#خوب_است_بدانیم_که یکشنبه ۱۰ تیر

۱) نمره بازار در انتهای روز گذشته بر اساس کانال پایش بازار منفی ۱۸
۲) ارزش معاملات خرد کانال خلاصه بازار ۴٫۲همت
۳) خالص معاملات کدهای بزرگ حقیقی: منفی
۴) میانگین بازده معادل بانکی اخزا بر اساس کانال امیر ندیری: ۲۶٫۳۲
۵) وضعیت شاخص های اصلی بازار:
هم وزن: متعادل مثبت ( فاز تغییر روند)
کل: متعادل مثبت ( فاز تغییر روند)
۶) حباب صندوق های اهرمی ۵درصد الی ۱۷٫۱درصد. ضریب واقعی اهرمی از ۱٫۲۸ الی ۲٫۱۷
۷) حباب صندوق های طلا ۴٫۸درصد الی ۱۷٫۵درصد
۸) دلار نیمایی از مرز ۴۳هزار تومان عبور کرد. در بازار آزاد نیز روند دلار صعودی است و به مرز ۶۲هزار تومان نزدیک شده است.
۹) روزهای دوشنبه و سه شنبه، ساعت ۲۱:۳۰ الی ۲۳:۰۰ مناظره بین نامزدها انجام خواهد شد.

۱۰) دنیای اقتصاد در خصوص افزایش قیمت دلار در بازار آزاد نوشت ” طبق گزارش شرکت‌های صادرات‌محور که در تامین ارز کشور نقش کلیدی دارند، این شرکت‌ها به صادرات تمایل نشان نمی‌دهند و بازار داخلی را برای فروش و تمرکز انتخاب کرده‌اند. شرکت‌ها برای اینکه درآمد حاصل از صادرات خود را به دلار بالاتر از دلار دستوری نیما یا هر سامانه‌ای دیگر به فروش برسانند، از وارد کردن شمش برای این کار استفاده می‌کنند؛ پس عملا دلاری وارد نشده است. دارایی خارجی بانک‌مرکزی در سال گذشته کاهش یافته که این آمار تا بهمن ۱۴۰۲ موجود است. طولانی شدن انتظار تخصیص برای سفارش ثبت‌شده و ثبت‌سفارش جدید و احتمال به قدرت رسیدن ترامپ از مواردی است که قیمت دلار را صعودی کرده است.”

۱۲) بورس۲۴ در خصوص بهبود روند معاملات در روزهای اخیر نوشت “مقداری کم‌لطفی است که همه چیز را به تحولات سیاسی گره بزنیم. چراکه اتفاقات و رویدادهای دیگری هم رخ داده که سبب بهبود نسبی جو بازار شده است. یکی از این اتفاقات کاهش نرخ بهره و اخزاها بوده و دیگری رشد آرام دلار نیما ! ضمن اینکه برخی از شرکت‌ها هم عملکرد ماهانه خوبی داشتند. از طرف دیگر فعال شدن دو صندوق اهرمی جدید در سمت خرید می‌تواند عاملی برای بسته‌ شدن کف قیمت در بسیاری از نمادهای بزرگ و تاثیرگذار باشد.”
۱۳) فقط در تابستان گذشته، ناترازي برق در صنعت سبب كاهش GDPكشور به ميزان ۶ ميليارد دلار شد. امسال نيز كشور با ناترازي ۱۰ الي ۱۵ هزار مگاواتي برق روبرو خواهد بود كه بار اين ناترازي همچون سه سال گذشته بر دوش صنعت خواهد بود. (نفت ما)
۱۴) کانال نفت گاز پتروشیمی نوشت “با توجه به تغییرات قیمت نفت و از طرفی تغییرات نرخ فرآورده‌های نفتی شاهد ثبات کرک اسپرد پالایشگاه‌ها در هفته گذشته بوده‌ایم. کرک اسپرد پالایشگاه اصفهان به ۸٫۵ دلار و پالایشگاه بندرعباس نیز به ۷٫۷ دلار رسیده است. شاخص کرک اسپرد پالایشگاه‌های ایران نیز در محدوده ۷٫۳ دلار قرار دارد که نسبت به هفته گذشته ۱ دلار افزایش پیدا کرده است. میانگین کرک اسپرد شپنا و شبندر از ابتدای امسال به ترتیب ۷٫۳ و ۶٫۵ دلار بوده است.”
۱۵) کانال نفت گاز پتروشیمی نوشت “پلتس شاخص PVC چین را ۱۰ دلار در هر تن در هفته بر اساس ترم تحویل cfr افزایش داد و و بر این اساس قیمت به بالاترین حد ۹ ماهه ۸۲۰ دلار در هر تن رسید. “
۱۶) با احتساب میانگین ۶ سنتی برای گاز داخلی، طبق فرمول نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها ۱۳٫۷۶ سنت خواهد بود.
۱۷) شروین شهریاری در خصوص تداوم سیطره دلار آمریکا بر تجارت جهانی یا فروپاشی آن مطلبی نوشت که بخش جمع بندی آن به این شرح است… ” نه تنها چشم انداز فروپاشی دلار در افق دیده نمی شود بلکه طنز ماجرا آنجاست که تثبیت کننده نقش دلار، نه خود آمریکا بلکه مکانیزم حاکم بر اقتصاد رقبای آمریکا (بزرگترین آن چین!) و ذینفعان بزرگ آن (صاحبان صنایع بزرگ وصادرکنندگان) است.”
۱۸) از اول فروردین ماه تا ۸ تیرماه ۱۴۰۳، ۱۷ میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار ارز برای واردات تامین شده که کالاهای اساسی ۳ میلیارد و ۹۷۵ میلیون دلار دریافت کرده اند.
۱۹) به گفته کارشناسان، علیرغم شرایط پیچیده جهانی ، چین شاهد بازگشت پایدار در اقتصاد خود در نیمه اول سال ۲۰۲۴ بوده  و انتظار می رود در سه ماهه سوم به رشد تولید ناخالص داخلی حدود ۵٫۲ درصد دست یابد.
۲۰) صندوق بین‌المللی پول می گوید “فدرال رزرو باید حداقل تا اواخر سال ۲۰۲۴ منتظر بماند تا نرخ بهره را کاهش دهد.”
۲۱) پلتس آخرین نرخ متانول CFR چین که مقصد عمده صادرات ایران هست ۲۹۲ دلار گزارش کرده است که ۳ دلار نسبت به هفته گذشته افزایش نشان می دهد. (صنعت معدن)
۲۲) ترامپ گفت “اگر رئیس جمهور باهوشی داشته باشید، روسیه، چین و کره شمالی دشمن ایالات متحده نیستند.” (حتی سرسخت‌ترین طرفداران بایدن بعد از نمایش ضعیف او مردد شده‌اند و اکنون زمزمه‌هایی از درخواست برای کناره‌گیری بایدن شنیده می‌شود.)
۲۳) ایران ۴ دستگاه سانتریفیوژ از۸ دستگاه سانتریفیوژ جدید را در تاسیسات فردو نصب کرده است. ( آژانس بین‌المللی انرژی اتمی)
۲۴) دیمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین در نشستی در کرواسی با وو هونگبو نماینده ویژه دولت چین در امور اروپا درباره حل و فصل بحران اوکراین گفتگو کرد.
۲۵) ایالات متحده نسخه جدیدی از پیشنهاد آتش بس و آزادی گروگان ها را به اسرائیل و حماس ارائه کرد. (تلاش برای توافق پیش از آغاز درگیری اسرائیل و حزب الله)
۲۶) انتقال تجهیزات و خودروهای ارتش اسرائیل به مرزهای شمالی (مرز لبنان) ادامه دارد. حزب الله پالایشگاه های شهر حیفا را تهدید به حمله کرد.
۲۷) نجام مذاکرات اولیه با سرمایه‌گذار چینی جهت احداث کارخانه تولید انواع تایر در استان البرز صورت گرفته است.
۲۸) مدیرعامل کنور می گوید “شرکت با توجه به ذخایر جدیدی که با توجه به اکتشافات بدست آورده است بعد از نهایی شدن نتایج مطالعات و تایید وزارت صمت اطلاعات را در کدال منتشر خواهیم کرد. “
۲۹) بر اساس مستندات و پیشنهاد فنی لایسنسور طرح ABS/RUBBER، تولید آزمایشی پلیمر GPPS به عنوان پیش¬نیاز بهره¬برداری از خطوط ۳۰۰۰، ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ ABSطرح ملی ABS/RUBBER شرکت توسعه پلیمر پادجم، از روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۴/۱۲ صورت خواهد پذیرفت. (بتاسهم)
۳۰) کپارس افزایش نرخ گرفت. خفولا قرارداد جدید به دست آورد.
۳۱) ثفارس، کارگزاری خرید. وهور ساخت یک نیروگاه ۵۰۰مگاواتی بادی را بر عهده گرفت.
۳۲) ونیرو ساخت یک نیروگاه بادی را بر عهده گرفت.
۳۳) دسانکو و قرن در خصوص افزایش سرمایه گزارش جدید دادند.

ولید هلالات

افزایش قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *