و دامنه نوسان ۱۰ درصدی اهرمی ها امیدوار است و حاضر است ریسک ۵ روز کاری باقی مانده تا برداشته شدن دامنه نوسان را بپذیرد .

از منظر تکنیکالی نیز به عقیده برخی چارتیست ها، محدوده فعلی شاخص کل در منفی بازار امروز، احتمالا کف قیمتی موقت شاخص کل خواهد بود و بازار از محدوده فعلی می تواند برگشت قیمتی را تجربه کند .

به نظر می رسد قیمت سهام در بازار امروز در صورت معامله در محدوده منفی تابلو و با توجه به حجم کم معاملات افت چندانی نداشته باشد و اکثر سهام حتی منفی کامل را در قیمت پایانی تجربه نکنند .از این رو خرید در محدوده صف فروش سهامی که قیمت های پایانی را پر نکرده اند به دید نوسان گیری کم ریسک است .

 

جو کلی بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *