۱) نمره بازار در انتهای روز گذشته بر اساس کانال پایش بازار منفی ۲۳
۲) ارزش معاملات خرد کانال خلاصه بازار ۵٫۲همت
۳) خالص معاملات کدهای بزرگ حقیقی: منفی (۳۹۰میلیارد تومان)
۴) میانگین بازده معادل بانکی اخزا بر اساس کانال امیر ندیری: ۲۷٫۷۲
۵) وضعیت شاخص های اصلی بازار:
هم وزن: متعادل مثبت
کل: متعادل مثبت
۶) حباب صندوق های اهرمی ۲٫۱درصد الی ۱۱٫۱درصد. ضریب واقعی اهرمی از ۱٫۳۲ الی ۲٫۰۱
۷) حباب صندوق های طلا ۱٫۵درصد الی ۱۴٫۲درصد
۸) بلوک چپ فرانسه در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه به پیروزی غیرمنتظره ای در برابر ائتلاف راست دست یافت!
۹) پوتین و پزشکیان با هم تلفنی گفتگو کردند. در این گفتگو رئیس جمهور روسیه برای امضای توافقنامه جامع همکاری اعلام آمادگی کرد. پزشکیان نیز ضمن اعلام سطح اهمیت روابط با روسیه گفت “اسناد توافقنامه همکاری جامع ایران و روسیه نهایی شده و آماده هستیم در حاشیه اجلاس بریکس در روسیه آن را به امضا برسانیم.”
۱۰) چهار عضو دموکرات کنگره در گفتگوهای پشت درهای بسته با همکاران خود گفتند که بایدن باید از نامزدی ریاست جمهوری کناره گیری کند. نیمی از ساکنین ایالت‌های کلیدی آمریکا خواهان کناره‌گیری بایدن هستند.
۱۱) سخنگوی کاخ سفید درباره تماس‌ها برای توافق احتمالی بین حماس و اسراییل گفت “مقامات سخت روی آن کار می‌کنند و هنوز شکاف‌هایی وجود دارد، اما اگر فکر نمی‌کردیم که فرصتی وجود دارد، تیمی را به منطقه نمی‌فرستیم.”
۱۲) کانادا قاطعانه با تصمیم دولت اسرائیل برای تصویب شهرک سازی جدید در کرانه باختری مخالف است.
۱۳) دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان، اکنون سخنان زلنسکی را تایید کرده و از احتمال دخالت لهستان در جنگ اوکراین خبر داده است.
۱۴) سرپرست ریاست جمهوری قانون برنامه ۵ ساله هفتم پیشرفت جمهوری اسلامی ایران را برای اجرا به سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد. (در قانون برنامه هفتم قیمت گذاری دستوری و تعیین نرخ ثابت برای دلار غیرقانونی تلقی می شود.هلالات)

۱۵) طیب‌ نیا مشاور اقتصادی پزشکیان می گوید “رونق بازار اولیه و افزایش سهم آن در تامین مالی کشور مشروط به این است که بازار ثانویه رونق داشته باشد. برنامه ما این است که تمام موانع رونق بازار ثانویه و بازار اولیه را مرتفع کنیم. بازار سرمایه یعنی بازار آزاد. یعنی بازاری که اجازه بدهیم عرضه و تقاضا بدون مداخله مستقیم دولت، قیمت انواع دارایی ها را مشخص کند.”

۱۶) وزیر صمت که در زمان دولت آقای رئیسی هم مخالف قیمت گذاری بود، روز گذشته در مصاحبه ای گفت “صنعت خودرو را باید از قیمت‌گذاری دستوری نجات دهیم. بنده معتقد نیستم که خودروسازان ما خیلی خوب هستند؛ اما از سویی هم نمی‌گویم خیلی هم بد هستند.”
۱۷) فعال صنعت نفت گفته است که برداشت قطری‌ها از پارس جنوبی ۱۰ برابر ایران است و ایران ۱۵ میلیارد و قطر ۱۵۰ میلیارد دلار از پارس جنوبی سود کرده اند. (پتروتحلیل)
۱۸) شورای سیاستگذاری دولت چهارهم با ترکیب محمد جوا‌د ظریف، علی ربیعی، علی طیب نیا، رضا صالحی امیری و علی عبدالعلی زاده و با ریاست محمدرضا عارف تشکیل شد.
۱۹) به احتمال قوی عراقچی وزیر خارجه دولت پزشکیان خواهد بود. ظریف به نیویورک خواهد رفت.
۲۰) سخنگوی کاخ سفید در خصوص مذاکره با ایران گفت “باید ببینیم رئیس جمهور جدید ایران چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد.”
۲۱) پزشکیان در تماس تلفنی با اردوغان از وی برای سفر به تهران دعوت کرد.
۲۲) شاخص قیمت benchmark زغالسنگ حرارتی ایران به زودی در نشریه های big mint یا همان استیل مینت هند سابق آورده خواهد شد. این مهم در پی تلاش های کیوان جعفری طهرانی صورت گرفته و باعث میشود که تجار در دنیا آفرهای تولیدکننده ایرانی را نیز دنبال کنند.
۲۳) ژوئن ۲۰۲۴، اولین‌ ماه پس از اکتبر ۲۰۲۰ بود که هیچ بانک مرکزی در جهان نرخ بهره را افزایش نداد‌ که بیانگر تغییر قابل توجهی در سیاست های پولی جهانی است. (کامولیدی)
۲۴) بدهی دولت آمریکا به بالاترین سطح از سال ۱۹۶۱ رسیده است.
۲۵) جدیدترین آمارهای رسمی نشان می دهد تولید صنعتی آلمان در ماه مه ۲۰۲۴ میلادی ۲٫۵ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. مقایسه سه ماهه نسبت به سه ماهه قبل نشان داد تولید از مارس تا مه ۲۰۲۴ نسبت به سه ماه قبل رکود داشته است.
۲۶) این هفته هیجان در بازارهای مختلف زیاد خواهد بود زیرا در روزهای پیش رو نه تنها رییس بانک مرکزی آمریکا در دو کمیته از کنگره این کشور درباره سیاست های پولی و تورم سخن خواهد گفت بلکه نرخ تورم در چند اقتصاد بزرگ از جمله آمریکا منتشر می شود و محتوای گزارش ها بر رفتار سرمایه گذاران تاثیر خواهد گذاشت. (بورس۲۴)
۲۷) قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه پس از چهار هفته افزایش پیاپی، کاهش یافت. دورنمای قرارداد آتش‌بس در غزه تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه را آرام کرده و سرمایه‌گذاران در حال بررسی اختلال احتمالی در عرضه انرژی آمریکا به خاطر طوفان گرمسیری بریل هستند. بنادر کرپس کریستی، هوستون، گالوستون، فریپورت و تگزاس در روز یکشنبه جهت آمادگی برای طوفان گرمسیری بریل بسته شدند. بسته شدن این بنادر باعث توقف موقت صادرات نفت خام و گاز طبیعی مایع به پالایشگاه‌ها و کاهش تولید سوخت توسط آنها می‌شود. تحلیلگران عقیده دارند پایین آمدن دوباره ذخایر نفت خام آمریکا در هفته جاری در بحبوحه فصل اوج مسافرت‌ها از قیمت نفت حمایت خواهد کرد.
۲۸) رویترز نوشت “سرمایه‌گذاران منتظر تاثیر انتخابات انگلیس، فرانسه و ایران بر ژئوپلیتیک منطقه و سیاست‌های انرژی هستند.”
۲۹) مدیرعامل زاگرس می گوید “در مورد تشکیل کنسرسیومی برای اجرای طرحهای زنجیره ارزش ، در اولین جلسه ای که در کارگروه متانول خواهیم داشت، چاره ای جز این نداریم که با هم افزایی به سمت احداث پارک پایین دست صنایع متانول برویم. با توجه به وضعیتی که متانول سازان دارند باید همه آنها مشارکت داشته باشند تا سهم سرمایه گذاری کاهش پیدا کند و تعداد و تنوع محصول پارک پایین دستی بالا برود.”
۳۰) پروژه پتروشیمی دهدشت  با پیشرفت فیزیکی حدود ۴۲.۵ درصد در حال انجام است. برای کار تکمیل پروژه  حدود ۱۶ تا ۱۸ همت نیاز است. با توجه به آن مشکل حقوقی که  روی آن موضوع افزایش سرمایه گچساران داشته‌ ایم تکلیف شد که ما برای تامین مالی افزایش سرمایه  بدهیم و نهایتا این پروژه در سه ماه پایانی ۱۴۰۴ به بهره برداری می‌رسد.
۳۱) طبق فرمول نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به ۱۳٫۵ سنت رسیده است.(مهدی رضایتی)
۳۲) حسن کاظم زاده در فردانامه نوشت “دیروز برای اولین بار از ابتدای خرداد ماه تعداد خریدار در بورس بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر شد و به ۱۴۱ هزار نفر رسید. افزایش تعداد خریدار همراه با افزایش ارزش معاملات، مهمترین سیگنال تداوم حرکت صعودی شروع شده است.”
۳۳) سهامداران در مجمع درازک به شدتاعتراض کردند. مدیر عامل تیپیکو گفت ” باید اعتراض را به شستا و مراکز بالاتر اعلام و ارجاع داد. تیپیکو ۴۰۰ میلیارد تومان از درازک طلبکار است. در شرکت خیلی از محصولات به خاطر بدهی و عدم  تامین مواد اولیه، تولید نشد.تقسیم سود ۹۰ درصدی سال گذشته اشتباه بوده و پیگرد قانونی دارد. پرونده به کمیته تخلفات ارجاع شده است.هر کسی مدیر عامل قبلی را بر کرسی نشاند، ما وی را از آن کرسی برداشتیم.”
۳۴) فافزا تمدید قرارداد راهبری کارخانه دولومیت تا تاریخ ۱۴۰۴/۰۴/۲۲ را اطلاع رسانی کرد.
۳۵) دتولید در خصوص افزایش نرخ، ایران خودرو در خصوص واگذاری دارایی، شفاف سازی زدند.
۳۶) خط انرژی نوشت “پتروپالایشگاه اصفهان در سه ماهه اول امسال ۱۱۵۲ میلیون لیتر بنزین به فروش رساند که به معنای رشد ۱۹ درصدی نسبت به سال گذشته است.”
۳۷) به تاریخ ۱۵ مرداد ماه ۷۹٫۴درصد سهام قلرست توسط آقای روستا در قیمت هر سهم ۹۰۰۰ريال عرضه می شود.
۳۸) ولتجار، آپ، تپسی، دتولید و اتکام افزایش سرمایه می دهند.

ولید هلالات

مشاور اقتصادی پزشکیان /مشاور اقتصادی پزشکیان/مشاور اقتصادی پزشکیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *