آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان
مهم ترین وظیفه پدر و مادر تربیت و آموزش صحیح به کودکان خود برای موفقیت در آینده است.

تمام کارشناسان و جامعه شناسان اعتقاد دارند که اگر در زمان کودکی مهارت و آموزش های لازم به کودکان داده شود بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد.

امور مالی و سرمایه گذاری یکی از مهم ترین ارکان زندگی بوده که هر فرد باید در این زمینه تخصص لازم و کافی داشته باشد. افرادی که در حوزه سرمایه گذاری و امور مالی تخصص و علم لازم را داشته باشند می توانند در آینده زندگی مناسبی برای خودشان و خانواده خود فراهم کنند.

والدین وظیفه دارند که از دوران کودکی به فرزندان خود مدیریت هزینه و برنامه ریزی مالی برای رسیدن به اهداف مختلف آموزش دهند. این آموزش می تواند در ابتدا برای اهداف کوچک مانند خرید دوچرخه، اسباب بازی و یا دیگر وسایلی که کودکان در سنین پایین به آن علاقه مند هستند باشد و به مرور زمان این اهداف متناسب با سن فرد تغییر خواهد کرد.

یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری برای تامین نیازهای آینده کودک سرمایه گذاری در بازار سهام و بورس است. بنابراین والدین باید از سنین پایین به کودکان خود سرمایه گذاری در بازار بورس را به شیوه ساده و قابل فهم آموزش دهند.

بسیاری از والدین عقیده دارند که در سنین پایین مناسب ترین راه برای کودک سرمایه گذاری در بانک و مکان هایی است که از حاشیه امنی برخوردار بوده و سود تضمین شده ای را پرداخت می کنند ولی نکته مهم در این است که کودک می تواند از سنین کم با مفهوم سرمایه گذاری آشنا شده و لذت رشد سهام و حتی شکست را احساس کند و از کودکی زمینه رشد و پیشرفت در کودک پدیدار شود.

وارن بافت یکی از موفق ترین افراد در حوزه سرمایه گذاری عقیده دارد که باید از سن پایین سرمایه گذاری به کودکان آموزش داده شود تا بتوانند قدر اسباب بازی و وسایل خود را بیشتر بدانند و ارزش پول و ثروت را بهتر درک کنند. این کار کمک می کند که از سن پایین دید مناسب و بهتری نسبت به پول و سرمایه گذاری پیدا کرده که در آینده به آن ها بسیار کمک خواهد کرد. در ادامه روش هایی برای آموزش مفاهیم سرمایه گذاری به کودکان معرفی می کنیم و امیدواریم با استفاده از این روش ها کودک شما در آینده بتواند در زمینه اقتصاد و سرمایه گذاری موفق عمل کند.

استفاده از بازی و سرگرمی

کودک در سن پایین علاقه مند به بازی و سرگرمی است و باید آموزش های مختلف را در قالب سرگرمی به کودک آموزش دهیم. برای این کار باید از خلاقیت خود استفاده کنیم. مثلا می توان کودک را تشویق کرد که از وسایل دور ریختنی و به درد نخور کاردستی های مختلف بسازد تا این گونه ارزش به درد نخور ترین وسایل را بهتر درک کند و پس از ساخت کاردستی و آماده شدن آن می توان از کودک کاردستی را خریداری کرد تا به خوبی با مفهوم تولید و کسب درآمد آشنا شود. در کنار آن شما و دیگر اعضای خانواده نیز می توانید کاردستی های خود را ساخته و به کودک بفروشید و به این ترتیب کودک سعی می کند که کاردستی های خود را با دقت بیشتری ساخته و خلاقیت بیشتری در آن استفاده کند تا بتواند آن را به قیمت بیشتری به فروش رساند. این امر باعث افزایش قدرت خلاقیت و فکری کودک می شود و می تواند تاثیرات شگفت انگیزی در زندگی کودک ایجاد کند. می توان بعد از کسب درآمد کودک او را برای سرمایه گذاری و پس انداز پول حاصل راهنمایی کرد.

آموزش پس انداز کردن

به کودک خود آموزش دهید که می تواند با پس انداز پول خود سود بیشتری به دست آورده و از سود حاصل وسایلی که علاقه مند به تهیه آن است را خریداری کند. می توانید برای افزایش انگیزه پس انداز با کودک خود مسابقه بگذارید تا پول بیشتری را برای جلو زدن از شما پس انداز کند.

آموزش مدیریت هزینه

یکی از کارهایی که پدر و مادرها به کودکان انجام می دهند پرداخت پولی با عنوان پول توجیبی در بازه های زمانی مشخص است و این مقدار می تواند به مرور زمان افزایش پیدا کند. کودک خود را تشویق کنید که مبلغی از پول تو جیبی خود را پس انداز کند و برای این کار بهتر است از یک ظرف شیشه ای استفاده کنید تا کودک متوجه افزایش پس انداز خود شده و انگیزه پس انداز پول در وی افزایش پیدا کند. می توانید بعد از مدتی با افزایش پس انداز کودک را تشویق به سرمایه گذاری پول خود در بورس و حوزه های مختلف کنید.

آموزش خرید بهینه از فروشگاه

امروزه با وجود اینترنت و افزایش فروشگاه های مختلف قیمت محصولات با یکدیگر تفاوت دارد و باید قبل از خرید هر محصول اندک زمانی را صرف تحقیق راجع به قیمت های مختلف کرد. به کودک خود آموزش دهید که می تواند با اندکی تحقیق و جستجو محصولات را به قیمت مناسب تری خریداری کند و مبلغ اضافی را پس انداز کند. این کار باعث می شود که قدرت تحلیل و بررسی کودک قوی شده و برای سرمایه گذاری و خرید سهام نیز دقت زیادی به خرج دهد.

کودک را در امور مالی خانواده شرکت دهید

شما باید کودک خود را در جزئیات مسائل مالی و سرمایه گذاری خانواده قرار دهید. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس و آشنایی بیشتر کودک با اقتصاد و مسائل مالی می شود. می توان برای افزایش دانش مالی کودک کتاب، مجله و فیلم های آموزشی که در این زمینه وجود دارد استفاده کرد.

کد بورسی بگیرید
افتتاح حساب آتی سکه
آموزش دریافت کد بورسی

منبع : بلاگ کارگزاری فارابی

آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان آموزش سرمایه گذاری و امور اقتصادی به کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *