۱) نمره بازار در انتهای روز گذشته بر اساس کانال پایش بازار مثبت ۱۵
۲) ارزش معاملات خرد کانال خلاصه بازار ۸٫۱همت
۳) خالص معاملات کدهای بزرگ حقیقی: منفی (۵۲۰میلیارد تومان)
۴) میانگین بازده معادل بانکی اخزا بر اساس کانال امیر ندیری: ۲۷٫۹۹
۵) وضعیت شاخص های اصلی بازار:
هم وزن: متعادل مثبت
کل: متعادل مثبت
۶) حباب صندوق های اهرمی ۲٫۴درصد الی ۱۲٫۶درصد. ضریب واقعی اهرمی از ۱٫۳۰ الی ۱٫۹۸
۷) حباب صندوق های طلا ۰٫۷درصد الی ۱۴٫۰درصد
۸) اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت که رئیس جمهور روسیه و نخست وزیر عراق در حال میانجیگری میان دمشق و آنکارا هستند.
۹) بحث ها در خصوص کناره گیری بایدن و معرفی یک کاندیدای دیگه از روی دموکرات ها جدی تر شده است. کامالا هریس، پتانسیل تبدیل شدن به اولین رئیس جمهور زن در تاریخ آمریکا را دارد و در مناظرات می تواند رای آوری خوبی داشته باشد. یک مقام ارشد کاخ سفید برای اولین بار گفته است که بایدن به طور پیوسته علائم پیری بیشتری را در ماه‌های اخیر نشان داده است.
۱۰) نرخ دلار نیمایی به ۴۳٫۳۲۷ تومان رسید.

۱۱) قیمت نفت خام برنت حدود ۸۷٫۳۴ دلار در هر بشکه معامله می شود. قیمت نفت همچنان پایین است زیرا افزایش تولید اوپک در ماه ژوئن حاکی از کاهش بالقوه بازارهای نفتی است که فشار نزولی بر قیمت‌ها اعمال می‌کند. تحولات ژئوپلیتیکی شامل تصمیم اسرائیل برای اعزام هیئتی برای از سرگیری مذاکرات با حماس، کاهش بالقوه تهدیدات عرضه خاورمیانه و فشار بیشتر بر قیمت نفت است. (صنعت معدن)

۱۲) فعالان بازار کامودیتی نگرانی‌های خود را درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیان کردند، و اظهار کردند که اقتصاد ممکن است پس از رأی گیری به هر دوجهت حرکت کند و مسائل سیاسی می‌تواند در نوامبر تبعاتی برای بازارها داشته باشد.
۱۳) محصول ABS با افزایش قیمت به طور متوسط، ۱,۴۶۶ دلار در هر تن معامله شد. عمدتاً به دلیل افزایش قیمت‌های بالادستی بسیاری از تولیدکنندگان قیمت‌های خود را به طور قابل توجهی افزایش دادند.
۱۴) مناقصه آتی اوره هند، کمبود در دسترس بودن و تعطیلات بزرگ ایالات متحده باعث کاهش فعالیت این هفته شد و قیمت ها را عمدتاً ثابت نگه داشت.با فروش اوره گرانول و پریل سعودی به قیمت ۳۵۰ دلار در هر تن فوب نشان می‌دهد که کمی بالاتر از آن چیزی است که برخی انتظار داشتند. تولید اوره مصر از سر گرفته می شود تولیدکنندگان اوره مصر از ۲ ژوئیه به بعد شروع به از سرگیری کارخانه های خود نمودند. محدودیت‌های عرضه در نهایت از ماه اوت به بعد کاهش می‌یابد، هند دارای ذخایر فراوان است و قیمت محصولات بر قیمت مقرون‌به‌صرفه تأثیر می‌گذارد. قیمت گاز اروپا نیز اندکی کاهش یافته است. (بازار نفت گاز پتروشیمی)
۱۵) بازار پلی اتیلن ترفتالات PET آسیا در هفته منتهی به ۲۶ ژوئن در میان مذاکرات کم رونق و با تداوم نگرانی‌های مربوط به هزینه حمل و نقل، ثابت تا ضعیف‌تر بود. در حالی که اکثر تولیدکنندگان ترجیح می‌دادند به ارائه پیشنهادات بر اساس FOB ادامه دهند، برخی منابع گفتند که به دلیل افزایش ریسک مرتبط با هزینه حمل و نقل، تمایل فزاینده‌ای در میان خریداران برای مبنای CIF/CFR وجود داشت. (بازار نفت گاز پتروشیمی)
۱۶) در آلمان بالای پنجاه درصد افراد اجاره نشین هستند.این رقم در ایالات متحده حدود۳۰درصد است.(در ایران نیز این رقم ۵۵ الی ۶۰ درصد است)
۱۷) در هفته‌ای که گذشت  سبزپوشی و رشد ۲ الی ۴ درصدی بیشتر کامودیتی‌ها را شاهد بودیم. با وجود گزارش ضعیف PMI بخش خدمات چین بازارها به موجب کاهش ریسک در تجارت جهانی و کاهش بالانس منفی تجاری امریکا سبز پوش شدند. (تحلیل بازار)
۱۸) با احتساب میانگین ۶ سنتی برای گاز داخلی، طبق فرمول نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها ۱۳٫۱۷ سنت خواهد بود. (سبدگردان مانی)
۱۹) بررسی‌ها نشان می‌دهد در ابتدای امسال پس از گذشت بیش از سه سال، تورم سالانه غیرخوراکی از تورم سالانه خوراکی‌ها بالاتر رفته است.تورم سالانه گروه خوراکی در خرداد امسال ۳۲٫۳ درصد بود که نسبت به سه سال گذشته، کمترین تورم را ثبت کرده است. (به دلیل سیاست تثبیت دلار ۲۸۵۰۰ تومانی است که متاسفانه در هر نقطه ای متعادل سازی شود، جهش تورمی ایجاد می کند. طبق بررسی های ما افزایش دوبرابری دلار ۲۸۵۰۰تومانی، ۱۴درصد تورم ایجاد می کند. هلالات)
۲۰) در جلسۀ شورای اقتصاد ۴ پیشنهاد احداث نیروگاه برق‌آبی متوسط، احداث نیروگاه برق آبی کوچک، احداث سد و نیروگاه بختیاری و توسعه نیروگاه گتوند علیا از سوی وزیر نیرو مطرح و پس از بحث و بررسی با موافقت اعضا تصویب شد.
۲۱) از ابتدای فروردین تا ۱۵تیرماه سال جاری ۲میلیارد و ۱۹۰میلیون دلار ارز برای صنایع حمل‌ونقل خودرو تامین شده است.
۲۲) از این پس تنها امکان ثبت‌سفارش تا سقف « ۱۰۰ هزار دلار» برای بازرگانان جدید وجود دارد. پیشتر امکان ثبت سفارش تا سقف ۵۰۰ هزار دلار برای بازرگانان وجود داشت.
۲۳) حسن کاظم زاده در فردانامه نوشت “امروز بازار تحت تاثیر افزایش عرضه در صندوق های اهرمی، خصوصا نماد اهرم بود. اهرم حباب بالایی نسبت به nav اش دارد و همین باعث می شود به محض کمی رشد، با افزایش عرضه مواجه شود. از آنجائیکه معاملات این نماد در حال حاضر برای سنتیمنت بازار اهمیت دارد، به محض افزایش فشار عرضه در آن و منفی شدنش، فشار به بقیه صندقو های اهرمی و حتی سهم ها نیز افزایش پیدا می کند. کاهش حباب اهرم میتواند این معاملات نوسانی و اذیت کننده آن برای خودش و دیگران را برطرف کند.”
۲۴) نیروگاه خورشیدی ۳۰ مگاواتی ملی مس در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.
۲۵) مبارکه امسال به تولید ۱۰ محصول جدید دست خواهد یافت.
۲۶) مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران می گوید “فولادسازی۲ (پروژه یزد۱) خوشبختانه راه افتاده و خوب پیش رفته است. در عرض سه ماه به ۱۵ ذوب و ریخته گری متوالی دست پیدا کردیم که این خودش در صنعت فولاد یک عدد قابل توجه است و یک رکورد جهانی محسوب می شود.”
۲۷) مدیرعامل پتروشیمی جم می گوید “پادجم بعد از ۱۴ سال سرانجام به تولید رسید. پتروشیمی مهر و هلدینگ خلیج فارس بایستی به حکم صادره تمکین کنند.”
۲۸) طبق گزارش ها ۶۵ درصد از سهام شرکت مولد نیروگاهی تجارت فارس از طریق بازار دوم فرابورس ایران عرضه خواهد شد. (عرضه سهام مدیریت بمولد)
۲۹) در مجمع کرمانشاه گفته شد ” اگر قیمت اوره واقعی بود و از سال ۹۷ به قیمت واقعی به شرکت‌ها داده می‌شد، پول سهامداران پنج برابر شده بود، اما در حال حاضر یک پنجم ارزش واقعی شده است.”
۳۰) حفارس قصد دارد ۶ دستگاه کامیون کشنده را عرضه کند.
۳۱) سرچشمه سهام یک شرکت را به ملی مس فروخت و ۳۰۰میلیارد تومان سود کرد.
۳۲) دسانکو اخذ پروانه تولید یک محصول جدید و مرقام قرارداد با بانک کشاورزی را شفاف سازی کرد.
۳۳) فرابورس، وخاور، قهمکت و پلاست در خصوص افزایش سرمایه گزارش دادند.

ولید هلالات

قیمت نفت خام برنت/قیمت نفت خام برنت/قیمت نفت خام برنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *