فروش سهام ۳۴ شرکت و پذیرش دربورس + عرضه مجدد بلوک مهم/نکاتی از تسعیر ارز

مدیر مالی بانک ملت با اعلام نکاتی در مورد اثر تسعیر ارز، از عرضه مجدد بلوک۵٫۷درصدی “فملی”و تحقق سودی معادل سود ۹۶ و برنامه فروش سهام ۳۴ شرکت و پذیرش در بورس برخی زیرمجموعه ها خبر داد.

کاظم چاوشی در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره وضعیت هفته های اخیر بازار سهام و بانک ملت که با نوسان روبرو شده،اظهار داشت: واقعیت این است که افکار عمومی بازار سرمایه با ابهاماتی روبرو بوده و مسائلی چون FATF و CFT اثر گذاشته و در کنار تغییرات قیمت ارز و سکه، موجب نگرانی و یا کوچ موقتی به دیگر بازارها شده و در روند طبیعی بازار سرمایه موثر بود.

وضعیت “وبملت” در دو حوزه

وی ادامه داد: نظام بانکداری نیز دو مسئله اساسی دارد که باید تحلیل و بررسی شود. مسئله اول مربوط به کسب و کار اصلی بانک و همان واسطه گری مالی است که خوشبختانه بانک ملت در دو حوزه ریالی و ارزی عملکرد مناسب و همراه با سودآوری داشته و گزارش های ماهانه و میاندوره ایی حکایت از حاشیه سود مثبت دارد.

این مقام مسئول افزود: مسئله دوم، میزان دارایی بانک ها است که باید بخشی از آن به صورت ارزی و برای کسب و کار بین المللی نگهداری شود. در این مورد هم بانک ملت طبق آمار، بهترین بانک برخوردار از دارایی های ارزی است. به طوریکه در صورت های مالی سال گذشته بالغ بر ۷٫۰۲ میلیارد دلار دارایی ارزی لحاظ شده است.

تحلیل سهامداران از اثر تسعیر ارز

چاوشی در مورد ابهام مربوط به نرخ تسعیر ارز دارایی های ارزی “وبملت” هم به بورس پرس توضیح داد: هر چند تا زمان تعیین بانک مرکزی و تعیین نرخ تسعیر ، امکان اعلام رسمی نیست اما سهامداران می توانند با در نظر گرفتن میانگین قیمت ارز در سامانه نیما یا سنا، تحلیلی از آثار مالی تسعیر ارز دارایی های ارزی بانک داشته باشند و اقدام به محاسبه تقریبی پیش بینی درآمد کنند.

وی افزود: در این میان مدیران بانک به طور مستمر پیگیر محاسبه رسمی نرخ تسعیر ارز از بانک مرکزی هستند اما این موضوع دارای ملاحظات خاصی است. چرا که فقط محدود به اثرگذاری در صورت های مالی بانک ها نبوده و کل اقتصاد را در بر می گیرد. بنابراین نمی توان زمانی را برای اعلام نرخ تسعیر ارز از سوی بانک مرکزی در نظر گرفت اما امید است هر چه زودتر این نکته روشن شود.

عرضه مجدد بلوک ۵٫۷ درصدی “فملی” و تحقق سودی معادل سود ۹۶

مدیرامور مالی بانک ادامه داد: اما فارغ از این موضوع ، وضعیت بانک ملت مناسب بوده و با توجه به فروش املاک و دارایی های مازاد، با تحولات مثبتی روبرو خواهد شد. به طوریکه بلوک ۵٫۷ درصدی ملی مس با تغییر شرایط مجددا” عرضه خواهد شد و با توجه به بهای تمام شده و قیمت فروش ، سود قابل توجه و معادل سود سال گذشته حتی به قیمت فعلی تابلو محقق خواهد شد.

به گفته چاوشی، این بلوک که هفته گذشته عرضه شده بوده به دلیل شرایط نقد معامله و اوضاع سخت تامین نقدینگی به فروش نرفت اما در آینده ایی نزدیک به صورت نقد و اقساط روانه میز فروش می شود.

برنامه فروش سهام ۳۴ شرکت و پذیرش در بورس

وی در برابر این سئوال که با توجه به تاکید مسئولان به خروج بانک ها از بنگاهداری ، بانک ملت چه برنامه ایی دارد؟ به بورس پرس گفت: با توجه به انتقال چند سال گذشته سهام بانک به گروه مالی ملت ، سال گذشته فهرستی شامل ۳۴ شرکت تهیه و در دستور فروش قرار گرفت که بخشی از آن انجام و بخشی هم در سال جاری ادامه دارد. چون فارغ از الزام به واگذاری بنگاه ها ، تاخیر در فروش دارایی های مازاد مشمول جریمه و مالیات مازاد است.

چاوشی افزود: بنابراین در نظر است سهام این ۳۴ شرکت به صورت عرضه بلوکی یا پذیرش در بورس و فرابورس واگذار شوند. در این میان با توجه به بهبود سبد سهام شرکت توسعه معین ملت ، احتمال پذیرش در بورس و عرضه اولیه سهام آن وجود دارد.
بورس پرس

تاریخ ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

دریافت کد بورسی آنلاین

افتتاح حساب آتی سکه

راهنمای دریافت کد بورسی

کانال ما در تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *